روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی یک «شومن فراری» رهبر عده ای جوان ناآگاه در ایران می شود؛

چالش جهل

کد خبر : 4950
۱۳۹۶/۰۷/۲۱ - ۱۴:۳۰
«شومن» محبوب سال های نه چندان دور رسانه ملی ایران که شب های مردم را با اجراهای دونفره همراه با آن یکی «سید»-کاظم احمدزاده- گرم می کرد، حالا تبدیل به چهره ای «منفور» شده است.
 کسی که نه تنها خاطرات خوبش را فراموش کرده‌ایم که هرآنچه از او در ذهن مان نقش بسته است، به اجراهای «سبک»، «خالی از فکر» و «کاملا جهت دار» و «مضحک» وی در رسانه های آن ور آبی منحصر و محدود می‌شود. کسی که درعین محبوبیت، ناگهان تصمیم گرفت به عنوان «پناهنده سیاسی» راهی آن سوی مرزها شود وپشت پا بزند به آن همه محبوبیت و حمایت مردمی و هزینه ای که در نظام جمهوری اسلامی برای او شد تا تبدیل شود به «سیدمحمد حسینی». «حسینی» اما حالا پا را از تمامی مرزهای وقاحت و سبکسری و بی اعتقادی فراتر گذاشته است. هنوز ماجرای توهین او به شهدای مدافع حرم را فراموش نکرده بودیم که خبر رسید گروهی به نام «ری استارت» با رهبری این چهره تشکیل شده که خود را «حقیقت جو» و یا افرادی در جست و جوی حقیقت می نامند و گویا برای رسیدن به این حقیقت، کار خود را با آتش زدن اماکن مقدس و مذهبی هچون مساجد آغاز کرده اند! به رهبری حسینی سربرآورده اند که در برخی کانال های تلگرامی هویت این گروه هم «شیطان پرستی» عنوان شد، اما ری استارتی ها و رهبرشان(!) خود را «عارف» می نامند! به آتش کشیدن مسجد جوادالائمه در بلوار استقلال در شرق تهران اقدامی از سوی همین گروه عارف مسلک(!) بود که در رسانه های مجازی بازتاب زیادی هم پیدا کرد. جماعتی که «حسینی» رهبرشان شده است، شاید «تاریخ» نخوانده اند و از سرنوشت بسیاری از «از راه برگشته ها» و «متحول شده ها» خبر ندارند و نمی دانند در طول تاریخ، انقلاب های بسیاری شکل گرفت اما بسیاری شکست خوردند یا به راه ناکجا آباد رفتند و چه مصیبت هایی به بار آورده اند و حالا کسی آمده که با بینش پایین نسبت به موضوع مورد بحث خود یعنی عرفان و تصوف مطالبی را می گوید و با توجه به مهارت مجری گری و گویندگی خود عده ای را جذب می کند و شعارشان می شود «زنده باد ری استارت»(!) البته اقدامات این گروه تنها به آتش زدن مساجد محدود نمی شود. شكستن شیشه‌های بانك‌ها، قطار‌های مترو و برخی ادارات نیز از جمله کارهایی بود که در روزهای اخیر انجام داده اند. پلیس، «شیطان پرست» بودن این گروه را تکذیب کرده و گفته عده ای جوان هستند که تحت تاثیر یک شبکه ماهواره ای دست به این اقدامات زده و تمامی عوامل آتش زدن مساجد و شکستن شیشه های ادارات هم بازداشت شده اند. منظور از برنامه ماهواره ای هم همان «ری‌ استارت» است که درواقع یک برنامه رادیویی اینترنتی است که توسط محمد حسینی تولید و اجرا می شود و مدعی است بزرگ‌ترین، قدرتمندترین و مردمی ترین اپوزیسیون ضدجمهوری اسلامی است! از شاهکارهای این گروه همین بس که از ترامپ تقدیر و حمایت می کنند! هدف خودشان را هم ساختن بزرگ‌ترین امپراتوری تصوف اعلام کرده اند.  شکل و فرم ارائه مباحث ری استارت هم به این شکل است که مطالب به صورت مینیمالیستی با دستمایه‌ ای از طنز و کمدی ارائه می‌شود.محمد حسینی بارها در برنامه ری استارت اعلام کرده که از خود چیزی نمی‌گوید بلکه فقط از متون کهن و نو اهل تصوف و عرفان و بیشتر از مولوی و عطار و حافظ و… سخن می‌گوید. این گروه که ادعای عرفان و تصوف دارد، اعتقادات عجیب و غریبی دارد و ادعاهای عجیبی هم مطرح می کند. مثلا اینکه «پیامبر ایرانی است» ، یا اینکه «کعبه به ایران تعلق دارد نه عربستان و تمام حجاج حجشان باطل است جز تعداد اندکی!» و ... عده ای معتقدند این برنامه رادیویی اینترنتی توسط «ماسون ها» اداره می شود. خلاصه حالا هم «چالش سنگ» و یا «چالش آتش» را به راه انداخته اند.
 روز گذشته نیز یک کانال تلگرامی وابسته به جریانات ضد انقلاب با انتشار فیلمی مدعی شد درب مسجد على‌ابن‌ ابیطالب (ع) توسط یک جوان به آتش کشیده شده است .در این گزارش اعلام شد که این اقدام از سوی یک عضو گروه انحرافی موسوم به «رى‌استارت» انجام شده است.  در فیلم منتشر شده این فرد شبانه با اسپری نام این گروه را روی زمین نوشته و با مواد آتش زا، درب مسجد را به آتش کشید.
این سوژه هم پس از مدتی به زباله دان تاریخ سپرده می شود و قطعا پلیس و نیروهای امنیتی کشورمان اجازه نمی دهند عده ای عامدانه و یا ناآگاهانه دست به تخریب زده و هرج و مرج و نگرانی در سطح کشور به راه بیندازند(آن هم گروهی که هیچ هویت و بنیان و پایه ای ندارند) اما شاید بازهم باید نگران شد برای مردمی که تحت تاثیر یک فرد شومن، به جای گفتن زنده باد ایران بگویند «زنده باد ری استارت» ! سردرگمی جوان ایرانی و انجام عمل بدون فکر و تحقیق، دردی است که جوانان جامعه ما با آن دست به گریبان اند و کاش مسئولان در این باره کمی و قدری جدی تر به فکر باشند. امروز «ری استارت»؛ فردا کدام چالش از کدام سوی دنیا رخ عیان می کند و جوان ایرانی را به ناکجاآباد می برد؟!
نویسنده : سمیه پارسادوست