روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

روایت 7 دهه زندگی سیاسی یار شصت ساله رهبر انقلاب؛

از اولین تحرکات سیاسی تا آخرین نماز جمعه

کد خبر : 5740
۱۳۹۶/۱۰/۱۹ - ۱۰:۴۰
سال قبل در چنین روزی یک خبرتلخ، ایران را تکان داد. قلب یار 60 ساله رهبرانقلاب و همراه محبوب و مورد وثوق امام راحل، در استخرشنای مجمع تشخیص مصلحت نظام از حرکت ایستاد و تلاش پزشکان برای احیای او جواب نداد تا «اکبر هاشمی رفسنجانی» پس از پشت سرگذاشتن عمری 82 ساله همراه با فراز و نشیب های فراوان، به مراد و مقتدای خویش بپیوندد. در ادامه برخی از مهم ترین تحرکات سیاسی این چهره مبارز و فراموش نشدنی و برخی حاشیه ها و جنجال های مربوط به وی را مرور می کنیم.
اولین تحرکات سیاسی
اولین حرکت سیاسی هاشمی رفسنجانی در اردیبهشت 1329و تشییع جنازه رضا شاه رقم خورد، اما چند سالی پس از این اتفاقات در نوروز سال 42 همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) مجلس عزایی در مدرسه فیضیه قم برگزار شد که رژیم پهلوی مجلس را برهم زد .  این اتفاق، اولین بازداشت هاشمی رفسنجانی را رقم زد  و دوران شکنجه ها آغازشد.
سخنانی که جنجالی شد
واکنش هاشمی به رد صلاحیت سید حسن خمینی
هاشمی در واکنش به رد صلاحیت سید حسن خمینی گفته بود:« صلاحیت شخصیتی که اشبه به جدش امام خمینی است را قبول نمی‌کنند؛ شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده است که قضاوت کنید؟ چه کسی به شما تریبون داد؟ صداوسیما برای شما باشد؛ اگر امام(ره) و نهضت و اراده عمومی مردم نبود هیچ‌کدام از اینها نیز نبودند.»

سخنان هاشمي در مورد زنان زيبارو
هاشمی در تاریخ 16 اردیبهشت 93 در دیدار با اصحاب فرهنگ وهنر با بیان اینکه باید فرهنگ را درست تعریف کرد،
 گفته بود: «رهبری راضی نیستند که در سال فرهنگ دنبال این باشیم که کسانی که خوب می خوانند را از میدان به در کنیم یا خانم هایی که قیافه زیبایی دارند را نگذاریم ظاهر شوند.»

واکنش هاشمی به مذاکرات
صحبتی منتسب به هاشمی رفسنجانی مبنی براینکه «دنیای آینده دنیای مذاکره است نه موشک ها» تا مدت ها به سرتیتر اخبار تبدیل شده بود و حتی واکنش مقام معظم رهبری را هم به دنبال داشت که ایشان در یکی از سخنرانی های خود نسبت به این سخنان هشدار دادند. هرچند سایت منتسب به هاشمی این موضوع را تکذیب کرد و عنوان شد هاشمی چنین حرفی نزده و سخنان او تحریف و تقطیع شده است.

سخت ترین تصمیم عمر سیاسی هاشمی رفسنجانی
20 ادیبهشت 84 هاشمی در بیانیه‌ای حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری نهم را اعلام کرد و نوشت که سخت‌ترین تصمیم عمر سیاسی‌اش بوده است. انتخابات 27 خرداد که برگزار شد؛ احمدی نژاد با بیش از 7 میلیون اختلاف رای نسبت به هاشمی رییس جمهور ایران شد. هاشمی درباره شکست در این انتخابات که توسط دولت اصلاحات برگزار شده بود با طرح مجدد مخدوش بودن انتخابات، ناباوری خود را از نتیجه انتخابات اینگونه توصیف می‌کند: «می‌دانستم برنامه‌ریزی برای تاثیرگذاری روی انتخابات صورت گرفته است.»

جنجال ها از چه زمانی آغاز شد؟
در جریان مناظرات سال 88 اسم هاشمی از سوی رییس دولت نهم به عنوان محور مخالفان او نام برده شد. جنجال ها بالا گرفت تا اینکه چند روز قبل از برگزاری انتخابات، هاشمی در نامه‌ای بدون سلام و والسلام به رهبر معظم انقلاب که ابتدا در سایت خودش منتشر شد، خبر از شعله ور شدن آتش در جریان انتخابات و پس از آن داد. 22 خرداد انتخابات با مشارکت 40 میلیونی مردم برگزار شد و احمدی‌نژاد با رای  24 میلیونی، رییس‌جمهور دولت دهم شد. در روز رای‌گیری از عفت مرعشی، همسر هاشمی پرسیده شد اگر موسوی رای نیاورد مردم چه بکنند، گفت: «بریزند توی خیابان ها.» مردم به بهانه تقلب در انتخابات به خیابان ها آمدند و با راه اندازی فتنه ای، مکان های عمومی را به آتش کشیدند؛ برخی فرزندان هاشمی که در ایام فتنه پس از انتخابات در جمع اغتشاشگران حاضر شده بودند نیز در این دوره محکوم شدند.

آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی
26 تیرماه سال 88، نماز جمعه تهران به امامت آیت ا...هاشمی رفسنجانی در حالی برگزار شد که کشور تحت اعتراضات به نتایج انتخابات این سال بود. آیت ا... هاشمی در خطبه های این نماز جمعه گفت:« بخش بزرگی از مردم در نتیجه انتخابات تردید دارند و ما باید این تردیدها را از بین ببریم.» وی در خصوص آزادی زندانیان سیاسی گفته بود: «لازم نیست در این شرایط ما افرادی را که به این نامی که الان هست در زندان داشته باشیم. اجازه بدهیم اینها به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند. (تکبیر نمازگزاران) نگذاریم به خاطر زندانی بودن یک عده دشمنان ما، ما را سرزنش کنند، شماتت کنند و به ما بخندند.»
 به دلیل عدم رعایت و حفظ شأن نماز جمعه و همچنین حمایت آشکار از شکسته شدن خط قرمز نظام یعنی دفاع از فتنه‌گران و آشوب طلبان، این نماز جمعه آخرین نماز جمعه هاشمی شد.
سخنان هاشمی باعث شد تا هم مطالبه عمومی برای کنار گذاشتن او از نماز جمعه تهران در میان مردم شکل بگیرد و هم سبب شفاف شدن صحنه سیاسی کشور شود.

نظر هاشمی در مورد رهبر معظم  انقلاب
آیت ا... هاشمی رفسنجانی در سوم آذرماه در دیدار با دانشجویان درباره ارتباط خودبا رهبر معظم انقلاب گفته بود : «درایران دو نفر مانند من و رهبری را پیدا نمی کنید که تااین اندازه نزدیک به هم باشند.عشق من، آقای خامنه ای است، بیش از 50 سال است که ما با هم دوست و همکار هستیم و اسرار جدا از هم نداریم و در همه مسائل با هم مشورت می کنیم. البته طبیعتا ممکن است در مواردی با هم اختلاف نظر  داشته باشیم»


 
نویسنده : زاینده رود