روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

نشست هم اندیشی اولویت های زیست محیطی استان با تاکید بر وضعیت بحرانی آلودگی هوا در اصفهان برگزارشد؛

جــدی بگـیرید

کد خبر : 5666
۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - ۱۶:۳۴
نشست هم اندیشی اولویت های زیست محیطی استان اصفهان، با رویکرد ارائه راهکارهای عملی در جهت کاهش آلودگی آب، هوا و خاک با نگاهی به تاثیر بازدارندگی عوامل آلاینده ها برتوسعه پایدار و شاخص های کیفی زندگی از جمله سلامتی و با هدف هماهنگی با دستگاه های اجرایی به عنوان یک وظیفه ملی، اخلاقی و تاریخی تشکیل شد که دراین نشست، وجود آلودگی هوا به عنوان یک بحران در استان اصفهان مطرح شد.
ظرفیت اکولوژی استان اصفهان چقدر است؟
دکتر قلمکاریان، رییس کمیسیون محیط زیست اتاق بازرگانی، با اشاره به محدودیت دسترسی افراد جامعه به آب سالم، 85 درصد بیماری‌ها و مرگ و میرها را ناشی ازعدم دسترسی به آب سالم  عنوان کرد. وی تاثیر آلودگی هوا بر محیط زیست و عوامل زیانبار هوای ناسالم را کاهش تولید محصولات سالم دانست و با بیان اینکه ظرفیت تولید فولاد تا سال 1404، 25 میلیون تن پیش‌بینی شده است، گفت: باید ببینیم ظرفیت اکولوژیکی استان چقدراست؟ وی با اشاره به محدودیت‌های طبیعی و اکولوژیکی، بارگذاری‌ها و آلاینده های فراوان دراصفهان، گفت: چگونه می توانیم به توسعه پایدار  بیندیشیم؛ درصورتی که رشد شاخص‌های سلامتی و توسعه پایدار، منوط به تحقق قوانین حاکم برمحیط زیست، اصلاح ناوگان حمل و نقل و رعایت استانداردهای زیست محیطی است.

اصفهان؛ آلوده‌ترین شهر کشور
دکتر مجید بیجندی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با ابراز تاسف از اینکه اصفهان به عنوان آلوده‌ترین شهر کشور مشخص شده است، تاکید کرد باید با شرایط اقلیمی سازگار شویم و به سمت سازگاری و مدیریت به جای مقابله با این شرایط تلاش کنیم. وی گفت: باید از تجربیات شهرهای بزرگی مثل مکزیکوسیتی و لندن الگو بگیریم.
بیجندی با بیان آنکه سهم بودجه بندی هر یک از منابع آلاینده در آلوده کردن شهر اصفهان چقدر است، گفت: در سه سال گذشته، سازمان هواشناسی مجهز به دستگاه های شاخص اندازه گیری هوا شده است که طبق بررسی ها طی دو ماهه اخیر 69 درصد بادها در وضعیت آرام و بی اثر بوده اند. در دی ماه کل استان اصفهان درگیر خشکسالی شده و رتبه سوم کم بارشی در کشور است. وی پاییز امسال را ششمین پاییز خشک کشور در 50 سال گذشته و میانگین بارش در سال 97 -96 را 6/4 میلی‌متر اعلام کرد که 90درصد کاهش بارش را نشان می دهد.
مدیرکل هواشناسی با اشاره به اینکه شرایط پایداری و آلاینده بودن هوا از چهارشنبه هفته گذشته،  تشدید شده و تا فردا ادامه دارد، افزود: غلظت آلاینده ها در کلانشهرها شرایط جوی را بسیار نامساعد کرده ولی از امروز کمی آرام می‌شود. وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها تا دو ماه آینده حاکی از شرایط خوبی نیست، افزود: سامانه هشدار سریع را که سامانه مدیریت لحظه ای در حوزه های مختلف اقلیمی آب و هواست، در اختیار مردم و مسئولین قرار داده ایم تا بتوانند به رصد وضعیت هوا بپردازند. همچنین، در حوزه گردشگری سامانه مدونی طراحی شده تا اطلاعات جوی تمام مناطق استان که به گردشگری اختصاص یافته است، در اختیار گردشگران قرار گیرد.

باید حقابه زیست محیطی اصفهان را مطالبه کنیم
 سید رحمان دانیالی، مدیر کل اداره محیط زیست اصفهان با اشاره به افزایش سه برابری روزهای سالم از سال 92 تا 96 به دلیل اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا، از رتبه دوم استان اصفهان در استفاده از گازوئیل و رتبه اول در مصرف 4 فرآورده اصلی بنزین، گازوئیل، مازوت و گاز خبر داد و افزود: اکنون یک میلیون و200 هزار موتور سیکلت در استان در حال تردد هستند؛ لذا چگونه می توان انتظار هوای پاک را داشت؟ وی با تاکید بر برخورد قهری و قاطعانه عمل کردن در این راستا، بیان داشت: باید همه عمق فاجعه را بیشتر بدانیم تا پایش را دو برابر کنیم . مدیر کل محیط زیست استان اظهار کرد: ما باید به این اجماع برسیم که چقدرصنعت نیاز داریم و آیا نیاز ما به صنعت بر اولویت زیست محیطی ما ارجحیت دارد؟ وی در ادامه، به در آمدهای حاصل از اکوتوریسم در آسیا پرداخت و گفت: 11 درصد منابع استان از عرصه های طبیعی هستند که می تواند منبع درآمد خوبی برای اکوتوریسم به عنوان صنعت پاک باشند و مهم‌ترین زیر ساخت آن، محیط زیست و هوای پاک و زاینده رود جاری است که مطمئنا سود حاصل ازآن بسیار بیشتر از صنایعی است که آلاینده هم هستند. وی با انتقاد از تغییر کاربری ها و احداث واحدهای صنعتی با استفاده از عنوان ساماندهی، نقش صدا و سیما را در آگاه سازی عوامل آلودگی، بسیار کم رنگ دانست و گفت: اگر به داد آلودگی هوای اصفهان نرسیم، می تواند به یک موضوع امنیتی تبدیل شود.
مدیر کل محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اجرای حساسیت مردم نسبت به آلودگی هوا، نقش مردم در کنترل آلودگی را بسیار موثر  اعلام کرد. وی در بخش آب، با بیان اینکه باید بر حقابه زیست محیطی اصفهان تاکید کنیم افزود: سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان مخالفت خود را با طرح بن-  بروجن  اعلام کرده  و از مردم و سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان می خواهد تا برای حقابه زیست محیطی اصفهان به طور جدی وارد عمل شوند.
محسن دانیالی با اشاره به احیای بخشی از گاوخونی در سال 94، از مافیای پساب سخن راند که مردم را در مقابل مردم قرارد ادند و متاسفانه آن بخش از پساب خام هم به آبیاری محصولات کشاورزی اختصاص یافت.

مخاطرات محیط زیست جدی است
در ادامه، منصور شیشه فروش، مدیریت بحران در استانداری، با اشاره به سابقه انتشار گازهای گلخانه ای و اقداماتی که با توجه به اثرات تخریب زیست محیطی (مثل گرم شدن زمین در فصل زمستان و سرما‌زدگی محصولات در خردادماه و پدیده خشکسالی) برای کاهش این گازها صورت گرفته، مخاطرات مربوط به محیط زیست را جدی خواند. وی از مشخص شدن وظایف نهادها و دستگاه های اجرایی در طرح جامع پایش کیفی هوا در اصفهان در سال 92 سخن راند  و گفت: اکنون علاوه بر آلاینده های ناشی از خودروها و صنایع، به منظور تبدیل سوخت نیروگاه ها به گاز طبیعی، انتقال صنایع به نقاط دیگر، خروج خودروهای فرسوده و مصرف بنزین یورو 4، اقداماتی برای تکمیل مترو و نصب دوربین‌های شناسایی خودروهای در حال تردد خارج از برنامه انجام شده است.

توجه مسئولان صرفا به جریمه های آلایندگی است
سیدعبدالوهاب سهل آبادی، رییس اتاق بازرگانی، در جلسه هم اندیشی اولویت‌های زیست محیطی استان اصفهان، با اعلام آمادگی اتاق بازرگانی برای انجام هر اقدامی در ارتباط با سلامتی محیط زیست، آب، هوا و خاک، از نگاه دولت و مسئولان صرفا به جریمه های آلایندگی و غافل ماندن از اصلاحات انتقاد کرد و گفت: انتظار داریم که با راهکارهایی توسط تشکل ها و صاحب نظران به رفع آلاینده ها نائل آییم. وی خواستار طرح موضوعات و مشکلات در ارتباط با صنعت و محیط زیست با اتاق بازرگانی شد و افزود: باید آسیب های سلامتی مردم ناشی از صنایع را مطرح کنیم و راهکار ارائه دهیم. سهل آبادی با بیان آنکه اکنون طرح خروج آب از اصفهان درحال انجام است، تاکید کرد: مردم اصفهان به زاینده رود نیاز دارند؛ زیرا در شهری که تمام مردم به حقابه خود نیاز دارند از مسئولان و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست انتظار داریم تا از این حق طبیعی مردم اصفهان دفاع کنند.
وی از آمادگی و همکاری اعضای اتاق در امر آموزش های زیست محیطی و هر آنچه در ارتباط با سالم سازی محیط زیست می تواند انجام دهد، خبر داد.
 
نویسنده : فرزانه افسرطه