روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیرکل میراث فرهنگی فریدن خبرداد:

افزایش66درصدی ورود گردشگران نسبت به مدت مشابه سال گذشته

کد خبر : 5935
۱۳۹۶/۱۱/۱۰ - ۱۱:۴۱
ایران به دلیل تنوع آب و هوایی، دارای شهرهای بسیار در موقعیت های جغرافیایی مختلف متناسب با این تنوع است و همین موضوع باعث شده تا علاقه‌مندان به حوزه گردشگری از این پتانسیل ها در حوزه های مختلف استفاده کنند که شهر فریدن نیز از این قاعده مستثنی نیست.
این شهر به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و اقلیمی و همجواری با دامنه‌های زاگرس، از طبیعتی بکر و زیبا به ویژه در فصل‌های معتدل سال برای بهره برداری توریستی برخوردار است.
ازجمله این آثار می توان به کلیساهای ارامنه، منطقه گردشگری دشت لاله‌زار دره بید بالا، دامنه رشته کوه‌های مرتفع روستای دره بید بالا، کوه مرتفع دالانکوه، پارک پرتیکان، آتشکده و رودخانه پلاسجان؛ همچنین دشت و مراتع قهیز دامنه، حمام دامنه، آبشار سیاه دره دامنه واقع در دل کوه دالان اشاره کرد.
رشد ۷۱درصدی بازدید از آثار تاریخی فریدن
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان فریدن، طی اظهارنظری در تاریخ 14فروردین ماه سال جاری در خصوص ورود گردشگران به فریدن گفت: براساس آمار ارائه شده در ایام نوروز ۹۶، بیش از ۷۰۰ هزار مسافر نوروزی ورودی به شهرستان داشتیم که نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش یافته است.
 محمود سلیمی ادامه داد: از این تعداد مسافر، ۵ هزار و ۶۵۴ نفر حداقل برای یک شب در شهرستان اقامت داشتند. وی افزود: بازدید از آثار و بناهای تاریخی شهرستان نسبت به سال گذشته ۷۱ درصد رشد داشته که این آمار تقریبا به هفت هزار و  ۲۰۶ نفر می رسد؛ البته بیشتر این  تعداد مسافر، از طبیعت بکر و آب و هوای این شهرستان بهره مند شدند.
دبیر ستاد هماهنگی و اجرای سفر شهرستان فریدن گفت: از میان آثار تاریخی فریدن، شهر زیر زمینی چهار طبقه در روستای موغان بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داده است.
آمار 5 هزارنفری ورود گردشگران از ابتدای سال جدید تاکنون
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فریدن، بااشاره به اینکه در سال جاری شاهد بارش چشمگیر برف در این شهرستان نبودیم، اظهارداشت: در حوز گردشگری زمستانی اقدامی صورت نگرفته است. به گفته محمود سلیمی از ابتدای سال جدید تاکنون تعداد 5هزار گردشگر از این شهرستان بازدید کردند.
سلیمی با اشاره به اینکه سه هزار نفر از این گردشگران در مهمان پذیرها و بام‌هتل‌ها اقامت داشتند تصریح کرد: دوهزار نفر نیز در اقامتگاه های بوم گردی(شامل اقامتگاه براتی )، مهمان سرای ادارات و همچنین چادر در سطح شهر اسکان پیدا کردند. این مقام مسئول آمار گردشگران ورودی به فریدن را دو هزار و 500 نفر عنوان کرد و افزود: هزار و 800 نفر از گردشگران  نیز در هتل ها و مهمان پذیرها اقامت کردند.
وی، همچنین از افزایش 66درصدی ورود گردشگران به این شهر در مقایسه با این مدت در سال گذشته خبرداد.
 با این حال به نظر می رسد که با سرمایه گذاری‌های لازم در این منطقه می‌توان زمینه فعالیت‌های موثر گردشگری و جذب توریست را فراهم کرد.
 
نویسنده : اعظم حاجی رضازاده