روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

دانشجویی که قربانی بی‌کفایتی‌ها شد؛ نشت گاز و نبود امکانات؛

علت فوت دانشجوی پزشکی

کد خبر : 4905
۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۱۲:۱۹
فوت یک دانشجوی اصفهانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در خوابگاه این دانشگاه، این روزها یکی از مهم‌ترین خبرهای استان چهار محال و بختیاری است؛ به‌طوری که حتی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با برگزاری تجمعات اعتراضی، خواستار استعفای مدیران مسئول در این رابطه شدند.
هنوز دلیل قطعی فوت این دانشجوی ترم 9 پزشکی به طور رسمی اعلام نشده است؛ و در چنین شرایطی هر کس یک دلیل را بیان میکند، یک نفر میگوید گاز مونواکسید کربن عامل فوت بوده است و یک نفر میگوید نشد گاز موتور خانه عامل فوت بوده است و در این راستا دانشجویان حاضر در محل حادثه علاوه بر مسمومیت ناشی از گاز ، دور بودن خوابگاه از امکانات پزشکی را نیز در این اتفاق موثر میدانند و خب جای تعجب است دانشگاهی که مسئول تربیت نیروی انسانی پزشکی برای جامعه است خود نمیتواتد به همین نیروی انسانی حداقل خدمات پزشکی را ارائه دهد.
دیروز در خبرها آمده بود که سرپرست معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد گفته است، پس از انجام آزمايشات و معاينات لازم اوليه، پزشكي قانوني، مسموميت با گاز مونو كسيد كربن را علت فوت دانشجوي اين دانشگاه اعلام كرد اما دیروز سرپرست تیم اعزامی وزارت بهداشت که برای بررسی فوت دانشجوی علوم پزشکی شهرکرد در این شهر به سر میبرد با اشاره به اینکه تاسیسات بعد از حادثه گازگرفتگی خاموش شده بود اعلام کرد: در بازدیدی که از خوابگاه داشتیم تاسیسات را مجددا روشن کردیم و مشخص شد که نشت گاز وجود داشته که این نشت گاز در طبقه سوم و چهارم خوابگاه بیشتر احساس می‌شد.وی ادامه داد : پس از بررسی‌های کارشناسی گزارش کامل فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد را تهیه و به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ارائه کردیم تا تصمیم مقتضی اتخاذ شود.
دکتر عباس عطوف در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا با اعلام این خبر اظهار کرد: در بازدیدی که از خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد داشتیم ضمن برگزاری جلساتی با مسئولین و مدیران، محل وقوع حادثه را بازدید کرده و با دانشجویان هم اتاقی‌های دانشجوی متوفی صحبت کردیم و از تاسیسات خوابگاه نیز بازدید کردیم.
مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نظر پزشکی قانونی نیز علت فوت مسمویت با مونوکسید کربن بوده است، اظهار کرد: اینکه چرا نشت گاز اتفاق افتاده در حوزه بررسی مسائل فنی است و در گزارشی که به معاونت فرهنگی وزیر بهداشت ارائه کرده‌ایم به این موضوع که مساله باید از نظر فنی بررسی شود نیز اشاره شده است.
سرپرست تیم اعزامی وزارت بهداشت به خوابگاه شهر کرد گفت: پس از اینکه دانشجویان متوجه این دانشجو در حمام می شوند، ناظر خوابگاه بلافاصله در محل حضور پیدا کرده و این دانشجو را به یکی از اتاق ها منتقل می‌کند و بلافاصله با اورژانس تماس گرفته و از دانشجویان حاضر در خوابگاه یک انترن و یک دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری نیز بر بالین این شخص حاضر می‌شوند و بر اساس گفته های این دو دانشجو وقتی از وی نبض گرفته اند که او نبض نداشته و فک او قفل شده بود.  اما با این وجود عملیات احیا قلبی تنفسی را برای وی انجام دادند تا زمانیکه اورژانس برسد.  
دکتر عطوف اظهار کرد: ما از اورژانس شهرکرد نیز بازدید کردیم و کل مکالمات از زمان تماس خوابگاه با اورژانس در آن جا ثبت شده بود و از زمان تماس تا رسیدن اورژانس به محل خوابگاه 8 دقیقه به طول انجامیده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با بررسی و ثبت تمامی موارد مذکور، گزارش کامل فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد را آماده کرده و به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ارائه دادیم تا تصمیات لازم در این زمینه اتخاذ شود.
در این رابطه در شماره دیروز روزنامه زاینده رود در گزارشی به نقل از ایسنا آوردیم که  «محمدرضا» یکی از دانشجویان پسر دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد درتماس با ایسنا گفت: هم کلاسی‌های ما خبردادند که یکی از دانشجویان دختر ترم 9 پزشکی در خوابگاه به علت گاز گرفتگی دچار مشکل شده و چون خوابگاه از شهر دور بوده و اورژانس هم آنجا نبوده جان خود را از دست داده است.
این دانشجوی پزشکی ادامه می‌دهد: ما در خطر هستیم؛ چراکه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با وجود دور بودن زیاد از شهر، فاقد امکانات پزشکی برای دانشجویان خوابگاهی است. اگر اینجا مشکلی برای ما پیش بیاید تا رسیدن اورژانس جان خود را از دست می‌دهیم.
حال این سوال مطرح میشود که دانشگاهی که قرار است به جامعه خدمات پزشکی بدهد چطور نمی تواند برای اعضا و نیروی انسانی خود حداقل امکانات را فراهم کند تا در اثر بروز اتفاقی مثل گاز گرفتگی مرگ پایان کار یک دانشجوی جوان باشد.
دانشجویی که میتوانست جان انسان های زیادی را نجات دهد در اثر بی کیافتی برخی از مسئولان برای پیشبینی ها لازم در موقع حادثه امکانی برای نجات جان خودش وجود نداشته است تا نه تنها خانواده این دانشجو بلکه دانشجویان و جامعه پزشکی استان با این چنین زایعه ایی مواجه شود و داغدار گردد.در این میان رعایت نکردن موارد ایمنی را نیز حتما باید مورد بررسی قرار داد و این انتظار از مسئولان علوم پزشکی شهرکرد وجود دارد که از این پس با جدیت تامین ایمنی خوابگاه های دانشجویی را پیگیری کنند و حتی دیگر دانشگاه ها نیز به این امر توجه بیشتری کنند تا خدایی ناکرده اتفاق مشابه دیگری رخ ندهد.