روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیر شیلات جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری خبر داد:

پیش‌بینی تولید ۸۰۰ تن ماهی در قفس طی سال جاری

کد خبر : 4943
۱۳۹۶/۰۷/۲۱ - ۱۳:۲۷
مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۸۰۰ تن ماهی در قفس در استان تولید شود.
پرویز منصوری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سال گذشته در زمینه تولید ماهی سردابی، دو هزار و ۱۶۴ اشتغال ایجاد شد که امسال پیش‌بینی می‌شود اشتغال دو هزار و ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیر مستقیم فراهم شود. وی با اشاره به اینکه سال گذشته تعداد مزارع پرورش ماهی ۴۰۰ مورد بوده است، افزود: امسال تعداد کل مزارع به ۴۲۰ مزرعه خواهد رسید. مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان گفت: حدود ۲۰ مزرعه پرورش ماهی در استان غیرفعال هستند که علت آن بیشتر کمبود نقدینگی و نبود بازار فروش است.
منصوری گفت: میزان اشتغال ایجاد شده در زمینه پرورش ماهی در قفس، حدود ۷۰ نفر بوده و امسال با پیش‌بینی‌های انجام شده اشتغال ۸۰ نفر فراهم می‌شود.
وی ادامه داد: در سال گذشته در ۲۳ مزرعه تکثیر ماهی بیش از ۴۰ میلیون قطعه در سال تولید شده است که پیش‌بینی می‌شود امسال این میزان تولید افزایش یابد. منصوری با اشاره به اینکه هفت مرکز تولید ماهی زینتی در استان وجود دارد، تصریح کرد: در سال گذشته ۳۴۰ هزار قطعه ماهی زینتی تولید شده و در سال جاری پیش‌بینی می‌شود میزان تولید به ۳۵۰ هزار قطعه برسد.وی با اشاره به اینکه چهار شرکت فعال در زمینه پرورش ماهی در قفس فعال هستند، تصریح کرد: سال گذشته میزان تعهد تولید ماهی در قفس ۴۰۰ تن بوده که۷۰۰ تن تولید شد و امسال پیش‌بینی می‌شود ۸۰۰ تن ماهی تولید شود.
مدیر شیلات و آبزیان جهادکشاورزی استان گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در برخی مناطق استان از جمله شهرستان‌های اردل و لردگان، علاوه بر مستعد بودن پرورش ماهی قزل‌آلا، موقعیت پرورش ماهی کپور و خاویار نیز وجود دارد که با اعطای مجوز از سوی محیط‌زیست برای پرورش این نوع گونه‌ها موافقت نشده است. وی کمبود اعتبارات، پرداخت نشدن به موقع تسهیلات و قیمت پایین ماهی برای پرورش دهندگان را از عمده مشکلات این بخش دانست و خاطرنشان کرد: توسعه صنعت شیلات، نیازمند برنامه‌های آموزشی، ترویجی و راهبردی است.
تولید ۱۱هزار تن ماهی سردابی در چهارمحال و بختیاری
در مورد موضوع پرورش ماهی در استان، همچنین کارشناس مسئول مدیریت شیلات و آبزیان جهادکشاورزی استان، از تولید و برداشت ۱۱ هزار تن ماهی سردابی در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: با این میزان فروش، یکهزار و ۱۰۰میلیارد ریال عاید بهره برداران استان شد.
رضا احمدی روز چهارشنبه گذشته در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: آموزش به موقع بهره برداران، حمایت مستقیم دولت با پرداخت تسهیلات، رونق بازار خارجی و رغبت در مصرف ماهیان سردآبی طی سه سال گذشته، از مهم‌ترین دلایل افزایش ۱۰درصدی تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است.وی افزود: در راستای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی، افزایش تولید و استفاده بهینه از منابع آبی استان، فرآیند صدور ۳۰ پروانه تاسیس جدید در حال اجراست که در نیمه دوم امسال محقق خواهد شد.
کارشناس مسئول مدیریت شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، میزان تولید ماهی قزل آلا در سال جاری را ۲۴ هزار تن عنوان کرد و گفت: ۲ هزار نفر به‌صورت مستقیم در ۴۰۰ مزرعه پرورش ماهی فعال استان مشغول کار هستند.
چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه های کارون، زاینده رود و بخشی از دز است که سالانه با تولید ۲۴هزار تن ماهی سردآبی، این استان مقام نخست تولید ماهی قزل آلای کشور را دارد.