روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

جیره بندی آب شرب در انتظارمردم اصفهان

عبور از خط قرمز

کد خبر : 6058
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۸:۰۴
حجم منابع آب زیرزمینی برای تامین آب شرب در اصفهان رو به پایان است که می توان این موضوع را زنگ خطری برای همه به خصوص مدیران و مسؤولان مرتبط با آب دانست. این بار آب نه تنها برای کشاورزی و صنعت که برای شرب هم با کمبودی بی سابقه مواجه شده است.
طی روزها و ماه های اخیر توسط کارشناسان و صاحب نظران ادعاهایی مبنی بر کمبود آب احتمالی برای آینده نه چندان دور مردم به گوش می‌رسید، ادعایی که این روزها تبدیل به واقعیتی تلخ شده است.
این در حالی است که چندی پیش حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی هشدار داد: با توجه به کاهش ذخیره سد زاینده‌رود و کمبود بارش‌های سال آبی، در تابستان آینده با کاهش حداقل ۵ مترمربع بر ثانیه خروجی آب این سد برای استان اصفهان خواهیم بود، در این صورت استان اصفهان چاره‌ای جز جیره‌بندی آب نخواهد داشت چون سطح سفره‌های آب‌های زیرزمینی این استان برای بخش‌های کشاورزی و آشامیدنی کاهش چشمگیری خواهد یافت.
از سوی دیگر به گفته قائم مقام وزیر نیرو؛ اگر تراز سد زاینده‌رود از میزان فعلی کاهش یابد، حتی تامین آب شرب نیز با مشکل مواجه می‌شود و این سد نسبت به سال گذشته در همین حالت حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر با کاهش ذخیره آبی روبه‌رو بوده و امسال یکی از معدود سال‌هایی است که سد زاینده‌رود در حداقل حجم خود قرار گرفته است.
اما باید توجه داشت پیش‌بینی چنین وضعیتی برای ذخایر آب استان اصفهان از چند سال قبل برنامه‌ریزی می‌شده نه حالا، مسئولان مربوطه باید در دوره‌های مختلف توجه داشته باشند که تا چه اندازه حق ورود به ذخایر استراتژیک را دارند.
در شرایطی که بخشی از ذخایر استراتژیک آب استان اصفهان پشت سد زاینده‌رود است و بخش عمده دیگر آن را آب‌های زیرزمینی تشکیل می‌دهد، متاسفانه در چند سال اخیر کنترل و نظارتی بر حفاری‌های غیرمجاز چاه‌ها نبوده و بیش از اندازه برداشت شده که منجر به کاهش روزانه کمیت و کیفیت آب‌های زیرزمینی شده است.
به هر حال با توجه به شرایط موجود و همچنین پیش بینی برای بارندگی در روزهای پیش رو جیره بندی آب شرب از سال آینده دور از انتظار نیست؛ اما با این وجود شاهد هستیم که طرح های حمایتی برای آبرسانی به استان اصفهان همچنان بدون توجه در لابه لای کاغذبازی مسئولان پاسکاری می شود و عملا از سوی استان های مجاور جدی گرفته نمی‌شود اینکه این موضوع تا چه حد به نحوه عملکرد و نمایش قدرت و نفوذ نمایندگان استان باز می گرددد موضوعی است که بررسی آن بارها از سوی مردم و رسانه ها عنوان شده است.
خشکسالی‌های پی‌ در پی در ایران آسیب جدی به نصف جهان وارد کرده است به‌طوری که طی سال های اخیر این استان با خشکسالی پیاپی مواجه بوده و در مقابل میزان مصرف آب در این استان در حال افزایش است. تمام این مسائل دست به دست هم داده اند تا وضعیت آب در استان دیگر به مسئله ای فراتر از یک موضوع زیست محیطی و اقتصادی تبدیل شود. باید منتظر ماند و دید مسئولان چه راهکاری به جز آموزش به شهروندان در جهت کاهش مصرف آب خواهند داشت.
 
نویسنده : فاطمه کاویانی