روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

تقاضا از ترکیه برای ساخت هتل در اصفهان؛

آنکارا در اصفهان

کد خبر : 5757
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ - ۱۵:۴۹
بر اساس برآوردهای جهانی در صورت استفاده صحیح از پتانسیل های جهانگردی ایران ، این ظرفیت های ملی میتواند سودی 2برابر با دخایر نفتی کشور سالانه عاید ایران کند اما متاسفانه علیرغم جایگاه ارزنده کشورمان در وجود منابع طبیعی و ابنای تاریخی، هیچ جایگاهی در زمینه گردشگری متعلق به ایران نیست.
این در حالی است که اگر به این صنعت توجه شود میتواند اشتغالزایی و درآمدزایی بیشتری نسبت به صنعت نفت در کشور داشته باشددرآمد جهانگردی در سطح بین المللی تا سال 2005 حدود 622 میلیارد دلار و هر جهانگرد از اروپا و امریکا بین 500 تا 700 دلار هزینه می کند، در حالیکه این رقم در ایران به کمتر از 500 دلار می رسد. آنچه برای کشور ما خطر جدی محسوب می شود، موازنه منفی در حهانگردی است، چرا که در ازای هر یک میلیارد دلار درآمد جهانگردی که عاید کشور می شود، 4 میلیارد و 200 میلیون دلار توسط ایرانیان جهانگرد در خارج از کشور هزینه می شود. همچنین در کشورهای توسعه یافته 10 درصد از نیروی کار در بخش جهانگردی فعال اند، در حالیکه در ایران تنها 50 هزار نفر در این بخش مشغول بکارند.

ساخت هتل ترکیه ای در اصفهان
نگاه اقتصادی به صنعت جهانگردی می تواند تمامی جوانب فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... آن را نیز دربر گیرد، چرا که لازمه توسعه این صنعت و چرخه اقتصادی آن در درجه اول مهیا کردن بسترها در ابعاد دیگر آن است. یکی از این زیر ساخت ها وجود هتل هایی در حد استاندارد های بین المللی است . در همین راستا به تازگی شهردار اصفهان برای همکاری با هيات تجاری ترکيه در زمینه ساخت هتل در اصفهان اعلام آمادگی کرده است. وی در دیدار با هیات تجاری از ترکیه اظهار کرد: اصفهان بزرگترين شهر ايران در زمينه گردشگري بوده و شهري است به لحاظ سابقه تاريخي به جهان شهر معروف است.شهردار اصفهان ادامه داد: اصفهان به عنوان يک شهر گردشگري و ترکيه به عنوان کشوري که از بالاترين آمار گردشگري برخوردار است مي تواند زمينه همکاري هاي مشترک گردشگري بين اصفهان و ترکيه را فراهم کند.نوروزي اضافه کرد: رابطه ايران و ترکيه به گونه اي است که هم شما و هم ما در ايران به ويژه در اصفهان به عنوان مرکز گردشگري مي توانيم به آمار خوبي در رابطه با توريسم دست پيدا کنيم. وي ضمن اعلام آمادگي شهرداري اصفهان براي همکاري با هيات ترکيه اي افزود: شهرداري اصفهان  برای واگذاري زمين به هيات ترکيه اي براي ساخت هتل بدون دریافت هرگونه عوارضي آمادگي دارد. اصفهان با توجه به سابقه تاريخي و پايتختي خود در دوره هاي صفويه و سلجوقي و برخورداري از ميراث تاريخي و ميدان بي نظير نقش جهان مي تواند براي شما بهترين مکان براي ساخت هتل باشد.

تبلیغات جهانی در زمینه گردشگری لازم است
بررسی مقایسه ای گردشگران داخلی و خارجی در این صنعت بیانگر اهمیت این صنعت در توسعه اقتصاد داخلی کشور است به گونه ای که بر اساس آمار منتشره از سوی سازمان جهانی جهانگردی، نسبت گردشگران داخلی به خارجی، نسبت ده به یک را نشان می دهد. در همین راستا آثار مستقیم حاصل از صنعت جهانگردی ، با احتساب حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی در این صنعت ، نمایانگر تخصیص یک شغل از هر 15 شغل به این صنعت در آینده ای نزدیک بوده و در صورتی که آثار و منافع غیر مستقیم نیز مد نظر قرار گیرد حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و یک شغل از هر 9 شغل در این صنعت ایجاد خواهدشد.با وجود اهمیت بی بدیل صنعت جهانگردی در توسعه و شکوفایی اقتصادی، سیاست گذاری های مناسبی در خصوص ارتقاء آن در کشورمان صورت نپذیرفته و عمده تلاش های مربوط به توسعه صنعت جهانگردی در دهه های اخیر ، معطوف به رهیافت های تشویقی و تبلیغاتی و یا به عبارتی تقاضا محور بوده اند اما بد نیست بر جنبه های دیگری نظیر تبلیغات جهانی در این عرصه نیز توجه شود.
نویسنده : فرزانه مستاجران