روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

تبیین جایگاه محیط زیست برای دانش آموزان به صورت عملی در روستای شرق اصفهان

اینجا درس احترام به طبیعت تدریس می شود

کد خبر : 5462
۱۳۹۶/۰۹/۱۸ - ۱۵:۴۲
به گفته بسیاری، شما نمی‌توانید عاشق چیزی باشید که درست آن را نمی‌شناسید. کودکان نیز هرگز ارزش واقعی و احترام به طبیعت را درک نخواهند کرد؛ مگر اینکه به‌درستی با محیط زیست اطراف خود آشنایی داشته باشند.
ممکن است برداشتن آشغال از گوشه و کنار خیابان و ایستگاه‌های اتوبوس برای کودکان بسیار خطرناک باشد اما تمیزکردن پارک‌های محلی و حتی محیط مدرسه از آشغال، در فهمیدن این موضوع به کودکان کمک می‌کند که چگونه بسیاری از مردم بدون هیچ توجهی فضای سبز اطراف خود را با ریختن آشغال آلوده و زشت می‌کنند. ساخت یک باغچه کوچک در یک قسمت مدرسه و اجازه‌دادن به کودکان برای رشد و کاشت گیاهان و تعیین مکانی برای دادن دانه و آب به پرندگان، به کودکان کمک می‌کند تا تجربه خوبی از توجه به دیگر موجودات زنده داشته‌باشند.
در سال‌های اخیر نگرانی درخصوص وضعیت محیط زیست، در جامعه افزایش یافته است. هشدارهای مکرر کارشناسان این حوزه برای استفاده صحیح از منابع طبیعی، گویای این واقعیت است که محیط زیست، بیش از پیش در معرض آسیب قرار دارد و در چنین شرایطی به یک همت جمعی نیازمندیم. کم توجهی به حفاظت از محیط زیست، در معرض خطر قرار گرفتن گونه‌های جانوری، آلودگی رودها، تخریب خاک ،کم‌آبی و ... عواملی هستند که جوامع بشری را تهدید می‌کند.
پیشگیری از تخریب محیط زیست و ارائه الگوی صحیح مصرف، وظیفه سازمان‌های محیط زیست، به تنهایی نیست. منابع طبیعی سرمایه‌ای است که تمام اقشار جامعه از آن بهره می‌گیرند؛ از این رو حفاظت از آن نیز مسئولیتی بر دوش همه افراد جامعه است. در این بین آموزش و پرورش به عنوان نهادی که بعد از خانواده بیشترین زمان را با فرزندان می گذراند، می‌تواند نقشی بسیار مهم داشته باشد و بدون شک آموزش در چارچوب سرفصل های درسی و پیش بینی کتاب‌هایی در این خصوص تاثیر چندانی نخواهد داشت؛ اما آموزش وقتی در راستای فعالیت های عملی باشد در ذهن و جان کودکان جا خواهد گرفت.
در همین حوالی شهر اصفهان کمی که به سمت شرق حرکت کنیم روستایی وجود دارد به نام «سروشبادران»؛ روستایی که این روزها در حد و وسع خود سعی کرده تا گامی در راستای پاکسازی و احترام به محیط زیست بردارد. خانم دردشتی معلمی است که در مدرسه ابتدایی توحید 2 این روستا در پایه اول مشغول به فعالیت است. او از حرکت چهارسال اخیر این مدرسه در جهت هدایت دانش آموزان برای داشتن محیط زیستی سالم می گوید؛ از اینکه دانش آموزان این مدرسه فرا گرفته اند که زندگی آنها وابسته به سبز ماندن محیط زیست باشد.
او می گوید: هر دانش آموز از آغاز سال تحصیلی موظف است تا گلدان گلی یا گیاهی را کاشته و طی 9 ماه تحصیلی از آن حفاظت کند؛ این درحالی است که در قالب این طرح به دانش آموزان نحوه نگهداری از انواع گیاهان، از آبیاری تا میزان نور مناسب هرس کردن آنها را آموزش خواهیم داد.
این معلم دوستدار محیط زیست با بیان اینکه باید مراقب و محافظ این سرمایه های جبران ناپذیر بود تاکید کرد: به دانش آموزان آموزش می‌دهیم تا کمتر از کیسه های نایلون (که آسیب های زیادی به محیط زیست خواهد رساند) استفاده کنند و حتی تغذیه خود را در ظرف هایی که از خانه همراه می آورند قراردهند و توجه به نظافت کلاس و محیط اطراف را از دیگر گزینه های آموزشی این مدرسه دانست.
 وی همچنین از غذا دادن به پرنده ها به عنوان گزینه های تشویقی برای دانش آموزانی که درس خوانده باشند یاد کرد و گفت: در ابتدای سال تحصیلی 5 لانه برای پرندگان در سطح مدرسه ساخته شده است که تامین غذا و آب این لانه ها با همکاری دانش آموزان صورت می‌گیرد؛ همچنین امسال برای اولین بار توجه به مسئله بازیافت در دستور کار قرار گرفته است.
دردشتی در پایان به طرحی دیگر در این مدرسه برای ایجاد آرامش و تقویت قوه تخیل دانش آموزان اشاره کرد و گفت: در هنگام نقاشی کشیدن و ساعاتی که دانش آموزان برای پرورش قوه تخیل خود نیاز به آرامش دارند، موسیقی آرامی پخش می‌شود که این حرکت تاثیر بسیار زیادی در روند فراگیری دانش آموزان نیز داشته است.
باید توجه داشت که همیشه نباید امکانات از لحاظ اقتصادی در حد بالایی باشد؛ چنین حرکت هایی نشان می دهد که با کمترین امکانات و ساده‌ترین روش ها، حتی اگر کیلومترها با امکانات مطلوب شهری هم فاصله داشته باشی، می توانی به محیط زیست (که این روزها نیز حال و روز خوبی ندارد) کمک کنی.
نویسنده : فاطمه کاویانی