روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بوسه دلار بر قله 4000 تومانی/ سقوط قیمت‌ها در بورس اصفهان

کد خبر : 4902
۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۹:۴۶
قیمت دلار در معاملات بازار ارز اصفهان به 4 هزار تومان رسید تا علاوه بر رشد 13 تومانی در یک روز، قله جدیدی را برای خود ثبت کند و این در حالی بود که در بازار بورس، قیمت ها با شیب زیادی، افت کردند.
فارس ، بازارهای مالی شهر دومین روز کاری را با نوسانات زیاد به پایان رساندند و این در حالی بود که بازارهای جهانی در استراحت به سر می‌بردند و معاملاتی در بازارهای جهانی به ثبت نرسید.

سکه تمام بهار آزادی با افزایش ارزش 21 هزار تومانی همراه شد، شاخص بورس 504 واحد افت کرد و دلار نیز رکورد جدید قیمتی از خود برجای گذاشت.

این تحولات در حالی به وقوع پیوست که مهم‌ترین اخبار اقتصادی به رشد اقتصادی بدون نفت 2.7 درصدی در سال 95، افزایش نارضایتی در بازار بورس، افت قیمت نفت به کمتر از 50 دلار در سال آینده، واردات 46 هزار خودرو در 6 ماه ابتدایی سال جاری، افزایش حقوق 10 درصدی کارکنان رسمی و پیمانی پست، اخذ مالیات از ذخایر بانک‌ها توسط سازمان مالیاتی و در دستور کار قرار گرفتن مالیات بر ارزش‌افزوده 2 نرخی، اختصاص داشت.

*ریزش 504 واحدی نماگر بورس

شاخص بورس در پی معاملات این روز با افت 504 واحدی روبرو شد که همین امر این نماگر را در عدد 84 هزار و 564 واحد جای داد. اکثر نمادهای بازار در این روز کاری قرمز پوش شده و با افت ارزش سهام خود همراه شدند.

در این میان سهم نمادهای خودرویی، پالایشی، فلزی و معدنی در افت شاخص بیش از سایر نمادها بود. حجم معاملات نیز در دومین روز کاری هفته به 836 میلیون سهم رسید که این تعداد برگ سهم در طی 66 هزار و 194 مرتبه مورد دادوستد قرار گرفت.

سقوط دسته‌جمعی نمادهای بورسی موجب شد تا تابلوی معاملات یک دست قرمز شود و بار دیگر موجی از ناامیدی به بازار بورس بازگردد.

در گروه خودرویی تمام نمادهای خودروساز روز منفی را پشت سر گذاشتند و کم‌وبیش در درصدهای منفی مورد معامله قرار گرفتند. افت ارزش نمادهای خودرویی تنها معضل این گروه به شمار نرفت و در کنار این افت، افزایش حجم فروش نیز مشاهده شد که به افت بیشتر شاخص این بازار منجر شد.

در گروه کانه‌های فلزی نیز تمام نمادها در جهت منفی به نوسان درآمدند و در سه نماد کچاد، کگل و معادن بیشترین حجم معاملات به نمایش گذاشته شد. در این میان تنها نماد کدما بود که در منفی بازار یکشنبه، معاملات مثبت و سبزی را بر جای گذاشت و تا حوالی مثبت کامل این روز پیش رفت.

پالایشی‌ها نیز سقوط دسته‌جمعی را به نمایش گذاشتند و همگی در درصدهای منفی نوسان کردند. شنفت، ونفت، شبندر، شبریز و شتران نمونه‌ای از نمادهای منفی این گروه بودند که در این میان تأثیر معاملات منفی شنفت به دلیل حجم بالای معاملات این نماد بیش از سایر هم‌گروهی‌ها منعکس شد.

گروه محصولات شیمیایی نیز از سقوط آزاد بورس در امان نماند و اکثر نمادهای این گروه در محدوده زیر صفر قیمتی مورد دادوستد قرار گرفتند. حجم فروشندگان در این گروه نیز از حجم خریدان سهام پیشی گرفت و همین امر به معاملات منفی نمادهایی همچون تاپیکو، پارسان و شتوکا منجر شد.

در گروه فلزات نیز به جز دو نماد فجر و فپنتا، دیگر نمادها هم راستا با حرکت شاخص به نوسان درآمدند و معاملات منفی را به ثمر رساندند. در این میان می‌توان نمادهای فولاد، ذوب، فاسمین و فباهنر را برشمرد که در درصدهای منفی مورد معامله قرار گرفتند.

این حجم از معاملات منفی نشان‌دهنده افزایش ناامیدی فعالان بازار به آینده بازار است. نوسانات این روز نیز در حالی به وقوع پیوست که بازار طلا با تحرکات مثبت همراه شده بود و افزایش 21 تومانی ارزش سکه بهار آزادی نیز به ضرر بازار موازی بورس تمام شد.

*پرواز بر فراز قله جدید

نوسانات بازار ارز با معاملات منفی و فرسایشی پوند و یورو همراه شد اما یکشنبه، روز رکوردشکنی دلار و فتح قله‌های جدید بود.

یورو در معاملات پایانی به ارزش 4 هزار و 765 تومان رسید و بخش اعظمی از کاهش ارزش ابتدای این روز را جبران کرد. پوند انگلیس نیز در پی برابری عرضه و تقاضا به قیمت 5 هزار و 285 تومان برای نوسانات این روز خود رسید.

قیمت دلار در معاملات یکشنبه بازار ارز اصفهان به 4 هزار تومان رسید تا علاوه بر رشد 13 تومانی در یک روز (که کم‌سابقه بود) قله جدیدی را برای خود ثبت کند.

*پرش 21 تومانی سکه طلا

در پی منفی شدن معاملات بازار بورس و رشد نرخ ارز در دومین روز کاری، سکه تمام بهار آزادی با آزادی خاطر رشد کرد و ارزش آن 21 هزار تومان در این روز افزایش یافت.

در پی این رشد ارزش هر سکه تمام بهار آزادی در قیمت یک میلیون و 295 هزار تومان مورد دادوستد قرار گرفت و این شیب صعودی را تا پایان معاملات به نمایش گذاشت.

سکه طرح قدیم نیز 20 هزار تومان نوسان مثبت را به خود دید و حجم متقاضیان خرید سکه در این بخش از بازار نیز افزایش یافت تا در نهایت ارزش هر سکه تمام طرح قدیم را به یک میلیون و 246 هزار تومان کشاند.

ربع‌سکه و نیم‌سکه نیز مورد استقبال سرمایه‌گذاران این حوزه از بازارهای مالی قرار گرفت و به ترتیب 8 هزار تومان و 10 هزار تومان گران‌تر از روز کاری قبل معامله شدند.

ارزش هر ربع‌سکه به 386 هزار تومان رسید و هر نیم‌سکه نیز در قیمت 659 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.

این روند صعودی و غلبه حجم تقاضا بر حجم عرضه تنها به بازار نقدی معاملات سکه مربوط نشد و بازار آتی را نیز تحت تأثیر قرار داد.

ارزش قراردادهای آتی سکه از 9 هزار و 500 تومان تا 16 هزار تومان نوسان مثبت را به ثبت رساندند.

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2470 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید