روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

در پی کسری بودجه 750میلیاردی آموزش و پرورش استان اصفهان؛

استاندار، قول مساعدت داد

کد خبر : 5837
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۵:۵۷
امام صادق (ع) فرموده اند: هر کس برای خدا دانش بیاموزد، به آن عمل کند و به دیگران آموزش دهد ، در ملکوت آسمان ها به بزرگی یاد شود و گویند برای خدا آموخت و برای خدا عمل کرد و برای خدا آموزش داد.
با توجه به این حدیث؛ می توان گفت که نقش آموزش در تربیت انسان ها به قدری والاست که ائمه اطهار نیز به کرات از آن یاد کرده اند؛ همچنین رهبر معظم انقلاب نیز در چندین مورد به توجه بیشتر به آموزش نسل آینده تاکید داشته اند. ایشان فرموده اند: آموزش‌وپرورش باید بتواند نسلی تربیت بکند باایمان؛ اصلش ایمان است... باوفا، مسئولیت‌پذیر، دارای اعتماد به نفس، دارای ابتکار، راستگو، شجاع، نسل باحیا، بافکر، اهل فکر کردن، اهل به کار گرفتن اندیشه، عاشق کشور، عاشق نظام، عاشق مردم، نسلی که کشورش را دوست بدارد، مصالح کشورش را مصالح شخص خودش بداند، از آنها دفاع کند؛ یک چنین نسلی باید پرورش پیدا کند؛ یک نسل محکم، قوی، عازم، جازم، باابتکار، پیشرو، فعال؛ این‌جور نسلی لازم است؛ این کار آموزش‌وپرورش است.
مدیریت استان کمک می کند تا مشکلات آموزش و پرورش اصفهان کاهش یابد
مسلما برای چنین آموزش و پرورشی نیاز است شرایط و لوازم آن نیز مهیا باشد؛ اما هر ساله شاهد کاهش بودجه آموزش و پرورش با توجه به افزایش جمعیت هستیم .در این راستا استاندار اصفهان نیز درخواست توجه بیشتر به آموزش و پرورش در استان داشته اند. محسن مهرعلیزاده بابیان اینکه حدود 99 درصد بودجه فعلی آموزش و پرورش استان، هزینه حقوق کارکنان می شود، تصریح کرد:آموزش و پرورش استان اصفهان 750 میلیارد تومان کسری بودجه دارد. مهرعلیزاده  در جلسه شورای آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: رویکرد اقتصادی باید در معاونت پشتیبانی و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان حاکم شود و این اداره در این زمینه راهکار ارائه کرده و در جلسات شورا مطرح کند تا راهکارهای مناسب برای حل مشکلات آموزش و پروش استان اتخاذ شود. وی ادامه داد: مدیریت استان کمک می کند تا مشکلات آموزش و پرورش اصفهان کاهش یابد.استاندار اصفهان همچنین گفت: با توجه به شرایط و چشم‌انداز اقتصادی کشور،آموزش و پرورش نیز باید با همفکری افراد و مراکز تخصصی، نسبت به احصا و ارائه راهکارهایی برای برون سپاری خدمات آموزشی و واگذاری آن به بخش خصوصی، مطابق ضوابط اقدام کند.
لزوم رونق مدارس غیر انتفاعی
بر خلاف برخی از کارشناسان که نظر بر گسترس مدارس دولتی دارند، اما استاندار اصفهان بابیان اینکه مدارس غیرانتفاعی باید رونق پیدا کنند، افزود: لازم است که بخش خصوصی در این حوزه فعال تر شود.مهرعلیزاده اضافه کرد: آموزش و پرورش تاکنون نسبت به اینکه به دنبال راهکارهای دیگر برای کسب درآمد باشد، فکر نکرده و یا قوی وارد نشده و همواره به کمبود اعتبار و بودجه عادت کرده است.
وی با تاکید بر اینکه شهرداران باید سریع تر نسبت به پرداخت عوارض پنج درصد سهم آموزش و پرورش اقدام کنند، تصریح کرد: مبلغ آن در صورت تحقق کامل، باز هم نسبت به کل کسری بودجه آموزش و پرورش استان عدد قابل توجهی نیست.استاندار اصفهان با قدردانی از تلاش اداره نوسازی و آموزش و پرورش این استان در ساخت مدارس با نمای عالی و کلاس های خوب و مستحکم، گفت: با این تلاش ها، وجود حتی یک مدرسه کانکسی یا خشت و گلی در استان قابل پذیرش نیست حتی اگر تعداد این مدارس در استان کم و نسبت آنها به کل هم بسیار کم باشد. وی تاکید کرد: مدارس کانکسی باید برچیده شود به طوری که در مهرماه سال آینده نباید هیچ مدرسه و کلاس کانکسی وجود داشته باشد و این کار باید از 22 بهمن امسال آغاز شود.
کیفیت یکسان تحصیلی برای همه!
با توجه به اینکه بر اساس آمار اعلام شده حدود 850 هزار دانش آموز در پنج هزار و 300 فضای آموزشی و 32 هزار کلاس درس در 41 منطقه و شهرستان استان اصفهان زیر نظر 52 هزار معلم مشغول کسب علم هستند، رسیدگی به اوضاع آموزش در بخش دولتی کار سختی به نظر می رسد؛ اما اینکه برخی از دانش آموزان به دلیل نداشتن شهریه مدارس غیر انتفاعی از تحصیل جا بمانند و یا در مدارس دولتی از آموزش با کیفیت و امکانات کمتر بهره مند شوند ،جای تامل و اندیشه برای بهبود هرچه سریع تر اوضاع را دارد.
نویسنده : فرزانه مستاجران