روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خبرداد:

اتمام طرح کدگذاری فروشگاه های صنایع دستی تا پایان سال جاری

کد خبر : 5706
۱۳۹۶/۱۰/۱۵ - ۱۵:۵۳
با گذشت دو ماه از اجرای طرح کدگذاری صنایع دستی در اصفهان و به منظور اطلاع رسانی از این طرح، گفت و گویی داشتیم با مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان.
فریدون الهیاری اظهار کرد: با اجرای این طرح، چنانچه خریداران محصولات صنایع دستی به هر دلیل در نرخ گذاری و صدور فاکتور برای محصولات ایرادی مشاهده کردند، می توانند مراتب شکایت خود را از طریق ارسال ایمیل یا ارتباط تلفنی به وسیله فاکتور فروش به اتحادیه یا معاونت اداره کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری استان ارجاع دهند؛ در این صورت همکاران ما به شکایت آنها رسیدگی کرده و احیانا اگرخطایی صورت گرفته باشد با فروشنده برخورد می کنند.
وی با اعلام اینکه از تعداد مغازه های کدگذاری شده در میدان نقش جهان آمار دقیقی ندارد، تصریح کرد:  در حال حاضر، اولویت ما در مورد فروشگاه هایی است که به صورت مجموعه کنار هم قرار دارد؛ چرا که معمولا این فروشگاه‌ها، مقصد تورهای گردشگری و راهنمایان تور است.
به گفته مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، تا پایان سال جاری تعداد 800 فروشگاه صنایع دستی در سطح شهر اصفهان کدگذاری می شود.الهیاری در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون شکایتی هم اعلام شده گفت: اتحادیه، مسئول رسیدگی به این موضوع است و اگر شکایتی از طرف خریداران رسیده باشد در اتحادیه حل و فصل می شود.
وی ادامه داد: برای سهولت گردشگران داخلی و خارجی، دفتری را در میدان نقش جهان درنظر گرفتیم که مدیران انجمن حرفه ای راهنمایان تور در آن حضور دارند و به صورت میدانی بر مغازه های مذکور و روند کار آنها نظارت واز آن بازرسی می کنند.
با راهنمایان غیرمجاز تور برخورد می شود
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با تاکید بر امنیت این موضوع در همه شهرهای تاریخی کشور، اذعان داشت: این موضوع در اصفهان اهمیت بیشتری دارد.
الهیاری افزود: به دلیل این اهمیت، تدابیری را در نظر گرفتیم تا علاوه بر فروشگاه های صنایع دستی، بر راهنمایان توری که احیانا به صورت غیرمجاز در سایت های تاریخی حضور دارند (که عموما راهنمایان غیرمجاز هستند) نیز نظارت بیشتری صورت گیرد و به تخلفات آنها در همان جا رسیدگی شود.
اصفهان، مهم‌ترین پایگاه تولید و عرضه صنایع دستی در کشور است
وی در مورد مزیت این طرح با اشاره به اینکه اصفهان مهم‌ترین پایگاه تولید و عرضه صنایع دستی در کشور است و بازار اصفهان باید مطمئن‌ترین بازار عرصه صنایع دستی باشد، گفت: وظیفه ما فراهم کردن اطمینان خاطر برای خریداران و گردشگران داخلی و خارجی و حتی متقاضیان خرید عمده این محصولات در سطح استان اصفهان است که تصمیم دارند احیانا در شهری که شناخت ندارند، خرید کنند.
 مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: خریداران اگر جایی احساس کردند در حق آنها اجحافی صورت گرفته، حتی بعد از بازگشت به شهر یا کشور خود، به شکایت آنها رسیدگی شده و نتیجه بررسی ها به آنها اطلاع داده می شود.
نویسنده : اعظم حاجی رضازاده