روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وضعیت مشابه دریاچه ارومیه و خوزستان برای اصفهان؛ ریزگردها؛

دشنه هایی ریز اما کشنده!

کد خبر : 6247
۱۳۹۶/۱۲/۱۱ - ۱۵:۰۶
یک روزنامه انگلیسی برای توصیف بدی آب و هوا در خوزستان نوشته است: «در خوزستان، آسمان آبی تیره شده و تقریبا مثل زرد طلایی پر گردوغبار است و بعد از آن می توان یک رنگ سبز درخشان را دید که تقریبا شبیه یک تالاب است.
در یک لحظه ممکن است این طور تصور شود که قرار است باران ببارد، در حالی که دمای هوا کاهش می یابد و باد در سراسر شهر وزیدن می گیرد. اما در آن زمان طوفان گرد و غبار است که آغاز می شود.
به زودی غبار تیره ظاهر خواهد شد و آسمان یا خورشید قابل مشاهده نخواهد بود. در اداره ها، خانه ها و مدارس، مردم به سرعت در و پنجره ها و همه دریچه ها را می بندند.
تا حدودی همه وحشتزده هستند. آنها به آژیرهای هشدار در زمان جنگ عادت داشتند؛ چرا که خوزستان واقع در جنوب غربی ایران، در زمان جنگ با عراق (1980 تا 1988)، خط مقدم جبهه محسوب می شد.»
به دنبال آب و هوای بد استان خوزستان، دلایل زیادی برای این مسئله  مطرح شده که یکی از آنها خشک شدن  هورالعظیم، برای استخراج نفت است. اما بعد از خوزستان شهرهای دیگر هم یکی پس از دیگری به شرایط بد آب و هوایی از لحاظ ریزگردها دچار شده‌اند که اصفهان یکی از این شهرهاست.
استان اصفهان به دلیل خشکی زاینده رود در سال‌های اخیر مورد حمله ریزگردهای سمی از سوی گاوخونی قرار گرفته است. به‌دنبال خشکسالی مداوم تالاب گاوخونی و زاینده رود، این هشدار از سوی متخصصان علوم خاک داده شد که اصفهان به کانون اصلی ریزگرد برای شهرهای همجوارنیز تبدیل خواهد شد.
اصفهان که به خاطر ویژگی جغرافیایی نیمه‌بیابانی خود، همواره آب و هوای معتدل و خشکی داشت، اکنون اقلیم گرم و خشک را تجربه می‌کند و در اثر همین گرمای بی سابقه که با چاشنی خشکسالی نیز همراه شده است، متخصصان علوم خاک در خصوص آلودگی خاک استان به انواع فلزات سنگین هشدار جدی داده و سرمنشأ آلودگی آب و هوا در اصفهان را آلودگی خاک دانسته‌اند.
برخی از کارشناسان آب و هوا در استان اصفهان وضعیت ریزگردها را بحرانی دانسته و راجع به آن هشدارهای زیادی داده اند.
نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از اینکه مسائل جنوب اصفهان در طرح‌ها و برنامه‌های این استان دیده نشده است، در این باره گفت: اگر دولت به اصفهان توجه نکند، وضعیت مشابه دریاچه ارومیه و ریزگردهای خوزستان، با توجه به تالاب گاوخونی و ریزگردهای سمی، برای این استان تکرار می‌شود.
محمودی با بیان اینکه مردم باید با صرفه‌جویی در مصرف آب، بحران کم‌آبی را مدیریت کنند، تاکید کرد: چاه‌های غیر مجاز باید مسدود شود و نوع کشت نیز تغییر پیدا کند.
خاک شناسان استان بر این باورند که منشأ ریزگردهای اخیر و وزش شدید گرد و غبار در هوای اصفهان، داخلی بود و سر منشأ آن تالاب گاوخونی است. شخم های نامساعد و وضعیت مدیریت کشت و جلوگیری از فرسایش خاک و نوع کاشت و... از عوامل اصلی آلودگی خاک در غرب اصفهان است.
چندی پیش عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اگر آب و هوای سالم می خواهیم باید خاک سالم داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه سلامتی آب و هوا منوط به سلامتی خاک است، ادامه داد: امروز آلودگی خاک در اصفهان آنقدر شدید است که اصفهان همواره شاهد وزش گرد و غبارهای آلوده خواهد بود.
حاج عباسی منشأ ریزگردهای اخیر و وزش شدید گرد و غبار در هوای اصفهان را داخلی دانست  و برخی از عوامل ازجمله شخم های نامساعد و وضعیت مدیریت کشت را از عوامل اصلی آلودگی خاک در غرب اصفهان است که رسیدگی به آن از واجبات است.
نویسنده : فرزانه مستاجران