روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیرعامل نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان :

اعتبار 200میلیونی برای احیای یادگار دوره صفوی

کد خبر : 5492
۱۳۹۶/۰۹/۲۱ - ۱۶:۰۳
در فرهنگ ایرانی و تا پیش از دوره معاصر، حمام فقط جایگاه‌ شست‌وشو نبود، بلکه یک مکان ارتباطی برای دیدار مردم و کسب اخبار و پرس‌وجو از احوال یکدیگر نیز بوده است.
در واقع حمام‌ها در آن زمان یک نهاد اجتماعی مهم محسوب می‌شده؛ اصفهان نیز به دلیل اینکه پایتخت دولت صفوی بوده، حمام‌های تاریخی زیاد با معماری نفیس داشته است که از آنها تعداد زیادی باقی نمانده؛ حمام‌هایی که به بهانه توسعه، به اجبار زانو زده و تخریب شدند. یکی از این حمام‌ها که به بهانه خیابان‌کشی تخریب شد، حمام «خسرو آقا» بود.از خیابان سپاه که به سمت خیابان حکیم حرکت می کنیم، نبش این خیابان با ساختمانی قدیمی مواجه می شویم که بعد از سال ها از آن رونمایی شده و هم اکنون در حال مرمت و بازسازی است. این بنای تاریخی، «حمام خسروآقا» نام دارد. این حمام را یکی از خواجه‌سرایان نیکوکار سلاطین صفویه به نام «خسروآقا» ساخته که به نام خودش نامگذاری شده است. آب مصرفی آن از چاه تامین می‌شده و همسطح زمین ساخته شده بوده و از نظر اکسیژن و بهداشت نیز کمبودی نداشته است؛ حمامی که دارای اسلوبی خاص بوده و معماری و استحکامی مثال‌زدنی داشته است؛ تا حدی که در فهرست بناهای تاریخی هم ثبت می‌شود.در حال حاضر حمام علیقلی آقا به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده؛ اما از این حمام خرابه ای بیش باقی نمانده و برای توسعه خیابان حکیم تخریب شده است. حمام خسروآقا مربوط به دوره صفوی بوده و در ورودی خیابان حکیم واقع شده است که در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۹۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.این اثر در سال ۱۳۵۳، در زمره آثار ملی قرار گرفت؛ ولی در سال ۱۳۵۴، سربینه آن تبدیل به مغازه شد و آسیب جدی دید، اما بعد از آن کل بنا مورد مرمت قرار گرفت.پس از چندی، زمزمه‌هایی درباره ساخت ادامه خیابان استانداری (خیابان حکیم کنونی) هم به گوش ‌رسید که به دلیل عبور این خیابان از این حمام منتفی شد. سال ۱۳۵۸ برخی از ساکنان محل به طمع راه‌اندازی خیابان جدید و گران شدن املاکشان شایعه کردند که در محل حمام فساد و فحشا می‌شود و باید این محل را تخریب کرد. سرانجام در سال ۱۳۵۹ بمبی در این حمام منفجر شد که جز چند ستون، چیزی از گرمخانه حمام باقی نگذاشت. در سال ۷۱ شورای عالی شهرسازی به علت وجود این حمام با احداث خیابان مخالفت می‌کند، اما سرانجام ساعت ۲ نیمه‌شب بیست و سوم فروردین ۷۴ بود که عده‌ای ناشناس به حمام خسروآقا حمله کرده و بعداز بیهوش‌کردن نگهبان حمام، این بنای تاریخی را با خاک یکسان کرده و سنگاب منحصر به فرد آن را هم می‌دزدند.خیابان حکیم نیز در همان سال راه‌اندازی شد و پس از آن گرچه چند بار در سال‌های مختلف صحبت از بازسازی حمام و خطر از بین رفتن آخرین بقایای آن شد، اما بازسازی هرگز صورت نگرفت.تا اینکه حالا حسن روانفر، شهردار وقت ناحیه 3 اصفهان، با نوید خبر بازسازی حمام خسروآقا می‌گوید: «در اعتبارات شهرداری، محلی برای احیا و بازسازی حمام خسروآقا دیده شده است.»
به گفته او، شهرداری به دنبال این است که با حفاری و بیرون آوردن قسمت‌های باقی‌مانده حمام از زیر خاک، دوباره آن را احیا کند. مردم و شهرداری یکدیگر را به انجام این عملیات متهم می‌کنند و عاملان آن تاکنون شناسایی و مجازات نشده‌اند.خیابان حکیم نیز در همان سال راه‌اندازی شد و پس از آن چندین بار در سال‌های مختلف صحبت‌هایی از بازسازی حمام و خطر ازبین رفتن آخرین بقایای آن به میان آمد، اما بازسازی هرگز صورت نگرفت.

احیای حمام خسروآقا، مستلزم تدابیر ترافیکی است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درخصوص احیای این حمام تاریخی اظهار داشت: احیای بخش‌های مهم حمام که خارج از خیابان اصلی است، در حال انجام بوده و در آینده‌ای نزدیک با همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان، به طور کامل انجام می‌شود.فریدون الهیاری افزود: مرمت بخشی از حمام که در خیابان نیست، در اولویت مرمت میراث قرار گرفته و بعد از مرمت و تکمیل و بازسازی آن به معرض بازدید و نمایش گذاشته می‌شود.وی گفت: در مورد احیای این حمام یک طرح جدی وجود دارد و آن این است که این احیا استمرار پیدا کند تا سایت کامل شود که این امر، مستلزم تدابیر ترافیکی در خیابان حکیم است.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه درخصوص این تدابیر لازم است کار بیشتری صورت گیرد، خاطرنشان کرد: باید منتظر بمانیم و ببینیم که شهرداری اصفهان بسته ترافیکی و طراحی‌هایش را چگونه می‌بندد؛ پس از آن می‌توان درخصوص این موضوع برنامه ریزی کرد.

 بهره برداری از فاز اول احیای حمام خسرو آقا تا پایان سال جاری
در ادامه این گزارش گفت و گویی داشتیم با مدیرعامل نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان که در ادامه می خوانید:
حسین جعفری با اشاره به اجرای عملیات احیای حمام تاریخی خسروآقا در دو فاز، اظهار داشت: اجرای این پروژه طبق توافقی بین شهرداری، میراث فرهنگی کل کشور و استان آغاز  شد.وی اعتبار در نظر گرفته شده برای فاز اول را 200میلیون تومان عنوان کرد و از اتمام و به بهره برداری رسیدن فاز اول احیای حمام مذکور تا پایان سال جاری خبرداد.
مدیرعامل نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان اجرای فاز دوم این پروژه را با مطالعات ترافیکی دولتخانه صفوی شامل خیابان های استانداری و خیابان های اطراف میدان نقش جهان و سپه مرتبط دانست.

نویسنده : اعظم حاجی رضا زاده