روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

اصفهان از تهران درس عبرت بگیرد

تلخی برف!

کد خبر : 5920
۱۳۹۶/۱۱/۰۸ - ۱۵:۴۱
برف آمد، مملکت تعطیل شد! اتوبان تهران- قم و تهران-کرج بسته شد. مسافران ساعت های طولانی در جاده ماندند آن هم در حالی که از نیروهای امدادی خبری نبود. جاده ها برف روبی نشده بود. سوخت برخی اتومبیل ها تمام شده بود و لذت بارش یک دل سیر برف برای مردمی که در راه مانده بودند، به یک خاطره تلخ تبدیل شد.
این خاطره وقتی تلخ تر شد که خبر رسید اتوبوس وولویی که در مسیر اصفهان-تهران در حرکت بوده، در جاده اصفهان-کاشان واژگون شده و هفت نفر نیز کشته شده اند.
فرودگاه شهید بهشتی اصفهان نیز شنبه شب و همزمان با آغاز بارش ها و همچنین در روز گذشته، ترافیک سنگینی را تجربه کرد. پروزاهای دایورتی از فرودگاه‌های مهرآباد و امام تهران به فرودگاه اصفهان هدایت شدند. برخی پروازهای خارجی به مقصد تهران نیز در اصفهان به زمین نشست.
تجربه مدیریت بحران در تهران باعث شد تا مسئولان فرودگاه شهید بهشتی اصفهان از مسافران بخواهند قبل از عزیمت به فرودگاه، حتما وضعیت پروازهای خود را چک و بررسی کنند.
در اکثر شهرستان های استان از خوانسار و بویین و میاندشت گرفته تا فریدونشهر و کاشان، شاهد بارش رحمت الهی بودیم. در شهرستان گرم و خشک کاشان تا دیروز صبح حدود 6 سانتیمتر برف روی زمین نشسته بود تا کاشانی ها حسابی شوکه شوند.
تصاویر برف زیبا و روحبخش بود. اما اخبار مربوط به گرفتاری های ناشی از ماندن مردم در برف دلخراش بود. نماینده استان مان در راه رسیدن به مجلس در برف ماند و نتوانست به جلسه مهم بررسی بودجه 97 برسد. مشابه این شرایط شاید برای نمایندگان سایر استان ها نیز پیش آمده باشد.
اخبار حمایت از شکستن درختان و قطع برق و جاده های مسدودشده و ترافیک وحشتناک در برخی اتوبان ها داشت. در شهر اصفهان البته هوا آفتابی بود و خبری از برف و باران نبود.(تا لحظه نگارش این مطلب) . مسئولان اما وعده داده بودند بارش ها در اصفهان از بامداد دوشنبه آغاز شود و اگر پیش بینی ها این بار درست و دقیق باشد، هنگامی که این مطلب را می خوانید، اصفهان پس از مدت ها رنگ یک برف درست و حسابی را به خود دیده است.
تجربه تهران و برخی استان های دیگر اما باعث می شود دعا کنیم مسئولان استان مان که در بحران هایی همچون خشکی زاینده رود و آلودگی شدید هوا در کلانشهر اصفهان نتوانستند نمره خوب مدیریتی دریافت کنند، حداقل پیش بینی های لازم برای مدیریت بحران به هنگام بارش برف و باران را داشته باشند.
تجربه های قبلی نشان داده راهبندان و ترافیک از سریع ترین و بارزترین چالش های پس از بارش باران یا برف در شهر است. در این مواقع میزان تصادفات در خیابان های شهری نیز بیشتر می شود.
جاده اصفهان-تهران و بویژه اتوبان کاشان در حالت طبیعی نیز یکی از پرخطرترین و ترسناک ترین(!) جاده ها برای رانندگی است و می توان از آن با عنوان «جاده مرگ» یاد کرد. تا کنون که راهکاری اساسی برای کاهش تصادفات در این اتوبان اندیشیده نشده و آمارها نشان می دهد اتوبوس های غیراستاندارد با رانندگان غیراستانداردتر(!) که حتی گواهی سلامت آنها نیز گاهی بررسی دقیق نمی شود، در این اتوبان تبدیل به ارابه های مرگ شده اند.
امروز اگر برفی بارید، باید دعا کنیم. این همان راهکاری است که برخی مدیران ما برای حل مشکلات کشور ارائه داده و می دهند! دعا کنیم مردم خودشان رعایت کنند و هشدارها را جدی بگیرند. البته شاید هم ادارات و مدارس را تعطیل کنند و خیال خودشان را راحت. به هرحال از وقتی به یاد داریم «تعطیل کردن» تنها راهکار مدیریت بحران بوده است!
 
نویسنده : سمیه یوسفیان