روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

لوح ثبت جهانی فرش دستباف کاشان رونمایی شد

کد خبر : 6240
۱۳۹۶/۱۲/۱۱ - ۱۰:۵۰
فرماندار کاشان گفت: رونمایی از دومین ثبت جهانی در حوزه فرش دستباف کاشان، بسی افتخار برای کاشان و ایران است. نخستین ثبت با عنوان ثبت مهارت‌های سنتی بافت در فرش کاشان بود و این بار نیز ثبت دوم به ‌عنوان لوح ثبت جهانی فرش دستباف کاشان رونمایی می‌شود.
ایسنا ، حمیدرضا مومنیان در آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی فرش دستباف کاشان اظهار کرد: کاشان مهد فرش و یکی‌ از کانونی‌ترین نقاط ایران در حوزه فرش است که از همه مواهب و مجموعه‌های فرش بهره‌مند است.

وی افزود: در کاشان همه مواهب و مجموعه‌های فرش از جمله تاریخ کهن فرش، آموزش فرش، رشته فرش، انجمن‌های علمی و پژوهشکده فرش را داریم که همه این موارد باعث شده کاشان به‌عنوان یکی از کانونی‌ترین نقاط ایران در حوزه فرش بدرخشد.

 فرماندار کاشان، با اشاره به نقش‌های فاخر، رنگ‌های باشکوه، ترکیب‌بندی های زیبای نقوش و فضاهای خالی و پر در کنار هم در فرش دستباف کاشان، تصریح کرد: این هنر عظیم یادآوری می‌کند ما از چه تاریخ کهن، عمیق و ریشه‌داری برخورداریم و خوشحال هستیم که کاشان یکی از قوی‌ترین و بدیع‌ترین ریشه‌های کهن فرش ایرانی است.

 مومنیان ادامه داد: کاشان شهر فاخر و بلندآوازه‌ای است که در کنار نام ایران در دنیا شناخته‌شده است و بسیاری از اوج‌های تاریخ درخشان ایران از کاشان برخاستند و برگزاری موفق دوازدهمین المپیاد فرش دستباف کشور در دانشگاه کاشان، سرآغاز توجه بیشتری به صنعت فرش دستباف است که نیازمند پشتوانه علمی برای بازار فروش است.

وی تاکید کرد: در هر زمینه‌ای از حوزه‌های هنر، فرهنگ و ادب و تمدن، ستاره‌ای درخشان از ستارگان پرفروغ هنر کاشان در آن حوزه می‌درخشد و کاشان، شهر دیرین و کهن و شهر سفال‌های زرین‌فام است و بسیاری از آثار نفیس و گران‌بهای هنر ایران متعلق به هنرمندان کاشانی است.

به گزارش ایسنا؛ دوازدهمین المپیاد فرش دستباف کشور همراه با آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی فرش دستباف کاشان و با حضور معاون استاندار و فرماندار کاشان، رئیس مرکز ملی فرش ایران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، رئیس دانشگاه کاشان، دکتر احمد اکبری رئیس پژوهشکده فرش دانشگاه کاشان، جمعی از مسئولان و هنرمندان عرصه صنعت فرش در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد.