روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی اصفهان:

بارش های اصفهان امسال ۹۶ درصد کاهش داشت/بارش در نطنز صفر میلی متر

کد خبر : 5668
۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۴:۰۲
رئیس اداره پیش بینی هواشناسی اصفهان گفت:‌ میزان بارندگی‌ها در اصفهان از ابتدای امسال تاکنون به یک و سه دهم میلی متر میرسد که بر این اساس با کاهش ۹۶ درصد بارندگی‌ها مواجه ایم.

حسن خدابخش در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وضعیت بارش ها امسال در اصفهان اسفناک است و طی سال های گذشته نیز این شرایط بسیار نامطلوب بوده است.

وی بیان داشت: از اول سال تاکنون میزان بارندگی ها در شهر اصفهان به ۱.۳ دهم میلیمتر رسیده است که سال گذشته میزان بارش‌ها تا این زمان به ۳۷ میلیمتر رسیده بود.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی اصفهان گفت: سال ۹۴، میزان بارش ها به ۱۶ و نیم میلیمتر رسید و این در حالی است که سال ۹۳، میزان بارش ها ۳۰ میلیمتر بود.

وی بیان داشت: میزان بارش‌ها در برخی از نقاط اصفهان مثل نطنز و خوروبیابانک حتی به حد صفر میلی متر رسیده و میزان بارش در اردستان و میمه به دو دهم میلیمتر رسیده است.

بام ایران با کاهش ۷۶ درصدی بارش روبرو شده است

خدابخش از کاهش شدید بارندگی در سرچشمه های زاینده رود مثل فریدونشهر خبر داد و گفت: میزان بارش ها در فریدونشهر نسبت به میانگین سال گذشته ۷۶ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: وضعیت بارش‌ها در غرب استان اصفهان هم خوب نبود و شرایط خوبی نداشتیم.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی اصفهان گفت: بارش‌های زمستانه از نظر بارشی بهتر از پاییز است و احتمال بارش‌های بهتری پیش بینی شده اگر چه به حد نرمال ممکن است نرسیم.

امروز غرب اصفهان شاهد بارش باران است

وی بیان داشت: اگر بپذیریم که بارش ها ممکن است، به حد نرمال برسد، باز هم جبران کاهش بارندگی های در اصفهان نمی‌کند.

خدابخش تغییر شرایط اقلیمی را یکی از عوامل کاهش حجم بارندگی ها در اصفهان خواند و گفت: در زمان بازگشایی زاینده رود شاهد افزایش بارندگی ها شدیم و نیاز است که در این حوزه بررسی های علمی دقیق تری صورت گیرد که شرایط خود اقلیمی سبب این موضوع شده است.

وی از بارش باران در نواحی غربی اصفهان در روز جاری خبر داد و ادامه داد: باید در دی ماه ۱۶ میلیمتر بارش باران در شهر اصفهان داشته، در فریدونشهر ۷۷ میلیمتر، در بهمن ماه ۱۷ میلیمتر بارندگی و در اسفندماه باید به ۱۹ میلیمتر برسد که میزان بارش‌ها به طور قطع بسیار کمتر از این خواهد بود.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی اصفهان گفت: با توجه به وضعیت بارش ها در اصفهان اگر مدیریت درستی نداشته باشیم سال آینده با مشکل آب شرب مواجه خواهیم شد.

وی از وزش شدید باد و گرد و غبار از امروز در مرکز و برخی از نواحی اصفهان خبر داد و اضافه کرد: همچنین وزش باد شدید و نسبتا شدید گرد و خاک در اطراف شهر اصفهان، مناطق شرق، مجاور اردستان، ورزنه و نایین را فردا شاهد خواهیم بود.

خدابخش گفت: از نظر بارش پیش بینی می شود به ویژه نواحی غرب زیر نرمال و از نظر دمایی پیش بینی می شود بالای نرمال باشد و در اواخر زمستان در حد نرمال باشد.