روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

فیلتر معروف ترین مسیریاب جهانی در ایران در روزهای اخیر خبرساز شد؛

دردسـرهای waze

کد خبر : 5336
۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۱۲:۴۳
مثل اینکه دردسرهای استارتاپی برای ایرانی ها تمامی ندارد! در روزهای گذشته مجموعه اسنپ استفاده از مسیریاب محبوب waze را در اقدامی ناگهانی برای رانندگانش ممنوع کرد.
waze معروف‌ترین مسیریاب جهانی است که فرازونشیب‌های بسیاری را در ایران پشت ‌سر گذاشته  است؛ مسیریابی که به محض ورود به ایران، فیلتر شد و فیلترینگ آن را نه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گردن گرفت و نه وزارت ارتباطات. محمود واعظی، وزیر ارتباطات وقت هم گفت که اپلیکیشن «ویز» به حکم یک قاضی در قوه قضائیه به دلیل اسرائیلی‌بودن فیلتر شده است.
بعد از مدت یک‌ سال اما در مهر ماه‌ سال ‌جاری کار مسیریابی برای رانندگان اسنپ و تپ‌سی بالاخره آسان‌ و waze بدون اعلام رسمی رفع فیلتر شد. این مسیریاب حرفه‌ای که عنوان بهترین اپلیکیشن را هم از آن خود کرده، حالا توسط خود اسنپ فیلتر شده است! به دستور قضائی از ۳۰ آبان‌ماه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی نباید از این اپلیکیشن برای مسیریابی استفاده کنند.
پس از تاکید مسئولان، تاکسی یاب‌های اینترنتی در اطلاعیه‌ای از رانندگان خود خواستند تا اپلیکیشن ویز را از گوشی خود حذف کرده و دیگر از این مسیریاب خارجی استفاده نکنند.
 در این اطلاعیه از رانندگان خواسته شده برای جلوگیری از غیرفعال شدن اپلیکیشن مخصوص تاکسی اینترنتی‌شان، تا پایان آبان‌ماه، اپلیکیشن مسیریاب Waze را حذف کرده و از سایر اپلیکیشن های بومی مشابه استفاده کنند که در همین راستا هم استفاده از اپلیکیشن بومی «دال» مطرح شد؛ که البته افرادی که با این اپلیکیشن کارکرده اند، می گویند از زمانی که دال را باز می‌کنید حس کالاهای بی‌کیفیت چینی را به شما می‌دهد و تا زمانی که این اپلیکیشن باز است این حس ادامه دارد!
با این حال این اقدام اسنپ واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت. دسته‌ای از کاربران معتقد‌ند اسنپ حق سرکشی و بررسی اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی رانندگان را ندارد و این کار حریم خصوصی رانندگان اسنپ را زیر پا می‌گذارد؛ اما عده‌ای دیگر اعتقاد دارند دست شرکت‌های تاکسی اینترنتی در این مسئله کاملا بسته است و در برابر دستور قضائی مجبور به اطاعت هستند.
اعتراضات و واکنش ها به این موضوع آن قدر بالا گرفت که در نهایت آذری جهرمی، وزیر ارتباطات مجبور شد در این باره توضیحاتی بدهد. آقای وزیر در رشته توئیت‌هایی توضیح داد که مسدودشدن «ویز» به دلیل ماهیت اسرائیلی آن بوده است و البته فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی نیزصیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی را دلیل مسدودشدن «ویز» اعلام کرد.
درنهایت هم سامانه هوشمند حمل‌ونقل اسنپ توضیحاتی در این باره ارائه داد:«لازم به توضیح است که اسنپ هیچ‌گاه نقض حریم خصوصی کاربرانش را در دستور کار ندارد و تنها تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.
در عین حال کاربران اسنپ نیز طبق قوانین عضویت در این سامانه پذیرفته‌اند که متعهد به رعایت همه قوانین اسلامی، شرعی، اخلاقی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران باشند.»
با این اوصاف به نظر می رسد دردسرهای استارتاپی در ایران تمامی ندارد و حاشیه های اسنپ و تپسی هم گویا فعلا ادامه خواهد داشت!
 
نویسنده : آوا رهامی