روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

فضای کسب و کار وسیع پیش‌روی استارت آپ ها؛

انرژی ،منتظر کارآفرینان است

کد خبر : 6273
۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۴:۰۷
شاید بتوان یکی از تعاریف خلاقیت را اینگونه بیان کرد:« ابداع روشی برای بهینه تر کردن مصرف انرژی». هروقت اسمی از ابداع و خلاقیت به میان می آید، اکثرا یک ماشین جدید با کارکردی جدید و یا یک روبات به ذهنمان خطور می کند؛ اما روش ها هم جزو اختراعات هستند. به طور مثال روشی برای کش محصولات در کنار هم و یا شخم زدن زمین با ایده ای نو و کارآمد و حتی بهینه استفاده کردن مصرف سوخت در تولید.
میزان مصرف انرژی در جهان رو به افزایش است
میزان مصرف انرژی در جهان در هر دهه به دو برابر افزایش می‌یابد و پیش بینی شده است که طی سال های ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۲۵، روند مصرف انرژی در جهان به میزان ۵۴ درصد افزایش خواهد یافت. جالب توجه اینکه در این چشم انداز بیشترین میزان مصرف انرژی به کشورهای در حال توسعه ای مثل ایران اختصاص دارد.به گزارش اتحادیه جهانی انرژی مکمل؛ این واقعیت در کشور ماست که بارها در مطبوعات و رسانه ها و طی گزارش های مکرر با آن مواجه شده ایم؛ یعنی سرانه مصرف و اتلاف انرژی در ایران فوق العاده زیاد و سرسام آور است!

فضای کارآفرینی در حوزه انرژی گسترده است
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی گفت: فضای کسب و کار وسیعی برای بازیگران حوزه انرژی وجود دارد و در حوزه‌های مختلف همچون صنعت، کشاورزی و خدمات می توانند کسب و کار خود را توسعه دهند. سیروس وطنخواه مقدم در نشست مشترک شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی با تاکید بر این نکته که اهمیت بحث بهینه سازی انرژی بر هیچ فردی پوشیده نیست، اظهار کرد: بر این اساس در اسناد بالا دستی، قوانین و سیاست ها توجه ویژه ای به این حوزه شده است. همچنین بحث بهره وری انرژی در سند راهبردی انرژی کشور به عنوان یکی از چالش های اصلی مطرح است؛ اما باوجود تمام این سیاست و توجهات وضعیت کشور در حوزه مصرف انرژی مناسب نیست.وطنخواه ادامه داد: حوزه مصرف انرژی حوزه‌ای تک بعدی نیست و باید به موارد مختلف همچون سیاست ها در این حوزه، اقتصاد انرژی، توسعه فناوری ها و ارائه خدمات مرتبط در کشور، توسعه بازار نیز توجه کرد، مواردی که با یکدیگر مرتبط هستند و تاثیرپذیری از یکدیگر دارند؛ البته حکمرانی و پیاده سازی تمام این موارد به سادگی امکان پذیر نیست، از سویی این سختی نباید مانع انجام درست وظایف شود.

توسعه ارتباط شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در ادامه گفت: باید به سمت استفاده از روش‌های صرفه جویی که مردم نیز باید در این جریانات دخیل باشند، حرکت داشته باشیم. انجمن های علمی و شرکت های خصوصی از بازیگران اصلی در این حوزه هستند؛ اما ترکیب شرکت های دانش بنیان و شرکت های خدمات انرژی می تواند تاثیرگذاری برای حل مشکلات را افزایش دهد.وطنخواه با اشاره به شکل گیری استارت آپ های حوزه انرژی ابراز کرد: اخیرا برخی محدودیت‌های دولتی با کمک استارت آپ ها حل شده است و با ادامه این حرکت می توان مشکلات حوزه انرژی را نیز کاهش دهیم. در واقع ورود راه حل ها و مدل‌های نوین و  استارت آپ ها به حوزه انرژی و نیز همکاری شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی حرکت خوبی است که می‌تواند تحول آفرین باشد.

حوزه ای جدید در کارآفرینی
آمارها حاکی از آن است که مصرف فرآورده های نفتی در ایران در کمتر از دو دهه به ۳ برابر افزایش پیدا کرده و متوسط مصرف سالانه انرژی در ایران از رشدی حدود ۱۰ درصد برخوردار است. از سوی دیگر مصرف نادرست و اتلاف غیرمنطقی و نامعقول انرژی، هزینه‌های میلیاردی برای کشور در پی داشته است. مهم‌ترین عواملی که در این خصوص مزید بر علت شده و موجب شده تا سرانه مصرف و اتلاف انرژی در کشور ما چنین روند وحشتناکی به خود بگیرد را می توان به صورت زیر برشمرد: اتکا به روش های سنتی، استفاده از فناوری های قدیمی در صنایع، عدم اصلاح و نوسازی ساختار قدیمی، فراوانی و ارزان بودن قیمت سوخت و منابع فسیلی، نبود فرهنگ بهره وری و بهینه سازی مصرف انرژی، عدم اطلاع رسانی و آموزش های مناسب، عدم آگاهی و آشنا نبودن غالب افراد با مدیریت بهره وری و بهینه سازی انرژی و ... . همگی از جمله دلایل افزایش سرانه مصرف و اتلاف بی رویه انرژی در کشور به شمار می‌روند که با نگاهی گذرا به این دلایل متوجه می شویم کارآفرینان در این حوزه می توانند فعالیت‌های نتیجه بخشی داشته باشند.
 
نویسنده : فرزانه مستاجران