روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

بهترین راه های جلوگیری از هک شدن وای فای

کد خبر : 5880
۱۳۹۶/۱۱/۰۲ - ۱۴:۵۱
بیش از 90 درصد مودم های وای فای ایران بدون داشتن تخصص به راحتی قابل هک شدن هستند. با لمس یک دکمه و یک زمان کوتاه، نزدیک ترین وای فای به شما به راحتی قابل دسترسی و استفاده است .
نرم افزارهای جدید به کمک هکرها آمده و بدون روت کردن، امروز  با  لمس دکمه در گوشی‌های اندرویدی 5 به بالا و  نصب اپ هایی که به راحتی در دسترس و قابل دانلود است مثل Androdumpper   و...می توان دستگاه وای فایی که نکات امنیتی را رعایت نکرده باشد، به راحتی هک کرد .
در بهترین حالت اگر  می خواهید  مطمئن شوید کسی از وای فای شما استفاده  نمی کند  زمانی که از منزل خارج می شوید یا نیازی به وای فای ندارید  مودم  را خاموش کنید.
اگر مودم خود را امنیتی نکرده و اقدامات لازم  را انجام نداده باشید، شک نکنید که
وای فای شما هک خواهد شد .
برای دسترسی به تنظیمات امنیتی سراغ  آدرس IP مودم 192.168.1.1 رفته و مهم ترین تنظیمات امنیتی را  انجام می دهیم .

پسورد 16 کاراکتری
در قسمت Pre-shared key کلمه عبور یا رمز مورد نظر خود را وارد کنید که از 8 کارکتر شروع می شود .
برای امنیت، حداقل از 16 کاراکتر که از انواع حروف کوچک و بزرگ و اعداد از المان های # و @ و... حتما استفاده کنید. کلمه عبور هر چقدر پیچیده تر باشد بهتر است .
فقط باید توجه داشته باشید که Authentication Type باید روی گزینه WPA-PSK/WPA2-PSK باشد.
 با این روش شما توانسته اید امنیت وای فای مودم خود را در برابر هک شدن حدودا 25 درصد  بالا ببرید.

خاموش کردن WPS
یکی از مهم ترین گزینه های که باید انجام شود خاموش یا غیر فعال کردن WPS مودم خود است .
برای این کار تنها کافی است در تنظیمات مودم گزینه مقابل Use WPS را روی No قرار دهید.
چون اکثر نرم افزار های هک وای فای مودم فقط در صورت روشن بودن WPS می توانند وای فای مودم را هک کنند.
  با این روش امنیت وای فای مودم شما تا 50 درصد افزایش می یابد.

مخفی کردن نام وای فای
روش دیگری که می توانیم برای جلوگیری از هک وای فای در پیش گیریم این است که نام وای فای را مخفی کنیم.با این کار همسایگان یا دیگر افراد نمی توانند به خاموش یا روشن بودن مودم شما پی ببرند.
با این کار اگر شما یا افراد دیگر بخواهید به وای فای  مودم متصل شوید باید اسم وای فای یا همان SSID و رمز عبور را بدانید و با کلیک روی گزینه Add a network هر دو مورد را وارد کنید. تنها کافی است یک بار با دستگاه‌تان به آن مودم متصل شوید تا این موارد روی دستگاه شما به صورت خودکار ذخیره شوند و برای متصل شدن دوباره دیگر نیازی به وارد کردن SSID و رمز عبور ندارید.
برای این کار تنها کافی است گزینه مقابل Broadcast SSID را روی No قرار دهید.

معرفی کردن Mac Address دستگاه ها
  در این روش برای جلوگیری از هک وای فای اگر می خواهید امنیت وای فای مودم خود را تا صد در صد افزایش دهید و مطمئن شوید که دیگر کسی نمی تواند به وای فای مودم شما دسترسی داشته باشد باید این روش را پیش گیرید.
برای این کار کافی است در قسمت Wireless MAC Address Filter گزینه مقابل Active را روی Activated قرار دهید و گزینه مقابل Action را برAllow Association قرار دهید، سپس مک آدرس دستگاه های خود را که برای هر دستگاه مختص خودش است، وارد کنید و در آخر روی گزینه SAVE در پایین صفحه کلیک کنید.
 با این روش اگر کسی حتی SSID و رمز عبور شما را داشته باشد دیگر نمی تواند به وای فای مودم شما متصل شود.
  تنها ایراد این روش این است که شما نمی توانی بیشتراز 8 دستگاه برای مودم خود  تعریف کنید.

چک کردن افراد استفاده کننده از وای فای
اگر شما نگران این هستید که فردی در حال استفاده از امواج وای فای شماست و می خواهید از این موضوع اطمینان حاصل کنید، می توانید از ابزارها و یا نرم افزارهایی برای فهمیدن این موضوع کمک بگیرید.
ابزار Who’s On My Wifi یکی از نرم افزارهایی است که شما می توانید دانلود و نصب کنید. این نرم افزار هم نسخه رایگان و هم نسخه پولی دارد که نسخه رایگان برای این کار کفایت کرده و به شما کمک می کند لیست افرادی که از وای فای شما استفاده می کنند را مشاهده کنید.
همچنین راهکار بعدی و آسان تر برای اینکه متوجه شویم چه کسانی از وای فای ما استفاده می کنند صفحه تنظیمات مودم است. وارد صفحه تنظیمات مودم شده و به بخش (DHCP Clients (Status > Local Network مراجعه کنید. در این قسمت شما می توانید نام کامپیوترها و دستگاه های بی سیمی که در حال استفاده از وای فای شما هستند را مشاهده کنید.
 
نویسنده : طیبه معین زاده