روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

برنامه پیشگیری انتقال اچ آی وی از مادر مبتلا به نوزاد در کاشان

کد خبر : 5478
۱۳۹۶/۰۹/۲۰ - ۱۰:۵۹
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: برنامه جلوگیری انتقال اچ آی وی از مادر مبتلا به نوزاد با مشارکت معاونت درمان این دانشگاه آغاز شد.
دکترسید علیرضا مروجی در گفتگو با وب دا، به مناسبت روز جهانی مقابله ایدز افزود: یکی از راه های ابتلا به این بیماری از طریق آلوده شدن نوزادان از مادر بیمار است که در این راستا آزمایش های رایگان برای مادران باردار انجام می شود تا در صورت امکان از تولد فرزند مبتلا به ایدز پیشگیری شود.
وی اظهار داشت: در راستای اجرای طرح یاد شده مادران در دوران بارداری دو بار به صورت رایگان توسط مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت مورد آزمایش قرار می‌گیرند و در صورتی که مبتلا  باشند، اقدام هایی دارویی پیشگیرانه بصورت رایگان برای مادر و نوزاد انجام میشود تا احتمال  ابتلای نوزاد آلوده به این ویروس کاهش یابد.
دکتر مروجی، در ادامه به روش های انتقال این بیماری اشاره کرد و افزود: استفاده معتادان تزریقی از سرنگ آلوده، روابط پرخطر جنسی و انتقال ویروس از مادر مبتلا به کودک به ترتیب فراوانی از راه های منتقل شدن این بیماری از یک بیمار به فرد دیگر است.
 وی ادامه داد: الگوی انتقال در سال های اخیر تغییر کرده به گونه ای که روند انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی بیشتر شده و در بانوان افزایش یافته است.
 معاون بهداشتی دانشگاه، در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه زمانی، طرح آسیب ها و بیان آمار و ارقام مربوط به آن در جامعه ما مغایر بود ولی امروزه تجربه ثابت کرده که حساس کردن جامعه و هشدار دادن به جوانان در کاهش آسیب ها و بیماری ها موثر است، تاکید کرد: در راستای پیشگیری و کنترل آسیبهای اجتماعی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ضروی به نظر می رسد.