روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

تامین آب پنج میلیون نفر جمعیت اصفهان در معرض خطر است

راستش را بگویید

کد خبر : 6079
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۵:۱۱
آب نه تنها در اصفهان بلکه در بسیاری از مناطق ایران وضعیت مطلوبی ندارد. این در حالی است که مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان در جلسه مدیریت بحران که با حضور مدیران، بهره برداران و مسئولان خدمات مشترکان طر ح آبرسانی اصفهان بزرگ تشکیل شد، گفت: باید شفاف به مردم بگوییم که آب کم است تا اگر با کمبود و افت فشار آب مواجه شدند بتوانیم با صرفه جویی آنها در مصرف، آب شرب را تامین کنیم.
هاشم امینی از تشدید بحران کم آبی استان خبر داد و اظهار کرد: درحال حاضر 85 درصد تامین آب شرب استان وابسته به سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ است که این امر ارتباط مستقیمی با حجم ذخیره سد زاینده رود و تخصیص آن به آب شرب دارد، این در حالی است که هم اکنون حجم سد زاینده رود به طور بی سابقه ای کاهش یافته؛ بنابراین تمام تلاش ها باید برای تامین مستمر آب شرب مردم لحاظ شود تا کاهش 10 درصدی تخصیص آب شرب مدیریت شود. وی علاوه بر شناسایی دقیق منابع آبی محلی، کاهش هدر رفت آب در هر منطقه را بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: هم اکنون شرکت آبفای استان اصفهان آب شرب 93 شهر و 300 روستا را تامین می کند، این در حالی است که براساس تحقیقات انجام شده دفتر مدیریت مصرف آب شرکت، مقرر شد در برخی از شهرستان‌ها میزان هدر رفت واقعی آب، هدر رفت ظاهری و بالانس آب باید مورد توجه جدی قرار گیرد که با هوشمندسازی و اصلاح شبکه فرسوده میزان هدر رفت آب به حداقل ممکن کاهش یابد.
وزیر کشور، ستاد بحران آب را در استان تشکیل دهد
اما از سوی دیگر نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی طی اخطار قانون اساسی مستند به اصول 3، 45 و 48، با تقاضا از وزیر کشور جهت تشکیل ستاد بحران آب در استان اصفهان، می گوید: در غیر این صورت باید 5 میلیون نفر را به خاطر کمبود آب شرب در اصفهان جابه جا کرد. شبکه اصفهان بزرگ مدتی است کمبود آب دارد و مردم نمی‌دانند آب را باید از کجا تامین کنند.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی کمبود آب شرب را تهدید جدی برای مردم اصفهان خواند و بیان کرد: میزان آب پشت سد زاینده‌رود به کمترین میزان در طول 50 سال گذشته رسیده است.
آب ۴ شهرستان آلوده به نیترات یا شور شده است
با وجود تمام مسائل و مشکلات بحران آب، اتفاق دیگری وضعیت آب استان را تهدید می کند . به گفته معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به دلیل بحران آب و خشکسالی شدید حاکم بر استان در حال حاضر آب 4 شهرستان اصفهان آلوده به نیترات و یا شور شده است. این 4 شهرستان به دلیل استفاده بیش از حد از آب های زیرزمینی، به آب شور رسیده اند و شاهد ورود نیترات به آب هستیم که در این شهرستان‌ها از دستگاه های آب شیرین کن‌ استفاده می‌شود.
حسن غلامی  بیان داشت: هم اکنون آب شهرهای اردستان، جندق در خوروبیابانک، برف انبار داران و شهرضا آلوده به نیترات و یا شور شناخته شده است. در این شهرستان ها تلاش کردیم از دستگاه‌های آب شیرین کن استفاده کنیم. این در حالی است که به دلیل اینکه آب شهرستان اصفهان از تصفیه خانه بابا شیخ علی تامین می شود، جای نگرانی وجود ندارد.
 معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اضافه کرد: استفاده از منابع محلی یکی از راهکارهایی است که در مواقع بحرانی از آن استفاده می کنیم و در اصفهان منابع محلی خوبی داریم و سعی کردیم برای تامین آب از این منابع استفاده
کنیم.