روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نماینده مردم لنجان در مجلس در واکنش به چند شغله ها:

عضویت در مجامع مختلف شغل نیست

کد خبر : 5768
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۱۷:۴۲
در حالی که بسیاری از بیکاران با مدرک های بالایی همچون لیسانس و فوق لیسانس از وضعیت خود می نالند گفته می شود که برخی از مسئولان دارای چندین مسئولیت و سمت در کشور هستند به طوری که طی روزهای گذشته اخباری در رسانه ها درخصوص مدیرانی همچون علی اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل منتشر شده است مبنی بر اینکه آنها دارای چندین سمت در این کشور هستند؛ برخی از رسانه ها مدعی شدند که فقط همین دو مدیر روی هم رفته دارای 50 سمت هستند.
ابراهیم فیاض استاد دانشکده جامعه شناسی دانشگاه تهران در این باره می گوید:« الان جمهوری اسلامی، از نظر ساختاری نباید شبیه دوران پهلوی عمل کند. انحصار طلبی و رانت خواری نباید مثل قبل باشد. اینکه بعضی آقایان 30-40 تا شغل دارند، آن هم مشاغلی که هر یک از آنها را یکی از نخبگان کشور می‎تواند بر عهده بگیرد، نشان می‌دهد که مجموعه حاکمان در جمهوری اسلامی در جایگاه اقلیت قرار گرفته و اکثریت هم از آن ناراضی هستند.»
ابهام هایی پیرامون شغل های مختلف مسئولان پیش آمده است که به نمونه هایی از آن اشاره شد؛ از این رو برای صحت و درستی چند شغله بودن برخی از مسئولان به سراغ محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم لنجان در مجلس رفتیم و این باره با او به گفت و گو پرداختیم.
کوهکن در این باره به خبرنگار زاینده رود گفت: باید این واقعیت را قبول کنیم که اگر شغل افراد را از عضویت‌شان در مجامع و انجمن های مختلف جدا کنیم، به یک شغل دست پیدا می کنیم. اخبار مبنی بر چندشغله‌بودن که با نسبت دادن به افرادی مانند علی اکبر ولایتی و حدادعادل منتشر شده است، درست نیستند. وی افزود: افرادی باید در جایگاه های نظام قرار گیرند که بتوانند آن را به خوبی مدیریت کنند. علی اکبر ولایتی چند سال گذشته در مقام وزارت امور خارجه قرار داشت پس شغل وی در حوزه وزارت است اما به واسطه تجربه‌شان مشاوره هم می دهند که برخی مشاوره را شغل تلقی می کنند؛ درحالی که مشاور مسئولیتی ندارد.این افراد یک شغل دارند اما به واسطه توانمندی هایشان در مجامع مختلفی همکاری می کنند؛ مردم بدانند که عضویت در مجامع شغل نیست چراکه حقوقی بابت آنها دریافت نمی کنند بلکه حق جلسه هایی را دریافت می کنند.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به طور مثال آقایی به خاطر تجربه و معلوماتش در 30 مجمع عضویت دارد اما این عضویت ها شغل محسوب نمی شود و این مسائل باید در بین رسانه ها درست مطرح شود، خاطرنشان کرد: درست است که باید از جوانان تحصیل کرده ای که در حال حاضر بیکار هستند در همه امور استفاده کرد، اما باید در جریان بود افرادی که در سطح های کلان کار می کنند کسانی نیستند که بتوان هر کسی را جایگزین آنها کرد.
وی با تاکید بر اینکه نباید برای مردم جامعه ذهنیت منفی ایجاد شود، گفت: جوان بیکار تحصیل کرده در هر رده ای که قرار دارد باید جایگاهی برای او پیدا کنیم، باید اول به فکر رفع بیکاری این افراد باشیم چرا که پس از قرار گرفتن یک جوان در جایگاهی در نظام و کسب تجربیات، به مرور زمان عضویت در انجمن ها و مجامعی هم به او پیشنهاد می شود.
کوهکن در پایان اضافه کرد: این صحبت ها را بنده ای می گویم که خود غیر از اقداماتی که در مجلس انجام می دهم و اموراتی که قبل از مجلس در دادگستری انجام می دادم، عضو هیچ هیئت مدیره و مجمعی نیستم و این ایراد را به خودم می دانم که اگر توانم در حدی بود که یکی از مجامع کلان می توانست از بنده استفاده کند، حتما دعوت به همکاری می کردند؛ استفاده از مسئولان در مجامع مختلف، بستگی به توانایی‌هایشان دارد.
نویسنده : حمید وکیلی