روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مقایسه چند گوشی موبایل از لحاظ میزان سود دهی؛

کدام گوشی بیشتر فروش می‌رود؟

کد خبر : 6000
۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۱۴:۰۸
با رونق گرفتن دنیای دیجیتال، بیشتر کمپانی های بزرگ دنیا سعی دارند بخشی از فروش و کسب و کار خود را به عرصه دنیای مجازی وارد کرده و در این عرصه نیز فعالیت داشته باشند تا از دنیای دیجیتال عقب نمانند. افراد در سراسر دنیا نیز به نوعی در این دام گرفتار شده و مجبور هستند برای گذراندن اوقات و راهگشایی امور خود از دنیای مجازی استفاده کنند. اما برای ورود به این دنیای مجازی، به وسایلی از جمله گوشی موبایل نیاز است که کمپانی های بزرگ دنیا از این فرصت استفاده بهینه کرده و به ساخت مدل‌های متنوع گوشی موبایل برای بالا بردن حاشیه سود خود پرداخته‌اند.
 این کمپانی های ساخت موبایل در طول سال با رونمایی از مدل های جدید خود به سود بالایی دست می‌یابند. بیایید به سود این شرکت ها در چند ماه گذشته نگاهی بیندازیم.

سودهای میلیاری شرکت های سازنده موبایل
طبق آمار اعلام شده از سود کمپانی های ساخت موبایل، سود یک فصل اپل به 20 میلیارد دلار رسیده است و بااینکه این رقم کمتر از انتظار کارشناسان بوده، همچنان رکوردی بی‌نظیر محسوب می‌شود. این رقم باعث شده است تا پول نقد این کمپانی به 285 میلیارد دلار برسد که با جاسازی آن در بانک‌های خارج و پرداخت مالیات کمتر، سود بیشتری را عاید سهامداران خود می‌کند. البته اپل این سود را مدیون آیفون ایکس (آیفون 10) است که به قیمت 1000 دلار به فروش می‌رسد. با مقایسه آمار فروش 4 کمپانی در فصل آخر 2017 (فصل خرید) می‌توان چنین گفت که حدود 90 درصد از سود اپل و 86 درصد از درآمد این کمپانی، از بخش موبایل یعنی آیفون به دست آمده است. هوآوی هنوز نتوانسته به سود مد نظر خود برسد و بر اساس تخمین‌های احتمالی، به ازای هر گوشی 15 دلار سود کرده که در مجموع 615میلیون دلار می‌شود. در این مدت سامسونگ 24/2میلیارد دلار، اوپو 448 میلیون دلار و ویوو/ Vivo نیز 318.5 میلیون دلار سود به دست آورده‌اند. اما ال جی 192 میلیون دلار تراز منفی از خود بر جای گذاشته است. در مجموع این اپل است که با رقبا فاصله زیادی دارد و بابت فروش هر گوشی، بیش از 258 دلار سود خالص به دست آورده است. گزارش فصل اول Q1 2018 اپل منتهی به 30 دسامبر2017 نشان می‌دهد این کمپانی 77.3 میلیون آیفون فروخته و رقمی معادل 61.6 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل از آن 78.3 میلیون گوشی فروخته بود اما با کاهش 1 درصدی تعداد گوشی‌های فروخته شده، درآمد سهامداران از این بخش 13 درصد رشد را نشان می‌دهد که به کمک آیفون ایکس 999 دلاری کسب شده است. در واقع اپل تعداد کمتری آیفون فروخته اما درآمدش بیشتر شده است.

اپل در قله!
اپل فصل منتهی به 30 دسامبر را با درآمد کلی 88.3 میلیارد دلار و سود خالص 20 میلیارد دلار پشت سرگذاشت که سهامداران به ازای هر سهم 3.89 دلار کسب می‌کنند (کارشناسان بورس فروش 87.06 میلیارد دلاری و 3.86 دلاری به ازای هر سهم را پیش‌بینی کرده بودند). درآمد 8.5 میلیارد دلاری از بابت سرویس و خدمات دیجیتال مانند اپل موزیک، اپل کِر، اپل پِی و ... نیز قابل توجه است. از سوی دیگر اپل از بابت فروش سایر ابزارهای سخت افزاری مانند ساعت هوشمند، هدفون بی سیم ایرپادز، اپل تی وی، محصولات بیتس، آی پاد تاچ؛ بیش از 5.5 میلیارد دلار فروش داشته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، 36 درصد رشد را نشان می‌دهد. اپل برای فصل دوم 2018 خود درآمد 60 تا 62 میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده که افت آن را می‌توان به دلیل کاهش تقاضا برای آیفون ایکس دانست. این کمپانی 38میلیارد دلار مالیات پرداخت می‌کند و تا 30 دسامبر، 285 میلیارد دلار پول نقد در حساب بانکی خود ذخیره کرده بود.
 
نویسنده : فرزانه مستاجران