روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

ماجرای درگذشت دانشجوی پزشکی شهرکرد از زبان هم‌دانشگاهی‌ها و پزشکی قانونی

علت فوت مرحومه زهره قاسمي گاز گرفتگی بود

کد خبر : 4892
۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۱۲:۲۱
در حالی که بر اساس اخبار منتشر شده شب گذشته یکی از دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد در حمام خوابگاه جان خود را از دست داده، هم دانشگاهی‌های این دانشجوی ترم 9 پزشکی و پزشکی قانونی اعلام می‌کنند فوت وی براثر گاز گرفتگی اتفاق افتاده است.
به گزارش ایسکانیوز،‌ در پی فوت دانشجوی دختر دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در حمام خوابگاه این دانشگاه دانشجویان حاضر در محل خوابگاه در پیام هایی که به خبرگزاری ایسنا ارسال کرده اند، جزئیات این حادثه را توضیح دادند.
"محمدرضا" یکی از دانشجویان پسر دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد درتماس با ایسنا گفت: هم کلاسی‌های ما خبردادند که یکی از دانشجویان دختر ترم 9 پزشکی در خوابگاه به علت گاز گرفتگی دچار مشکل شده و چون خوابگاه از شهر دور بوده و اورژانس هم آنجا نبوده است جان خود را از دست داده است.
این دانشجو پزشکی ادامه می‌دهد: ما در خطر هستیم چراکه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد علی رغم دور بودن زیاد از شهر، فاقد امکانات پزشکی برای دانشجویان خوابگاهی است. اگر اینجا مشکلی برای ما پیش بیاید تا رسیدن اورژانس جان خود را از دست می‌دهیم.
"علی" دانشجوی پزشکی در پیام صوتی که برای ایسنا ارسال کرده اظهار می‌دارد: در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد سه خوابگاه برای دانشجویان غیر بومی در نظر گرفته شده است که خوابگاه "گلستان" پسرانه و خوابگاه های "بوستان" و "بهارستان" دخترانه هستند. اما دانشجویان پسر بعد از ترم 5 که دوره علوم پایه را می‌گذرانند و وارد فیزیو پاتو می‌شوند به علت برگزاری کلاس ها در بیمارستان از خوابگاه به خوابگاه کاشانی که در داخل شهر هست می روند و نزدیک بیمارستان اقامت پیدا می‌کنند اما دخترها کماکان در مجتمع آموزشی "رحمتیه" می‌مانند که حدودا با ماشین یک ربع ساعت تا شهر فاصله دارد.
وی با تاکید بر اینکه خوابگاه‌های دانشگاه از نظر تاسیسات و امکانات بسیار ضعیف هستند، اظهار می‌کند: در حال حاضر با وجود اینکه شهرکرد به شدت سرد شده اما هنوز امکانات گرمایشی ایجاد نشده است. این دانشجو در خصوص فوت دانشجوی دختر دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد اظهار می دارد: اتفاقی که افتاد در خوابگاه بهارستان موضوع نشت گاز بوده است و یکی از دانشجویان دختری که داخل حمام بوده است فوت می‌کند و این خبر اولیه است که به ما داده‌اند. ما بارها این موضوع را به اطلاع مسئولین دانشگاه رسانده‌ایم که ما اینجا نیاز به امکانات پزشکی داریم و زمانیکه از سطح شهر دور هستیم وقتی مشکلی برای ما به وجود بیاید دچار مشکل خواهیم شد اما توجهی از طرف مسئولین به ما نشده است. مدتی پیش نیز یکی از دانشجویان دندانپزشکی ترم دو ایست قلبی کرد و به کمک یکی از اساتید که به طور اتفاقی در آن جا حضور داشتند احیا شد و نجات پیدا کرد اما اگر آن استاد حاضر نبودند آن دانشجو نیز جان خود را از دست داده بود. متاسفانه اینجا کسی به فکر ما نیست و هیچ درمانگاه و اورژانسی وجود ندارد و بارها این مطالب گفته شده است ولی رسیدگی نشده است.
بوی گاز در حمام خوابگاه استشمام می‌شد
"زرگل" دانشجویی دختری که در محل خوابگاه حضور داشته است با ارسال پیامی به ایسنا می گوید: سئوال ما این است که چرا باید دانشجوی ترم 9 پزشکی که کلاس‌هایش در محل خوابگاه تشکیل نمی‌شود در خوابگاه حضور داشته باشد و این اتفاق برای او بیفتد و اینکه چرا دانشجویان پسر می‌توانند از ترم 5 به بعد به خوابگاهی در سطح شهر بروند و دانشجویان دختر این امکان را ندارند.
این دانشجو ادامه می‌دهد: در خوابگاه حتی یک اورژانس نیست که وقتی دانشجویی بیمار می‌شود بتوانند او را سریع به بیمارستان برسانند، گویی در وسط بیابان خوابگاه ساخته‌اند و حداقل کلینیک کوچکی هم در اینجا دایر نکرده‌اند که اگر مشکلی ایجاد شد بتوانند دانشجویان را نجات دهند.
این دانشجو در توضیح چگونگی حادثه اظهار کرد: دانشجوی متوفی در حمام بوده است و بعد یکی از دوستان ما به اسم زهرا هم خواسته است که به حمام برود و وقتی به سمت حمام می‌رفته بوی گاز را متوجه شده است و حس می‌کرده که حالش بد می شود. سپس یکی دیگر از دوستانمان را صدا می زند و وقتی سعی می‌کنند در حمام را باز کنند متوجه می‌شوند یک نفر در آنجا افتاده است.
وی ادامه می دهد: دوستان ما می‌گویند کسی حاضر نشده است این دانشجو را از حمام بیرون بیاورد و دخترها دست و پای او را گرفته و بیرون آورده‌اند و آن طور که دوستان ما می‌گویند ظاهرا بدنش سرد بوده است.
این دانشجو اظهار می‌کند: دختران دانشجویی که او را در این وضع دیده اند حالشان به شدت بد بود و خیلی گریه کردند.
یکی دیگر از دانشجویان اظهار می دارد: من خودم در حمام بودم و بو را استشمام کردم و می‌توانم بگویم این دانشجو به علت مسمویت ناشی از گازگرفتی فوت شد.
وی ادامه می دهد: مسئول تعمیر تاسیسات نیز در محل حضور نداشت و بعد از نیم ساعت آمد.بعد از گذشت یک ربع نیز اورژانس در محل حاضر شد. این دانشجو ادامه داد: دیشب بوی گاز کاملا محسوس بود و دوشب پیش نیز بوی گاز استشمام می‌شد. سال گذشته نیز طبقه دوم اتفاقی مشابه اتفاق اخیر افتاد و بوی گاز استشمام شده بوده که با اطلاع رسانی دانشجویان مشکل همان موقع برطرف شد. اظهارات دانشجویان در حالی مطرح می‌شود که سرپرست معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد نیز گفت: پس از انجام آزمايشات و معاينات لازم اوليه، پزشكي قانوني، مسموميت با گاز مونو كسيد كربن را علت فوت دانشجوي اين دانشگاه اعلام كرد.