روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

قرارگرفتن چهارمحال وبختیاری در رده استان‌های خشک؛

بام ایران کویرشد!

کد خبر : 4988
۱۳۹۶/۰۷/۲۵ - ۱۳:۰۸
خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری تشدید شده و این استان هم اکنون به علت تشدید خشکسالی و کاهش بارش ها در رده استان های خشک کشور قرار گرفته است.
استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های پر آب و آبخیز کشور در گذشته به شمار می رفته و حدود ۱۰ درصد آب کشور را تامین می کرده است.
در حال حاضر به واسطه کمبود منابع آب و خشک شدن قنات ها، چشمه ها و چاه ها، آب یکی از دغدغه های اصلی مردم شده است.
طی سال‌های گذشته به‌واسطه کاهش بارش و وقوع خشکسالی، بسیاری از چاه‌های آب استان و چشمه‌ها و قنات‌ها خشک‌شده است. بسیاری از کشاورزان و باغداران این استان در حال حاضر مشکل آب دارند و شغل بسیاری از آنها به علت نبود آب به خطر افتاده است.
بسیاری از مزارع کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری به‌واسطه نبود آب از زیر کشت، خارج‌ و کشاورزان بسیاری خانه‌نشین شده اند. خشکسالی هر سال در چهارمحال و بختیاری در حال افزایش است و  کمبود منابع آب در این استان هر سال بحرانی تر می‌شود.
 یکی از کشاورزان فرخ شهر در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه خشکسالی و کاهش بارش ها موجب ایجاد خسارت های بسیاری در بخش کشاورزی شده است، اظهار داشت: باغات و مزارع کشاورزی در این استان با کمبود منابع آب، روبه‌رو و  وضعیت کمبود آب در این استان بسیار وخیم شده است.
رحمت ا... موسوی عنوان کرد: بسیاری از مزارع کشاورزی از زیر کشت خارج شده اند و با نگاهی به باغات و مشاهده درختان متوجه می شویم که سرسبزی گذشته را  ندارند و در مسیر خشک شدن قرار گرفته اند. وی بیان کرد: قرار دادن تانکرهای بی‌شمار ذخیره آب در باغات توسط باغداران برای جلوگیری از خشک شدن درختان، خود بیانگر وضعیت بحرانی آب در این منطقه است. موسوی اظهار داشت: مسئولان بخش کشاورزی باید در این زمینه تمهیدات لازم را بیندیشند. مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در این زمینه اظهار داشت: بیش از ۶۵ درصد مساحت استان چهارمحال و بختیاری با خشکسالی شدید و بسیار شدید مواجه شده است. این وضعیت در نیمه جنوبی به ویژه جنوب غرب استان دیده می‌شود.
شاهرخ پارسا در ادامه عنوان کرد: مطابق آمار ارائه شده از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، کاهش باران در سال زراعی ۹۶-۹۵ موجب شد تا استان از نظر رتبه بندی بارش، در رده استان های خشک کشور قرار گیرد. وی عنوان کرد: ۶۵ درصد استان دچار خشکسالی شدید و ۲۰ درصد دچار خشکسالی متوسط شده و میزان بارش در کل استان نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۱۷درصد کمتر از حد بارش نرمال است.
مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برداشت بی رویه آب های زیر زمینی سبب فرونشست زمین و آسیب‌های دائمی به مخازن زیرزمینی و کاهش دائمی حجم آبگیری سفره‌های آب زیرزمینی شده که امکان ترمیم آن در آینده حتی در دوره‌های پر باران وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: درحال حاضر در سال زراعی جاری چهارمحال و بختیاری هیچ گونه بارشی نداشته و خشکسالی در این استان ادامه‌دار است. مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ماندگاری برف در چهارمحال و بختیاری که یکی از مهم‌ترین علت‌های تقویت منابع آب زیرزمینی است، بسیار کاهش یافته است.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: منابع آب در چهارمحال و بختیاری کاهش شدیدی داشته است.
طاهر نوربخش عنوان کرد: در حال حاضر قنات و چشمه‌های استان حدود ۴۰ درصد کاهش آبدهی داشته اند.
وی اظهار داشت: طی دو سال گذشته ۲۰۰ قنات در این استان خشک شده و قنات های دیگر استان نیز با کاهش ۴۰ الی ۵۰درصدی آب مواجه بوده اند.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: کاهش بارش برف در سال گذشته، خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری را تشدید کرده است. نوربخش بیان کرد: در سال جاری ۲۴۲میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری صرفه‌جویی شد اما همچنان بسیاری از اراضی کشاورزی و باغات استان با بحران شدید کم آبی مواجه است.
وی تاکید کرد: توسعه تجهیزات آبیاری نوین در راستای کاهش مصرف آب و مبارزه با خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: حمایت های دولت در راستای توسعه تجهیزات آبیاری نوین در اراضی کشاورزی، از مهم‌ترین اقدامات در مبارزه با خشکسالی و کم آبی در استان چهارمحال و بختیاری است. یکی از کارشناسان بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: خشکسالی و کاهش بارش ها موجب شده است که بسیاری از دشت های استان از زیر کشت، خارج و به کانون گرد و غبار محلی تبدیل شوند. رشید شاهرخ ادامه داد: دشت های شهرکرد و بروجن از مهم‌ترین دشت های استان هستند که هم اکنون به علت کمبود منابع آب به کانون گرد و غبار تبدیل شده اند و آلودگی هوا را تشدید می‌کنند. وی ادامه داد:  بیابان زایی در چهارمحال و بختیاری درحال افزایش است و باید در مصرف منابع آب زیر زمینی صرفه‌جویی شود. این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: تغییر الگوی کشت در استان چهارمحال و بختیاری ضرورت دارد و لازم است کشت گیاهان با نیاز آبی کم مورد توجه قرار گیرد.