روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به بهانه روز زاینده رود؛

به نام زاینده رود به کام دشمنان

کد خبر : 4911
۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۱۰:۵۸
این روزها با سیاسی محسوب شدن بسیاری از حرف ها، دايره كلمات خيلي محدود شده است، اما نمی توان از بعضی موضوعات به سادگی گذشت؛
مخصوصا حالا که يكي از نقشه هاي از پيش شكست خورده ابرقدرت هاي غربي، بعد از شكست داعش، «جدايي كردها و اعلام كشوري مستقل» است. این یادداشت نگاهی گذرا و کوتاه دارد به اتفاقاتی که رخ داده و در طول سالیان، کم‌کم باعث به وجود آمدن اختلاف بين ساکنین شهرهاي اصفهان، يزد، كرمان و... شده است.
سال‌ها پيش يكي از مسئولين وقتي به «پاستور» رسید، يك انشعاب از زاينده رود براي زادگاهش (کرمان) كشيد.  سپس یکی ديگر از  مسئولان وقت کشور، همين كار را براي يزد انجام داد و انشعاب دوم را كشيد. بعد از آن نیز با این عنوان که زاینده رود متعلق به همه استان های همجوار است، به هراستانی که رفت قول آب زاینده رود را به مردم آنجا داد و در نهایت باعث انتقال لوله های آب به ارتفاعات و استفاده در کشاورزی و درنتیجه افت شدید آب زاینده رود شد. مسئولان نیز برای جبران این امر تصمیم به استفاده آب از سرچشمه کارون گرفتند. تشخیص درست یا غلط بودن کار مسئولان، بر عهده کارشناسان این امر است؛ اما به نظر می رسد این موضوع ضمن اینکه نتیجه‌ای جز کدورت بین ساکنین نداشته است، در آینده ای نه چندان دور، دست آویزی برای ابرقدرت ها شود تا با دامن زدن به اين اختلافات، از آب گل آلود ماهي بگيرند و به هدف نهایی يعني قطعه قطعه كردن كشورهاي بزرگ خاورميانه از جمله ایران، با هدف سلطه و کنترل راحت تر قومیت های مختلف برسند. شاید بهتر است مسئولين با تدابيري كه در نظر مي گيرند از بروز فاجعه‌اي به نام زاینده رود و به کام دشمنان جلوگيري كنند.  بهتر است موضوع آب و رودخانه و خشکی را جدی تر بگیریم؛ سوژه ای که تحلیل‌گران می گویند می تواند جنگ جهانی سوم را رقم بزند.
 
نویسنده : آرش یزدانی

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2470 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید