روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نهمین اجلاسیه شهدای روحانی، امروز در اصفهان برگزار می شود؛

شهدایی که فخر شیعه و روحانیت شدند

کد خبر : 4932
۱۳۹۶/۰۷/۱۹ - ۱۵:۳۳
اولین کنگره، سال 88 و در استان اصفهان برگزار شد. خب، خیلی هم عجیب نیست اگر در حوزه ایثار و مقاومت، خیلی از «اولین»ها به اصفهان تعلق داشته باشد؛ استانی که سرافرازانه، بیشترین شهید و فرمانده شهید را در اختیار دارد.
. در حوزه شهدای روحانیت نیز اصفهان این افتخار را دارد که با تقدیم بیشترین شهید روحانی، از پیشتازان عرصه پیوند حوزه و مقاومت باشد. آمار بالای شهدای روحانیت در استان اصفهان، باعث شد برای اولین بار این امتیاز به اصفهان تعلق گیرد که در آن کنگره شهدا برگزار شود. کل شهدای روحانیت در سطح کشور 4هزار و 558 نفر هستند  که از این تعداد، ۵۹۰ شهید به استان اصفهان تعلق دارند. ازسوی دیگر، شهرستان نجف آباد  با 103 شهید روحانی، به تنهایی میانگین بالاتری درمقایسه با بسیاری از استان های کشورمان دارد. این آمار و ارقام مایه افتخار ما اصفهانی هاست؛ شهری که زنگ هرخانه اش را بزنی، مادر یا پدر شهیدی در را به رویت باز می کند.  امسال قرار است نهمین اجلاسیه شهدای روحانی در اصفهان برگزار شود. مسئولان هدف از برگزاری این اجلاسیه را «تجلیل از شهدا و زنده‌کردن یاد و خاطره آنها، استفاده از ایثارگران حاضر در دوران دفاع مقدس ، اطلاع‌رسانی به همگان و نسل جدید طلابی که بدانند نقش حوزه علمیه و روحانیت در پیروزی انقلاب بسیار برجسته بوده» عنوان کرده اند.  هرسال یک شهید به عنوان «شهید شاخص سال» انتخاب می شود تا در اجلاسیه از وی یاد کنند. امسال نوبت به شهید «حسن بهشتی نژاد» رسید؛ شهید مظلومی که در سوم مرداد ماه سال 1360 برابر با روز شهادت امام علي(ع)، توسط تروريست‏های گروهك منافقين در خانه‏اش ترور شد و به شهادت رسيد.

شهید شاخص
شهید حجت‌الاسلام سید حسن بهشتی نژاد؛
 اسوه پایداری مردم اصفهان
سال تولد: سال 1324 در اصفهان

خانواده:  پدرش مرحوم حجت الاسلام سید مصطفی، از اساتید حوزه علمیه اصفهان بود.
اساتید: در قم از محضر اساتیدی همچون حضرات آیات حسین نوری همدانی، محمدفاضل لنکرانی، آیت ا... حائری یزدی و صانعی استفاده کرد.
ویژگی شاخص اخلاقی: سخت‌کوشی و جدیت در تحصیل و تحقیق و داشتن اخلاق نیکو
فعالیت های پیش از انقلاب: در مبارزات بسیار فعال بود؛ نمونه اش بعضی از سخنرانی‌های پر حرارت در اصفهان طی سال‌های 56-57 است و بعد از پیروزی در ستاد تبلیغ و منبر شدیدا در مقابل خط‌های انحرافی فكری و سیاسی نفاق و لیبرالیسم می ایستاد و روشنگری می كرد و بالاخره با اصرار بعضی از علما و دوستانش وارد حرفه قضاوت در شیراز شد.
فعالیت های پس از انقلاب:  پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تبلیغ و تدریس در نهادهای انقلابی همچون جهاد سازندگی و سپاه، مشغول و در نهایت از طرف مردم اصفهان به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.
شهادت: در سوم مرداد ماه سال ۱۳۶۰ شمسی برابر با روز شهادت امام علی(ع)، توسط تروریست‏های گروهک منافقین در خانه‏‌اش ترور شد و به شهادت رسید.روحانی شهیدی که عاشق امام زمان(عج) بود؛
امام زمان(عج) سرباز می خواست؛ «جلال» را معرفی کردم
هروقت از شهدای روحانی اصفهان در 8 سال دفاع مقدس یاد ‌شود، نام «جلال» به میان می آید. در کنار نام شهید میثمی و شهید ردانی‌پور ، نام این شهید در ابتدای فهرست دلاوری‌هاست. بچه های هیئت خردسالان بنی فاطمه در محله دردشت که «جلال» هم یکی از آنها بود، حالا لابد هرکدام برای خود مردی شده‌اند. اگر مثل جلال شهید نشده باشند، یادشان هست که از همان بچگی عاشق قرآن بود و با تلاوت و حفظ قرآن، همسالان و بزرگ‌ترها را به وجد می‌آورد و بیشتر اوقات فراغت خود را با حفظ قرآن سپری می‌کرد. دانشگاه برادرش که تمام شد، فرصت پیدا کرد تا در قم تحصیلات و مبارزاتش را ادامه دهد؛ عشقش به فراگیری علوم دینی، وی را راهی حوزه علمیه کرد. او هم در مدرسه حقانی قم درس خواند و همان جا بود که با آیت ا...بهاء الدینی آشنا شد. از آن زمان به بعد جلال مدام در حال تبلیغ دین بود و در اجتماع مردم قم در تاریخ 17دی‌ماه 1356 شجاعانه ایستاد و درخشید.  با پیروزی و شکوفایی انقلاب، جزو عناصر اولیه‌ کمیته‌ دفاع شهری، حرکت‌های مردمی اصفهان را سازماندهی کرد؛ قبل از آن هم در جریان تحصن تاریخی مردم در منزل آیت‌ا... خادمی در مورد اعتصاب غذای زندانیان سیاسی نقش بسزایی ایفا کرده بود.
در ساماندهی راهپیمایی‌های سال 57 شهید افشار در اصفهان نقشی کلیدی داشت و در بسیاری از این گردهمایی‌ها به سخنرانی می‌پرداخت. با پیروزی انقلاب، از عناصر اولیه کمیته دفاع شهری اصفهان شد و سپس به‌عنوان مربی عقیدتی در پادگان‌های آموزشی خدمت کرد. با تشکیل سپاه، با علاقه بسیار به پایه‌ریزی دروس عقیدتی برای آموزش به رزمندگان پرداخت و همواره به‌عنوان یک معلم مهذب اخلاق در بین رزمندگان شهره بود.
می گویند عاشق امام زمان(عج) بود و نام ایشان را که می شنید، بی اختیار به گریه می افتاد.
روایت می‌کنند آیت‌ا... بهاءالدینی (ره)، استاد این شهید بزرگوار که خود تندیس عرفان و آیینه بصیرت و ‌سالک واصل است، او را «ذاکر قریب البکا» نامید. زمانی که آیت‌ا... بهاءالدینی(ره) بعد از شهادت جلال از اصفهان می‌گذشتند، به همراهان گفتند: «من ستون نوری می‌بینم که از یک‌گوشه اصفهان تا عرش اعلی امتداد یافته است». زمانی که همراهان اتومبیل را تا محل مدنظر هدایت کردند، به گلستان شهدای اصفهان رسیدند و آن زمان آیت‌ا... بهاءالدینی(ره) گوشه‌ای از گلستان شهدا را با دست نشان دادند و گفتند: این ستون نور از اینجا برمی‌خیزد. زمانی که همراهان به محل مدنظر رفتند، سنگ مزار شهید روحانی جلال افشار را مشاهده کردند. وقتی هم پس از شهادت او، عکسش را به محضر آیت‌ا... بهاءالدینی(ره) عرضه کردند، بی‌اختیار اشک از چشمان ایشان جاری شد؛ به‌طوری‌که قطرات اشک روی عکس جلال افتاد. در همین حین ایشان گفتند: «امام زمان (عج) از من یک سرباز خواست؛ من هم صاحب این عکس را معرفی کردم. اشک من، اشک شوق است.»حجت‌الاسلام رضا غفاری‌پور دبیر نهمین اجلاسیه شهدا و ایثارگران روحانی:
نباید راه شهدا را گم کنیم
خاطرات و زندگی‌نامه شهدا، پس از جمع‌آوری، در کتابی به نام «شاهدان روحانی» در 2 جلد در همان سال‌های نخستین کنگره چاپ شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت. بعد از آن در ستاد کنگره شهدای روحانی به ریاست امام جمعه اصفهان آیت‌ا... طباطبایی‌نژاد، مقرر شد هرسال در برخی مدارس علمیه و شهرستان‌ها در طول سال به‌صورت یادواره‌ و سالانه، اجلاسیه شهدا و ایثارگران روحانی در مرکز استان برگزار شود که تاکنون ادامه دارد.
ما موظفیم از شهدا و ایثارگران تجلیل کنیم تا برکات آنها در جامعه مشاهده شود؛ لیکن زمانی که یاد شهدا زنده باشد و اهداف شهدا را دنبال کنیم، راه شهدا را گم نکرده و این مسیر را با قدرت ادامه می‌دهیم. اگر امروز عزت وافتخار و امنیت داریم و پرچم جمهوری اسلامی با افتخار در دنیا برافراشته شده، به برکت خون شهداست که شهدای روحانی بخشی از آنها هستند.
از جمله اقدامات ستاد کنگره، می‌توان بازدید از 15 خانواده شهید روحانی و جمع آوری اطلاعات و مصاحبه و تدوین آنها، تجلیل از خانواده شهدا به ویژه خانواده شهید بهشتی نژاد در اجلاسیه و تهیه دایره المعارف روحانیون حاضر در دوران دفاع مقدس را نام برد. نقش امروز طلاب در پاسداری از خون شهدا تبیین شده و ما امروز هم دفاع‌مقدس داریم اما نوع آن فرق کرده و امروز میدان جنگ نرم برپاست و روحانیون باید به ایفای نقش در این زمینه بپردازند و پیام شهدا را به دیگر نسل‌ها منتقل کنند.
امروز در میان شهدای مدافع حرم نیز شهدای روحانی وجود دارند که این موضوع نمایانگرحضور فعال این قشر در جبهه جنگ نرم و جنگ سرد است. معیار انتخاب شهدای شاخص سال، تالیفات این شهدا، مسئولیت‌های اجرایی و نقششان در اجتماع و مدت زمان زندانی‌شدنشان قبل از انقلاب و مسئولیت آنان در جبهه است.آیت ا... سید یوسف طباطبایی نژاد:
شهدای روحانی در مظلومیت قرارگرفته اند
شهدا و ایثارگران روحانی در مظلومیت قرار گرفته اند و نقش و جایگاه آنها در هشت سال دفاع مقدس مورد غفلت واقع شده است. عظمت و وجه تمایز روحانیت شیعه باید برای نسل جدید حوزه های علمیه تبیین شود. بزرگ‌ترین وجه تمایز روحانیت شیعه این است که خود پیشتاز عمل به‌ویژه در عرصه جهاد و شهادت هستند.  در زمان جنگ تحمیلی حدود سه هزار روحانی در اصفهان حضور داشتند که یک ششم آنها در عرصه جهاد به درجه رفیع شهادت نائل شدند. 10 سال قبل تصمیم گرفته شد تا برای برطرف شدن مظلومیت از چهره شهدای روحانی، سالانه کنگره ای برگزار شود.نویسنده : سمیه پارسادوست

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2470 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید