روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بیان کرد:

رتبه چهارم کشوری استان ازنظر وجود امامزادگان در کشور

کد خبر : 4931
۱۳۹۶/۰۷/۱۹ - ۱۴:۴۳
زیارت در فرهنگ مذهبی، به معنای نوعی دیدار خاص(توأم با اکرام) از قبور بزرگان و بزرگ زادگان دینی آمده و یکی از مهم ترین مصادیق زیارت در فضای جامعه امروز، زیارت امام‌زادگانی است که در شهرها و محله های گوناگون قرار دارند.
 اصطلاح امام زاده، از قرن ششم هجری قمری و حتی قبل از آن وجود داشته؛ ولی از قرن نهم به بعد رایج شده‌است. ساخت مقبره بر مزار این امام‌زاگان نیز از قرن اول ثبت شده و در روایات برای سازنده آن اجرهای معنوی در نظر گرفته شده است. بقاع امام‌زادگان در ایران و دیگر کشورهای اسلامی به چشم می‌خورد.
دین فرهنگ‌ساز است
 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه طرح غنی سازی اوقات فراغت مساجد و بقاع متبرکه،که با حضور مسئولین استانی برگزار شد، اظهارکرد: یک نگاه فرهنگ را دین ساز می‌داند، یک نگاه دین را جدا و فرهنگ را جدا می‌داند؛ نگاه سومی نیز هست که نگاه اسلامی بوده و معتقد است دین فرهنگ‌ساز است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی افزود: معتقدیم دین می‌تواند امروز به جامعه بشریت یک الگوی حیات‌بخش ارائه دهد که هم دنیا و هم آخرت فرد را تضمین می‌کند، در غرب شاید مردم آسایش داشته باشند اما در آرامش آنها تردید است.
ارزانی بیان کرد: در نظام اسلامی نهادهای مختلف دور هم جمع شده‌اند تا بگویند دین در بالا قرار دارد، فرهنگ می‌تواند از دل دین بیرون بیاید و فرهنگ دینی و اسلامی را می توان در جامعه جاری کرد.
اصفهان؛ پیشتاز در حفظ مجازی قرآن کریم در کشور
در ادامه این برنامه مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اظهار داشت: تعامل و همکاری دستگاه‌های مختلف در برگزاری طرح غنی‌سازی اوقات فراغت مساجد و بقاع متبرکه، موجب خرسندی ماست؛ در طرح غنی سازی اوقات فراغت در مساجد و بقاع متبرکه استان اصفهان سال96 بیش از 15هزار نفر حضور داشته و از این طرح استقبال کرده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین رضا صادقی تصریح کرد: در محرم و صفر بقاع متبرکه و فضای معنوی آنها توانسته است جامعه را از گزند این‌همه هجمه فرهنگی و فکری مصون نگه دارد؛ به همین منظور باید همگی تمام تلاش خود را به کار بندیم تا به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به پایگاه‌ها و مراکز فرهنگی جامه عمل بپوشانیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه افزود: امامزادگان بسیاری در استان اصفهان وجود دارد و می توان گفت این استان از رتبه چهارم کشوری در زمینه وجود امامزادگان برخوردار است.
صادقی ادامه داد: اداره بقاع متبرکه و امامزادگان باید بر عهده حوزه‌های علمیه باشد چرا که ظرفیت‌های بسیاری در میان علما و فضلا و روحانیون حوزه علمیه برای طرح‌های مختلف فرهنگی در امامزادگان و بقاع متبرکه وجود دارد و باید از آن استفاده لازم را برد.
وی درخصوص اقدامات انجام گرفته در بقاع متبرکه گفت: ارائه طرح‌های مختلف در زمینه سبک زندگی و پاسخگویی به شبهات، از مهم‌ترین اقداماتی است که با محوریت بقاع متبرکه صورت می‌گیرد و حوزه علمیه می‌تواند در اجرای این طرح اقدامات موثری انجام دهد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان در زمینه حفظ مجازی قرآن کریم در کشور پیشتاز است، گفت: بیش از 3 هزار نفر در این طرح در کنار مقبره علامه مجلسی شرکت کرده‌اند؛اصفهان اولین استانی است که پس از قم اقدام به برگزاری این طرح کرد که استقبال خوبی نیز از آن صورت گرفته است. گفتنی است در کشور 8 هزار و 51 مقبره به فرزندان اهل بیت(ع) تعلق دارد که به سه دلیل به کشور ما مهاجرت کرده‌اند. چنین روایت شده که عده‌ای به دلیل وجود پر برکت ثامن‌الحجج آقا علی بن موسی الرضا(ع)، تعدادی به خاطر ظلم امویان وگروهی هم به‌خاطروجود شیعیان در ایران وترویج دین اسلام، به این کشور مهاجرت کرده اند. استقبال مردم از این امام‌زادگان خصوصا در شهر قم و اطرافش بیشتر بوده و بیشتر این بقاع در اطراف فین کاشان و قم واقع است. استان اصفهان از نظر تعداد بقاع متبرکه در جایگاه سوم کشور قرار دارد زیرا استان های فارس با هزار و 450 بقعه متبرکه و مازندران بیش از استان اصفهان، میزبان فرزندان اهل بیت(ع) بوده اند. 23 هزار شهید در جنگ تحمیلی نیز تربیت شده امام‌زادگان هستند که همچون ستارگان درخشانی روی زمین به هدایتگری و روشنگری می پردازند. مردم از معنویات و فیوضات این فرزندان اهل بیت(ع) بهره می گیرند. این بقاع متبرکه نسل به نسل به ما رسیده‌اند بنابراین درس ایثار و شهادت را از آنها آموخته ایم. همچنین اصفهان در بقعه سازی مقام اول را در کشور دارد و این موضوع، نشانگر فعالیت موثر خیران در بقعه سازی بوده است.
 
نویسنده : زاینده رود

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2470 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید