روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

سکته مغزی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است

کد خبر : 5180
۱۳۹۶/۰۸/۱۵ - ۱۳:۵۷
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری ، سکته مغزی را از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان عنوان کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد که حدود 70 درصد بیماران سکته مغزی قادر به بازگشت به محل کار خود نیستند و حدود 30 درصد نیز برای راه رفتن نیاز به کمک دارند.
دکتر محسن درخشان تصریح کرد: به طور متوسط 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقلی داشته باشند.
به گفته وی، بر اساس بررسی های انجام شده روزانه 250 تا 300 نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند.
درخشان  اظهار داشت: عوارض ناشی از سکته مغزی شامل هزینه های درمانی و بازتوانی و از کارافتادگی قسمتی از نیروی کار مفید جامعه  سالانه هزینه هنگفتی را بر نظام سلامت کشور و خانواده ها تحمیل می کند. از این رو
راه اندازی اقدامات مداخله ای که قادر باشد با کاهش ناتوانی‌های ناشی از سکته حاد مغزی هزینه ها را کاهش دهد از نظر اقتصادی نیز دارای اهمیت ویژه ای است که رسیدن به این مهم مستلزم هماهنگی بخش های متعددی در حوزه درمان و بهداشت و حتی سایر حوزه های مدیریتی کشور است.
معاون درمان این دانشگاه، با اشاره به اجرای برنامه تحول نظام سلامت از سه سال و نیم گذشته در کشور افزود: از جمله بسته های خدماتی دولت در این برنامه که کمتر ملموس بوده توجه به سکته های مغزی با توجه به میزان بالای مرگ و میر و ناتوانی است که برای فرد هزینه های فراوان اقتصادی را در پی داشته است.
به گفته وی، در حال حاضر برنامه درمان پیشرفته سکته های مغزی به صورت شبانه روزی در 55 بیمارستان و در 25 شهر کشور در قالب طرح تحول نظام سلامت در حال اجراست که بیمارستان آیت ا... کاشانی شهرکرد از استان چهارمحال و بختیاری جزو این بیمارستان هاست.
وی تصریح کرد: بیمارستان های منتخب واجد شرایط جهت اجرای طرح 724  موظف هستند که در 24 ساعت شبانه روز 7 روز در هفته در کوتاه ترین زمان بعد از ورود بیمار سکته حاد مغزی، اقدامات و خدمات مورد نیاز را با حداقل هزینه برای بیمار به عمل آورند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: سالانه حدود یک هزار نفر در این استان دچار بیماری های حاد مغزی از جمله سکته مغزی می شوند.
ناتوانی از مهم‌ترین عوارض سکته های مغزی است
مختصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری،‌ ناتوانی را از مهم‌ترین عوارض سکته های مغزی برشمرد.
دکتر اصغر بیاتی افزود: میزان بروز سکته های مغزی با توجه به شرایط منطقه ای و سبک زندگی افراد در هر منطقه از کشور متغیر است و عوارض برجای مانده از سکته های مغزی نیز بسته به میزان شدت آن در افراد متفاوت است.
وی با اشاره به فراهم شدن امکانات لازم برای ارائه خدمات به بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند در کوتاه ترین زمان ممکن در مراکز درمانی افزود: متاسفانه عدم آگاهی مردم موجب شده است بیمار زمانی به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کند که زمان طلایی برای انجام اقدامات درمانی گذشته و فرد دچار عوارض شدید و ناتوانی ناشی از سکته مغزی شده است.
وی با بیان اینکه سکته های مغزی ناشی از نبود اکسیژن در مغز است، افزود: بسته به اینکه انسداد عروق مغزی در کدام قسمت از مغز باشد، عوارض متفاوتی در فرد ایجاد می شود.
وی تصریح کرد: انسداد رگ ها می تواند به علت ایجاد لخته در رگ های مغزی یا در یک قسمت از اندام ها و ورود آن به ناحیه مغز ایجاد شود.
به گفته وی، افزایش فشار خون و پارگی و خونریزی مغزی نیز می تواند موجب بروز سکته های مغزی شود که درصد این نوع از سکته های مغزی کمتر است.
دکتر بیاتی اظهار داشت: علائم سکته مغزی به طور ناگهانی ظاهر و می تواند شامل: سنگینی در تکلم،‌ انحراف صورت و دهان، سرگیجه و تاری دید شدید، کاهش سطح هوشیاری ناگهانی،  فلج یا ضعف در اندام یک سمت از بدن، تمام بدن و یا حتی یک طرف بدن شود.
وی گفت: تمامی این علائم می تواند به طور ناگهانی و بدون درد ظاهر و با گذشت زمان گسترش پیدا کند.
دکتر بیاتی ، زمان را از مهم‌ترین نکات برای پاسخ فرد به روش‌های درمانی عنوان کرد و افزود: بهترین زمان برای انجام اقدامات درمانی برای سکته های مغزی بعد از  3 تا 4 ساعت است و با گذشت زمان بیشتر، احتمال موثر واقع شدن روش های درمانی برای درمان و بازتوانی فرد کمتر می شود.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب، بهترین اقدام در برخورد با فردی که دچار سکته مغزی شده است را تماس با اورژانس و اقدام برای رساندن فرد به مرکز درمانی دانست و افزود: در صورت بروز هر یک از علائم مذکور مربوط به سکته مغزی فرد باید در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کند.
گفتنی است؛ هفتم تا پانزدهم  آبان ماه سال جاری  با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از سکته های مغزی با شعار «سکته مغزی سن و سال نمی شناسد» به عنوان هفته ملی پیشگیری و درمان سکته های مغزی نام‌گذاری شد.
نویسنده : زاینده رود