روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نهمین اجلاسیه شهدای روحانی استان برگزار شد

هجرت از اجتهاد به جهاد

کد خبر : 4949
۱۳۹۶/۰۷/۲۱ - ۱۴:۲۲
نهمین اجلاسیه شهدا و ایثارگران روحانی استان اصفهان، صبح پنجشنبه با حضور جمعی از روحانیون و خانواده معظم شهدا در حسینیه شهدای بسیج برگزار شد.
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه مطرح کرد:
لزوم تشکیل اتاق رصد دشمن  در حوزه ها
حجت‌الاسلام عبدا... حاج صادقی، در نهمین اجلاسیه شهدای روحانی استان اصفهان، با بیان اینکه استان اصفهان برجسته‌ترین و خط‌شکن‌ترین یگان‌های رزم دفاع مقدس را داشته است، عنوان کرد: علت این امر این بود که روحانیت پیشتازی در اصفهان بوده است و خدا را شاکریم که روحانیت شیعه افتخار دارد که این وراثت انبیا را شناخته و بدان عمل کرده است.
وی افزود: سنگرنشینی دفاع از دین خدا را روحانیت از اهل بیت(ع) آموخته و فهمیده است که اگر دین خدا به خطر افتاد همه چیز را به میدان بیاورد و روحانیت آموخته که در جنگ سخت و نرم دفاع از دین خدا در خط مقدم باشد.
وی در تبیین نقش دیگری که روحانیت از اهل بیت آموخته است، افزود: نقش مدیریت، راهبری و ولایت را روحانیت در غیبت امام زمان(عج) بر عهده دارد؛ چراکه امامت فقط راهنمایی نیست بلکه مدیریت نیز هست و روحانیت در زمان حاکمیت نظام ولایی این وظیفه را نیز برعهده دارد و ما در جمع شهدای روحانی استان اصفهان شهدایی در حد فرمانده لشکر داشته ایم و این باعث سربلندی روحانیت در طول تاریخ خواهد بود.
وی افزود: شهدای روحانی که شناسایی شدند شهدایی هستند که کلیه اسناد آنها به دست آمده است و مشخص شده که در کدام مدرسه درس خوانده و کجا به شهادت رسیدند و پرونده آنها برای ما کامل شده است که تاکنون سه هزار و 787 نفر هستند.
حاجی صادقی اضافه کرد: از این تعداد، شهدای استان اصفهان 544 نفر تا به امروز بوده و هیچ استانی این رتبه را نداشته است و در رتبه های بعد نجف آباد و کاشان و... قرار دارند.
حجت الاسلام حاج صادقی با اشاره به اینکه اسلام فقط به نماز و روزه نیست تاکید کرد: اسلام بدون جهاد و ولایت اسلام حقیقی نیست چنانکه بنی امیه نماز و روزه داشت و اگر اسلام فقط منحصر به ظواهر بود اباعبدا...(ع) قیام نمی کرد؛ ولی آنچه موجب قیام سیدالشهدا (ع) شد، حقیقت اسلام بود که درجامعه حذف شده بود.
وی در ادامه تصریح کرد: حرف دشمن امروز این است که اسلام را جز مسلمان شکست نمی دهد براین اساس دشمن در حال فعالیت فرهنگی علیه مسلمین است، بنابراین لازم است در حوزه های علمیه ما رصدی وجود داشته باشد تا همچون گذشته هر شبهه ای به وجود آمد یا تحریفی رخ داد، علما به میدان بیایند و با اتاق فکر استکبار مبارزه شود.

پیام آیت ا... مظاهری به کنگره شهدای روحانی اصفهان:
یادواره های شهدا، برترین مجالس درس آموزی و عبرت اندوزی است
آیت ا... مظاهری رییس حوزه علمیه استان اصفهان، پیامی به کنگره شهدای روحانی استان اصفهان صادر کرد که متن پیام ایشان به این شرح است:
بسم ا... الرحمن الرحیم
اکنون که بار دیگر به توفیق الهی  یاد و خاطره مبارک صدها شهید و ایثارگر حوزه علمیه اصفهان تجدید می شود مناسبت شایسته ای است تا عهد خود را با آن مجاهدان راه حق تجدید نموده و یاد گرامی آنان را با تدبر و عبرت‌آموزی همراه نماییم.
شهیدان والا مقام روحانیت، سرمایه بزرگ جان عاریت خود را در میدان آزمون دشوار الهی، فدا و از عرصه درس و اجتهاد به ساحت دفاع و جهاد هجرت نمودند تا ارزش‌های متعالی اسلام زنده بماند و به بلای تزلزل و اضمحلال تدریجی گرفتار نگردد.
اهمیت برجسته کار شایسته و عمل صالح آنان در این بود که با اقتدا به سید و سالار شهیدان، پس از تشخیص وظیفه در انجام آن کوتاهی نکردند و با ایثار رسالت والای خود، پاسداری از حق و حقیقت را در لحظه مورد نیاز ایفا نمودند.
این درس بزرگ آن مجاهدان راه خداست که همواره ما را به شناخت صحیح و ظیفه و عمل خالصانه بدان در زمان مورد نیاز فرا می خواند و پیوسته به ما می آموزد که ادای تکلیف پیوسته انسان ساز اخلاقی، علاوه بر دانش و معرفت به استقامت و بصیرت نیازمند است. از این حیث یاد شهیدان عزیز، یادبود برترین فضیلت ها و خصایص انسانی است و یادواره های آنان برترین مجلس درس آموزی و عبرت‌اندوزی است و سلام و رحمت بی پایان خدا بر ارواح مطهر آنان و تفضل آنان بر خانواده های آنان باد.

دبیرکنگره شهدا و ایثارگران روحانی استان اصفهان عنوان کرد:
شهید سال روحانی استان و کشور از شهدای روحانی اصفهان انتخاب شده اند
دبیرکنگره شهدا و ایثارگران روحانی استان اصفهان گفت: اهداف ما از برگزاری این اجلاسیه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند فضیلت زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست حجت الاسلام رضا غفاری پور، دبیر کنگره شهدای طلبه استان اصفهان نیز در این مراسم با بیان اینکه از سال 88 تا کنون یادواره شهدای روحانی هرساله پرشورتر از سال گذشته برگزار شده افزود: تا به امروز بخشی از یادواره شهدای روحانی در شهرستان ها برگزار شده و بخشی از آن در حال برگزاری است.
وی با اشاره به اینکه آمار شهدای روحانی بالاترین آمار در بین شهدای دیگر صنوف بوده عنوان کرد: این در حالی است که برخی از طلاب و یا فرزندان ایشان در این آمار قرار ندارند و اگر این افراد به آمار اضافه شده بودند قطعا بیشتر خواهد بود.وی با بیان اینکه آمار شهدای اصفهان 500 و 58 نفر شهید طلبه و روحانی هستند اذعان کرد: 32 نفر از شهدا نیز اصفهانی نبودند اما سال های زیادی از عمر خود را در اصفهان سپری کردند که اگر به این آمار اضافه شود آمار شهدای طلبه اصفهان به 590 می رسد.
وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به آمار ارائه شده نسبت شهدای روحانی به کلیه آمار روحانی استان، تعداد یک ششم از طلاب در زمان جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند.
وی با بیان اینکه تعدادی از روحانیون فرزندانشان به شهادت رسیده و در آمار فوق الذکر درج نشده،  اظهار کرد: اگر این آمار به آمار ذکر شده اضافه شود روشن خواهد شد که روحانیتی که همواره مردم را برای جهاد و دفاع از اسلام و انقلاب دعوت کرده خود پیشگام این عرصه بوده است.
وی با اشاره به اینکه شهید امسال حوزه علمیه در شهر اصفهان حجت الاسلام ردانی پور و شهید سال استان حجت الاسلام سید حسن بهشتی نژاد و شهید ترور سال 60 هستند، ابراز کرد: اهداف ما از برگزاری این اجلاسیه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند فضیلت زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.وی در تبیین نقش یادواره شهدای روحانی در جامعه عنوان کرد: این اجلاسیه نشان دهنده نقش روحانیت در عرصه جهاد و شهادت خواهد بود.
وی با بیان اینکه این اجلاسیه یک کار مشترک بین مجموعه سپاه و حوزه نمایندگی و حوزه علمیه است که بخش عظیمی از کارها را حوزه علمیه بر عهده داشته است ابراز کرد: جا دارد از حجت الاسلام علیرضا باطنی و آیت ا... طباطبایی نژاد تشکر ویژه داشته باشیم که در این عرصه زحمات فراوانی کشیدند.