روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

اختلاف بر سر حقابه بالا گرفت؛

یزد مدعی شد؛ اصفهان بدهکار!

کد خبر : 6198
۱۳۹۶/۱۲/۰۶ - ۱۵:۰۳
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان چندی پیش درخصوص وضعیت بحرانی آب در استان اصفهان عنوان کرده بود: در حال حاضر ذخیره پشت سد زاینده رود ۱۴۰ میلیون مترمکعب است؛ در حالی که تنها برای تامین آب شرب برای یک سال اصفهانی ها ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داریم که اکنون با کمبود ۲۶۰ میلیون مترمکعبی برای تامین آب آشامیدنی مواجه هستیم.
سید ناصرموسوی لارگانی خطاب به دولت در خصوص اینکه چرا در شرایط کم آبی، حقابه دیگر بخش ها کم نمی شود، می گوید: در حالی که اکنون سهم آب شرب مردم اصفهان بسیار کم شده است و در برخی از مناطق با افت شدید فشار آب مواجه هستیم باید از سهم آب انتقالی به یزد نیز کم کنیم تا عدالت در توزیع آب برقرار شود.
صحبت های رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان باعث شد تا سید ابوالفضل موسوی بیوکی رییس مجمع نمایندگان استان یزد در این خصوص واکنش نشان دهد و از موضع قدرت عنوان کند: مشخص است که امسال حجم بارش‌ها کاهش داشته. در حال بررسی موضوعات مطرح شده در خصوص کم شدن سهمیه آب انتقالی به یزد هستیم اما روشن است که سهمیه آب مردم یزد باید برقرار باشد.
با انتشار اظهارات رییس مجمع نمایندگان استان یزد، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با زاینده رود عنوان داشت: ما نیز می‌گوییم آب باید در زاینده رود در جریان باشد اما وقتی آبی وجود ندارد چنین اظهاراتی معقول به نظر نمی‌رسد.
وی با انتقاد از سکوت نمایندگان یزد و کرمان در صحن علنی مجلس، هنگامی که نمایندگان استان اصفهان برای حمایت دولت از آب برای استان های مواجه با خشکسالی فریاد می‌زنند، اضافه کرد: در هفته گذشته نمایندگان استان اصفهان دو بار در تذکری شفاهی در مجلس خواستار ایجاد ستاد بحران توسط وزیر کشور بودند و به دنبال آن انتظار داشتیم نمایندگان استان های فلات مرکزی که منافع مشترک با ما دارند از این موضوع حمایت کنند؛ اما هیچ واکنشی از سوی آنها دیده نشد.
حاجی دلیگانی با بیان اینکه قرار بود در صورت احداث تونل سوم حقابه برای یزد در نظر گرفته شود تاکید کرد: با این حال در شرایطی که این تونل احداث نشده اما آب مورد نیاز یزد به این استان فرستاده می‌شود؛ این در حالی است که استان یزد باید قدردان مردم سخاوتمند اصفهان باشد؛ موضوعی که خلاف آن را شاهد هستیم.
وی در ادامه می‌گوید:  هنگامی که ما از همراهی این نمایندگان ناامید شدیم از کمیسیون امنیت ملی، انرژی،کشاورزی و منابع طبیعی خواستار بازدید از وضعیت آبی شدیم؛ اما بازهم هیچ‌گونه حمایتی در این خصوص مشاهده نکرده ایم.
نویسنده : فاطمه کاویانی