روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

قبل از سفر زیارتی اربعین، توصیه ها و هشدارها را جدی بگیرید؛

زیارت به شرط رعایت

کد خبر : 5096
۱۳۹۶/۰۸/۰۶ - ۱۵:۳۴
روز گذشته سایت های خبری به نقل از نیروی انتظامی اعلام کردند ناجا به زائران ایرانی در کربلا و در ایام اربعین توصیه کرده که هیچ کالایی نخرند و زنان هم بدون همراه از محل اسکان خارج نشوند.
 پلیس در اطلاعیه‌ای تاکید کرده که با توجه به «احتمال نفوذ جاسوسان و عناصر دشمن» در بین عزاداران، مسافران ایرانی از ارتباط «نامتعارف» با افرادناشناس خودداری کنند و با ماموران و «عوامل عراقی» هم ارتباطی نداشته باشند. در این اطلاعیه گفته شده که زنان از تردد به بازار، حرم و اماکن عمومی خودداری کنند و سوار خودروهای شخصی نشوند؛ همچنین پلیس از مردم خواسته که در کربلا هیچ نوع کالا به ویژه کالاهای تزئینی و اسباب‌بازی نخرند.
با نزدیک شدن به اربعین حسینی و اشتیاق بی حدوحصر ایرانی ها برای حضور در کربلای معلی در این ایام، هشدارهای مقامات امنیتی و انتظامی کشورمان هم بیشتر و جدی تر از قبل شده است. کربلا آرام است و نیروهای ایرانی همچون سال های قبل می کوشند تا با کمک ماموران عراقی، امنیت را در این شهر برقرار کنند تا زائران بدون هیچگونه مشکلی و با اطمینان خاطر به زیارت بروند و برگردند؛ اما به هرحال نمی توان از این نکته غافل شد که کشور عراق در حال حاضر، کشوری درگیر جنگ و جنگ زده است و هنوز به طور کامل از شر داعشی ها و نیروهای وفادار به صدام خالی نشده است. مسائل امنیتی از یک سو و موارد بهداشتی از سوی دیگر از جمله مواردی است که این روزها مسئولان مرتبا درباره آن هشدارهای لازم را داده و توصیه هایی به زائران کرده اند.

ویزا را جدی بگیرید
مسئولان ایرانی جلسات مختلفی با عراقی ها برگزار کردند تا شاید بتوان مسئله ویزا را حل کرد و دولت عراق از خیر دریافت ویزا از سوی ایرانی ها در ایام اربعین بگذرد، اما عراقی ها به هیچ عنوان زیربار نرفتند و درنتیجه اعلام شد تمامی زائران باید حتما ویزا به همراه داشته باشند  و در غیر این صورت بازگردانده می شوند و اگر بدون ویزا قصد ورود به خاک عراق را داشته باشند، دستگیر و زندانی خواهند شد! گویا موضوع هم خیلی جدی است و عراقی ها در این زمینه شوخی ندارند. آن طور که یکی از مسئولان گفته بود هنوز برخی از زائرانی که سال گذشته قصد داشتند بدون ویزا به عراق بروند، در زندان‌های این کشور هستند! درنتیجه داشتن پاسپورت و ویزای عراق لازم و حتمی است و بهتر است ریسک نکنید!

مجهز باشید
انتظار یک سفر زیارتی با تمامی امکانات و تجهیزات و درکمال رفاه را نداشته باشید. با وجود اینکه در سال های اخیر موکب‌های زیادی توسط ایرانی ها در مسیر نجف تا کربلا ساخته شده، اما بازهم مشکلاتی وجود دارد و بهتر است مجهز به کربلا بروید. وسایلی مثل کوله پشتی، کیسه خواب، کفش مناسب و وسایل شخصی به همراه داشته باشید. نیازی نیست پول زیاد با خود به همراه ببرید. حمل مواد مخدر در عراق جرم محسوب می شود (فردمعتاد متهم است نه بیمار)؛ بنابراین ابتدا با وی برخورد فیزیکی و سپس رسیدگی قضائی خواهد شد و در محاکمه نیز شدیدترین احکام صادر می شود. بد نیست بدانید برخى از کشورهاى عربى قرص‌هاى اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و... را مواد مخدر تلقى کرده و مانند مصرف‌کنندگان مواد مخدر با حاملین آنها برخورد قانونى مى‌شود. خانم ها هم بهتر است طلا و جواهرات با خود همراه نداشته باشند.

واکسن بزنید
دو هفته قبل از مسافرت واکسن ضد هپاتیت آ (A) بزنید. این توصیه ای است که رییس شبکه هپاتیت ایران به زائران اربعین حسینی کرده و گفته که «از آنجا که ازدیاد جمعیت و عدم رعایت بهداشت از جمله عوامل ابتلای زائران به هپاتیت آ (A) می باشد، زائران دقت کنند ضمن رعایت نکات بهداشتی در حین سفر، قبل از مصرف مواد غذایی دست های خود را با آب و صابون بشویند و تنها از آب بطری مهر و موم شده و یا آب جوشیده استفاده کنند و از مصرف غذای غیر پخته و یا نامطمئن خودداری کنند؛همچنین هنگام مصرف میوه علاوه بر شست وشوی مناسب آن، پوست میوه ها را کنده و دور بریزند.»

اقدام خلاف و غیراخلاقی ممنوع
 از مواکب ناشناس و به خصوص سیار، مواد غذایی نگیرید و از کارهایی که تقدس و ارزشمندی اربعین را خدشه دار می کند (مثل تکدی گری)پرهیز کنید. بعضا دیده شده برخی زائران ایرانی در این ایام در عراق رو به تکدی گری می آورند و عنوان می کنند هزینه ای برای برگشتن به ایران ندارند و یا مرتکب اعمال خلاف قانون مثل سرقت،کلاهبردارى، خرید و فروش مواد مخدر، ولگردى، فساد اخلاقى و سایر اعمال خلاف شئونات اسلامى مى‌شوند که پلیس اعلام کرده درصورت مشاهده چنین اقداماتی، از خروج مجدد این افراد جلوگیرى خواهد شد.
بد نیست بدانید که عرف پذیرایی در عراق و بین مردم این کشور 3 روز است و مسئولان در توصیه های خود گفته اند که بهتر است بیشتر از 3 روز میهمان نشوید؛ هرچند عاشقان امام حسین(ع) در این ایام و بویژه در شهر نجف و کربلا با روی باز و حتی با اصرار فراوان از زوار می خواهند که میهمان آنها شوند و این روزها زیاد می شنویم که کاش آنهایی که این روزها تمام تلاش خود را برای کاسبی از اشتیاق زوار امام(ع) برای زیارت اربعین به کار بسته اند، شیوه خدمت به عاشقان امام حسین(ع) را از همین مردم بی ریا و عاشق یاد می گرفتند!
نویسنده : طیبه معینی