روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

در حاشیه هشتمین جلسه شورای شهر؛

از پچ پچ های درگوشی تا بی برنامگی جلسه

کد خبر : 4972
۱۳۹۶/۰۷/۲۴ - ۹:۴۷
هشتمین جلسه شورای شهر متفاوت با جلسات قبل، با بی‌برنامگی و حضور تمامی اعضا شروع شد. از میهمانان این جلسه، می‌توان به علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان و سید جمال‌الدین صمصام شریعت، معاون شهرسازی و معماری اشاره کرد.
 رییس شورای شهر در ابتدای جلسه با اشاره به سخنرانی رییس‌جمهور آمریکا، به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: این فرد خود را نماینده ملتی ابرقدرت می داند، اما ای کاش ادب و تاریخ و جغرافیا را بلد بود. فتح ا... معین صحبت های ترامپ را سخیف و بر خلاف عرف دیپلماتیک دانست و ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) در اوج جنگ تحمیلی، رؤسای جمهور کشورها را «آقا» خطاب می کردند و این خود جای تأمل دارد؛ اما بعد از قضایایی که در میان کشورهای عربی با عنوان «بهار عربی» شروع شد، استکبار جهانی شروع به تعریف جدید از نقشه خاورمیانه کرد و بعد از آن داعش شکل گرفت. ادامه جلسه با طرح لایحه ای با این مضمون شروع شد که «به بانک‌ها اجازه داده می شود نسبت به اعطای تسهیلات ارضی به سرمایه‌گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و شهرداری ها برای طرح های توسعه انواع مختلف حمل و نقل درون و برون‌شهری، ضمن انتقال مالکیت و با معرفی راه و شهرسازی و تضمین سازمان‌ها و شرکت های تابعه این وزارتخانه یا وزارت کشور یا تضمین سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های کشور در انتقال حق دسترسی و فروش خدمات به استفاده کنندگان با استهلاک حق سرمایه و تسهیلات اقدام کنند»؛ سپس اعضا به ارائه نظرات موافق و مخالف خود پرداختند و علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در این خصوص توضیحاتی را ارائه کرد و تصویب این لایحه نفس گیر زمان زیادی از جلسه را به خود اختصاص داد. روند تصمیم گیری این لایحه نه تنها در جلسه علنی بلکه به صورت صحبت های درگوشی محمدی و خسروی ادامه پیدا کرد. در میان این پچ پچ های درگوشی، صدای هم زدن چایی با قاشق استیل امینی به راحتی به گوش می‌رسید. این صحبت های درگوشی به اعضای کنار یکدیگر ختم نشد و باعث شد مقدری نیز صندلی خود را ترک کند و سرمیز مخاطبان خود برود تا به جلسات خصوصی خود ادامه دهند و حتی با مسئولین دیگری که روی صندلی های کنار سالن نشسته بودند مشورت کنند. همچنین ندادن وقت صحبت به نصیر ملت بعد از بیان نظرات دو موافق و مخالف، اعتراض او را به همراه داشت.
در بین جلسه نیز صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیک و نصر، نایب رییس شورا، ضمن اینکه به جلسات دو یا سه نفره خصوصی  با اعضا می‌رفت به تماس های تلفنی خود نیز پاسخ می‌داد. سید جمال‌الدین صمصام‌شریعت نیز بعد از چند دقیقه به جلسه برگشت. کوروش محمدی نیز از روش ایما و اشاره برای بیان صحبت های خود با اعضا استفاده می کرد. جلسات دورهمی با اعتراض مهدی مزروعی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر خاتمه یافت. جلسه روز گذشته به کلاس درس بیشتر شبیه بود؛ چرا که معین در نقش معلم به احتسامی اشکالات لایحه ها را گوشزد می کرد. معین با اشاره به تجمع اعتراض آمیز روز گذشته در واکنش به اظهارات رییس جمهور آمریکا که از ساعت9:30 شروع شده بود، گفت: با توجه به اینکه این تظاهرات با جلسه علنی شورا تداخل پیدا کرده و نمی توانیم این جلسه را تعطیل کنیم، از برخی اعضا می‌خواهیم که ضمن ترک جلسه به جمع اعتراض کنندگان بپیوندند؛ ولی این پیشنهاد به دلیل درخواست اعضا برای رای‌گیری در این مورد و عدم موافقت معین به دلیل کمبود وقت، با استقبال روبه‌رو نشد. بالاخره بخش اول جلسه بعد از حاشیه های بسیار در ساعت 10:30 به پایان رسید.
اساسی ترین نیاز نابینایان، بهره مندی از زیرساخت‌های شهری است
 بخش دوم جلسه نیز با چند تذکر و تاکید دوباره مهدی مزروعی،عضو کمیسیون حقوقی شورای شهر درخصوص لزوم خودداری شهردار از هرگونه اعمال تغییرات در ساختار و ترکیب سازمان های زیر مجموعه شهرداری، بدون هماهنگی با اعضای شورای شهر ادامه یافت.
فریده روشن، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورا نیز به ارائه توضیحاتی در مورد روز جهانی عصای سفید و توجه بیشتر به اساسی ترین نیازهای این قشر از جامعه درخصوص بهره‌مندی از زیرساخت های شهری اشاره کرد.
پورمحمد شریعتی نیا، عضو شورای شهر نیز در بخشی دیگر از این جلسه، ضمن اشاره به اینکه چالش هایی مانند ترافیک، آلودگی آب و هوا و غیره هشداردهنده تغییر سیاست گذاری ها در مدیریت شهری است و این مهم با تصمیم گیری در کمیسیون های مختلف شهری ممکن است گفت: مردم مناطق مختلف باید به طور یکسان از طرح ها و پروژه های مختلف بهره مند شوند.
نویسنده : اعظم حاجی رضا زاده