روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

۵ درصد جمعیت سالمندان اصفهان به آلزایمر مبتلا هستند

کد خبر : 4903
۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۹:۵۴
«آلزایمر» نام این بیماری را بسیار شنیده ایم و اگر کمی رو راست باشیم همه ما از ابتلا به آن هراس داریم.
  ایمنا، این بیماری باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم مغز شده و می تواند بر روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد.

بیماری آلزایمر به مرور زمان بدتر شده و میزان تحلیل مغز بیشتر می شود اما سرعت این تحلیل در بیماران مختلف متفاوت است. برخی از افراد در همان مراحل ابتدایی بیماری توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را از دست می دهند.

اما برخی دیگر از افراد ممکن است در مراحل بعدی بیماری با این مشکلات مواجه شوند.

از دست دادن خفیف حافظه در افراد بالای ۶۰ سال شایع است. ممکن است این قضیه به این معنا نباشد که شما به بیماری آلزایمر مبتلا شده اید.

اما اگر با مشکلات حافظه مواجه شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری شما  آلزایمر باشد، ممکن است درمان به شما کمک کند.

سن بالا، سابقه خانوادگی، جنس مؤنث بودن و سندرم داون، مهمترین عوامل خطر ساز برای آلزایمر هستند.

اگر بیماران، خویشاوند درجه اولی داشته باشند که آلزایمر در او پس از ۶۵ سالگی بروز کرده باشد، خطر نسبی ابتلای آنها ۳ - ۶ برابر، افزایش می یابد. اگر بیماران خواهر یا برادری مبتلا به آلزایمر پیش از ۶۰ سالگی و نیز یک والد مبتلا باشند، خطر نسبی آنها ۷تا ۹ برابر می شود.

بیماری آلزایمر به علت تغییراتی که در مغز بروز می کند، اتفاق می افتد. این تغییرات عبارتند از پایین آمدن سطح انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی که به مغز کمک می کنند تا درست کار کند. اینکه چه چیزی باعث این کاهش می شود هنوز به صورت روشن مشخص نیست.

۷۰ درصد موارد آلزایمر بعد از سن ۶۰ سالگی اتفاق می افتد

یک متخصص اعصاب و روان در این باره به ایمنا می گوید: زوال عقل به بیماری گفته می شود که شاخصه آن تخریب پیش رونده شناختی است، یعنی فرد یک افت عملکرد نسبت به کارکرد قبلی خودش دارد که «آلزایمر» مهمترین نوع زوال عقل به شمار می رود.

دکتر فریبا فغانی با اشاره به اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد آلزایمر بعد از سن ۶۰ سالگی اتفاق می افتد، می افزاید: موارد نادری از آلزایمر در سن قبل از ۶۰ سالگی اتفاق می افتد که بیشترین علت آن مربوط به ژنتیک و وراثت است.

وی تاکید می کند: فراموشی هایی که اکثر افراد در سنین جوانی و به صورت روزمره از آن گلایه می کنند، آلزایمر نیست، البته وظیفه پزشک این است که به صورت کامل مشکل فراموشی فرد مراجعه کننده را بررسی کند.

متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه عمده بیماران مبتلا به آلزایمر، از وجود این بیماری در خود آگاه نیستند، ادامه می دهد: دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر کسی از مشکل فراموشی خود گلایه داشته باشد، خود علامت مثبتی است، چرا که افراد مبتلا به آلزایمر از بیماری خود آگاه نیستند.

وی یادآورمی شود: بیشتر فراموشی ها به خاطر مشکلات روزمرگی و حجم بالای کارها اتفاق می افتد اما اگر کسی احساس می کند در عملکرد شناختی نسبت به قبل افت پیدا کرده،  باید به روان پزشک مراجعه کند.

فغانی با اشاره به اینکه در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر معمولاً حافظه کوتاه مدت دچار اختلال می شود، تصریح می کند: در بیمار آلزایمر، مشکل حافظه فقط مربوط به کوتاه مدت است اما حافظه بلند مدت فرد به خوبی کار می کند.

وی می افزاید: در حال حاضر جمعیت کل کشور ایران به سمت پیری می رود، به طوری که طبق سرشماری سال گذشته ۹.۲ درصد جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می دهند که این آمار در اصفهان بالاتر است و ۱۰.۶ درصد جمعیت استان اصفهان را شامل می شود.

تشخیص قطعی آلزایمر به وسیله پاتولوژی انجام می شود

متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه از جمعیت ۱۰.۶ درصدی سالمندان استان اصفهان ۵ تا ۸ درصد آنها مبتلا به آلزایمر هستند، اظهارمی کند: تحصیلات پایین، درگیر نبودن با فعالیت های اجتماعی، طومارها و آسیب های فاکتورهای خطر  در ابتلا به آلزایمر هستند.

وی اضافه می کند: فاکتورهای خطری همچون فشار خون بالا، چربی بالا، دیابت کنترل، کم تحرکی و چاقی در ابتلا به آلزایمر نقش مهمی دارند.

فغانی یادآور می شود: در تمام دنیا تشخیص قطعی آلزایمر به وسیله پاتولوژی انجام می شود و قطعاً برای فرد زنده نمی توان این اقدام را انجام داد.

مبتلایان به آلزایمر بیشتر اضطراب دارند مشکل رفتاری پیدا می کنند، بااختلال حافظه کوتاه مدت شروع می شود، بعد مشکلاتی در رانندگی و حتی گم شدن فرد، بی قراری و عصبانیت برای او به وجود می آید.

در مراحل انتهایی بیماری فرد استقلال خود را از دست می دهد و وابسته به دیگران می شوند.

فعالیت های جسمی و فکری خطر ابتلا به آلزایمر را کمرنگ می کند

براساس یافته های دانشمندان دانشگاه Cleveland در Ohio افرادی که از نظر جسمی و فکری فعال هستند به مراتب کمتر از دیگران در معرض بیماری خطرناک الزایمر قرار می گیرند.

تقویت حافظه فقط با خواندن کتاب و فکرکردن امکان پذیر نیست بلکه معاشرت با دیگران، مسافرت، آموختن زبانی جدید، حفظ کردن شعر، آموختن موسیقی و غیره می تواند در این مورد مؤثر باشد که البته علاوه بر تمام این نکات رعایت اصول تغذیه درجلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر نقش دارد.

مصرف گـوشت ماهی هایی مثل قزل آلا و ماهی ساردین بادارا بودن امگا۳ اسید چرب خطر ابتلا به الزایمر را کاهش میدهند. آنتی اکسیدان ها، ویتامین C و E نیز در کاهش خطر آلزایمر مؤثر هستند.

اگر شما متوجه علائم بیماری آلزایمر در خود شدید  باید به یک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

پزشک معاینات و تست‌های حافظه را برای بررسی جوانب مختلف عملکرد مغز و تشخیص شدت و مرحله بیماری آلزایمر انجام می‌دهد و در نهایت داروهایی را برای تأخیر در روند پیشرفت بیماری و تحلیل مغز تجویز کرده تا علائم این بیماری را کاهش دهد.

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2470 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید