روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی تکلیف تقسیم نامه شیخ بهایی مشخص نیست؛

زاینده رود ، شاید وقتی دیگر

کد خبر : 5221
۱۳۹۶/۰۸/۲۰ - ۱۴:۴۹
طی سال های اخیر با کاهش بارندگی مسئله آب در استان اصفهان به عنوان منطقه ای خشک و نیمه خشک به داستانی هزار لایه تبدیل شده است و این دغدغه برای مردم شرق اصفهان که به تمام معنا در حال تجربه خشکسالی هستند، حیاتی‌تر به نظر می‌رسد و به‌تبع آن توجه به تقسیم بندی آب زاینده رود دغدغه همیشگی آنهاست.
در این مناطق دیگر بحث صنایع در میان نیست بلکه مسئله اساسی در این میان حیات و زندگی روزمره است؛ چرا که حتی کشاورزی هم در این مناطق رو به خاموشی نهاده است. این در حالی است که هنوز تکلیف تقسیم نامه شیخ بهایی مشخص نشده است و حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، در اظهار نظری خواستار تعیین تکلیف تقسیم نامه شیخ بهایی یک بار برای همیشه شد و ادامه داد: در خصوص طرح بن- بروجن  نامه نوشته ایم و شدیدا پیگیر این موضوع هستیم و طبق مصوبه 9 ماده ای با این طرح برخورد خواهیم کرد. 
از سوی دیگر نماینده هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان، با انتقاد از وجود بارندگی نرمال در سرچشمه ها گفت: متاسفانه معلوم نیست آب این بارندگی ها و تونل اول کوهرنگ که حق کشاورزان است به کجا می رود؟ هر چند اگر بگوییم طی این سال ها میزان بارندگی هم کم یا زیاد شده باشد این میزان در بدترین حالت 10 درصد کاهش بارندگی است. این چه وضعی است که ناگهان با کاهش 10درصدی هیچ آبی به شرق اصفهان نمی رسد؟  
 سید عبدالحسین میرمیران می‌گوید: زاینده‌رود چند سالی است که به این روز افتاده. رفع گرفتاری زاینده‌رود، یک موضوع بخشی، استانی  و منطقه ای نیست؛ بلکه موضوعی ملی بوده و متاسفانه مدتی است این موضوع به سمت خارج از مسائل فنی و مالی می رود و درگیر مسائل نامربوط می شود که این مورد پذیرش ما نیست و چند سالی است که کشاورزان در پاییز به حالت بلاتکلیف هستند.
وی در پایان خواستار تامین  900 میلیون متر مکعب کمبود حوضه شد و افزود: کسانی که امروز سر سفره زاینده رود آمده‌اند را نمی توانید به این راحتی رد کنید.
اینها تنها بخشی از مشکلات و دغدغه های آبی در استان اصفهان است و پیگیری های مکرر مسئولان و نمایندگان استان و شهرستان اصفهان نیز هنوز راه به جایی نبرده و این در حالی است که استاندار جدید اصفهان نیز در ابتدای امر عنوان کرده بود اولویت استانداری مسئله آب خواهد بود و طی هفته اول فعالیت خود چندین جلسه و کارگروه برای حل و تسهیل این موضوع تشکیل داد؛ اما بنا به گفته استاندار سابق مسئله آب مشکلی نیست که طی یکی دو سال پیش آمده باشد؛ بلکه طی چند دهه حادث شده است و نباید انتظار داشت طی یک دوره 4 ساله بتوان آن را حل کرد. این بحران زیست محیطی به عزم ملی نیازمند است و فراتر از استان باید به آن توجه شود.
به هر حال استان اصفهان از حیث مسئله آب در وضعیت بحران به سر می برد و با توجه به اینکه از پیشینه ای غنی و موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خاصی برخوردار است، باید به صورت ویژه ای مورد توجه قرار گیرد.
 
نویسنده : فاطمه کاویانی