روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

چالش های زیست محیطی استان اصفهان بیش از توان اداره کل است

کد خبر : 4996
۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۱۱:۳۲
یک فعال محیط زیست گفت: همانطور که رئیس سازمان محیط زیست در چارت کلان کشوری، معاون رییس جمهور است از این الگو می‌توان در استان‌ها نیز بهره برد و به ویژه در استان‌های بحرانی مثل اصفهان و سمت مدیر کل محیط زیست به معاون استاندار ارتقا یابد.
محمد کوشافر در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: محیط زیست نیازمند ساختاری است که نسبت به بقیه نهادها کمی بالاتر قرار گیرد تا بتواند روبه جلو گام بردارد. اگر این اداره کل در عرض مابقی ادارات و نهادها و هم تراز آنها باشد بی شک در انجام وظایفش موفقیت کمتری خواهد داشت.
 
وی افزود: همانطور که رئیس سازمان محیط زیست در چارت کلان کشوری، معاون رئیس جمهور می‌شود و یک گام بالاتر از مابقی نهادها می‌ایستد از این الگو می‌توان در استان‌ها نیز بهره برد و و در استان‌های بحرانی مثل اصفهان باید روی این موضوع  بررسی شده و مدیر کل محیط زیست به معاون استاندار ارتقا یابد تا با اختیار بیشتری بتواند وظایفش را انجام دهد. البته طرحهای دیگر در این زمینه را نباید از نظر دور داشت. 
 
کوشافر تصریح کرد: جایگاه اداری سازمان محیط زیست باید اصلاح شود به خصوص در استانی مثل اصفهان که استانی بحرانی است و از نظر زیست محیطی نیازمند حفاظت مقتدر و مشارکتی است.
 
وی اظهار کرد: اداره کل محیط زیست چه نرم افزاری و چه سخت افزاری باید تقویت شود. چراکه امروز موضوعات و بحران‌های زیست محیطی حاصل از توسعه در کشور  بیش از ظرفیت و توان و تجهیزات اداره کل محیط زیست بوده‌اند. پس باید این اداره کل تجهیزات بیشتر و به روزتری برای سنجش و پایش داشته باشد، اما متاسفانه حل برخی از چالشها از توان این اداره کل واقعا خارج بوده است.
 
این فعال زیست محیطی خاطرنشان کرد: اداره کل محیط زیست استان اصفهان همیشه مقهور توسعه بوده است و در مواجه با آن ناموفق و روند سریع ایجاد مشکلات زیست محیطی حاصل از توسعه از ظرفیت این اداره پیشی گرفته است گرچه منکر برخی فعالیتهای مناسب این اداره کل نیستم و باید توجه داشت عدم موفقیت نسبی این اداره کل در برابر مشکلات زیست محیطی استان به مفهوم نادیده انگاشتن زحمات کارکنان آن نیست چراکه شاید آنها تلاش کرده باشند، اما از نظر سیستماتیک و ساختاری این اداره نتوانسته جلوی توسعه‌های نامتوازن بایستد و توسعه نامتوازن همواره پیروز میدان بوده است.
 
کوشافر اظهار کرد: از منظر دیگر برای حفاظت بهتر از محیط زیست دیگر نهادها، ادارات و سازمانها و افراد هم باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند و از تحمیل طرحها و پروژه‌ها بیش از توان سرزمین به منطقه بپرهیزند.
 
این فعال محیط زیست در پاسخ به سوالی درباره مدیر کل جدید محیط زیست استان اصفهان گفت: ضمن احترام به همه افراد و ارکان اداری محیط زیست، مجموعه اتفاقات انجام شده پیرامون این انتصاب شاهد دیگری بر یک واقعیت است و آن عدم تسلط کافی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به مسایل زیست محیطی اصفهان است.