روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدون شهر خبرداد:

استقبال 2000نفری علاقه‌مندان از پیست

کد خبر : 6274
۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۴:۵۱
گردشگری زمستانی یکی از انواع گردشگری است که در سراسر دنیا علاقه‌مندان زیادی دارد و با فرا رسیدن فصل زمستان، افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. ایران نیز به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مختلف، دارای انواع زمینه های گردشگری در شهرهای گوناگون است.
استان اصفهان و شهرستان فریدون شهر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با داشتن پتانسیل های بالقوه گردشگری طبیعی و تاریخی، زبانزد خاص و عام شده‌اند. موضوعی که بیشتر از همه شهرستان فریدون‌شهر را به عنوان شهری شاخص در حوزه گردشگری طبیعی معرفی کرده، حوزه ورزش های زمستانی و پیست برف آن است.
اما شرایط آب و هوایی سال جاری در استان اصفهان و شهرستان فریدون‌شهر باعث شد علاقه‌مندان به ورزش های زمستانی در سه ماهه پاییز از گذراندن اوقات فراغت خود در تنها پیست برف استان اصفهان بی بهره بمانند.
60سانتی متر برف برای بازگشایی پیست لازم است
به طوری که رییس هیئت اسکی استان اصفهان در گفت‌وگویی اظهار کرد: بارش برف در دو شهرستان فریدون‌شهر و افوس به حد موردنظر برای راه‌اندازی پیست نرسیده است. محمود یسلیانی افزود: راه‌اندازی پیست زمانی صورت می‌گیرد که بارش برف، حدود 60سانتی‌متر باشد و سطح زمین و موانع طبیعی را به طور کامل بپوشاند. وی یادآور شد: با وجود اینکه هنوز پیست اسکی راه‌‌اندازی نشده است اما جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا که در سال‌های گذشته نیز سابقه داشته که پیست فریدون‌شهر اواخر دی‌ماه شروع به کار کند.
این روند ادامه داشت تا اینکه با آغاز فصل زمستان، خبرهای خوشی به گوش رسید و شاهد بارش های برف در کل استان اصفهان بخصوص شهرستان فریدون‌شهر بودیم.
کاهش 70درصدی بارش فریدون‌شهر نسبت به میانگین بلندمدت
رییس پیش بینی اداره کل هواشناسی اصفهان با اشاره به اینکه فریدون‌شهر، از آغاز سال آبی امسال یعنی ابتدای مهر تا اوایل بهمن ماه، شاهد بارش 5/76 میلی متر بارش برف و باران بود، اظهار داشت: انتظار بلندمدت ما 254میلی متر بود. حسن خدابخش بارش سال جاری فریدون شهر در دی ماه را حدود 34میلی متر و سال گذشته را حدود 116میلی متر عنوان و تصریح کرد: میانگین  درازمدت بارش در این شهر، آمار 76 میلی متری بارش را نشان می دهد.
وی ادامه داد: آمار مجموع بارش فریدون شهر در  سال آبی سال‌های گذشته حاکی از آن است که به ترتیب سال گذشته، 282 میلی متر، سال 1394، 322میلی متر و در سال آبی 1393، 281 میلی متر مجموع بارش برف و باران را شاهد بودیم.
رییس پیش بینی اداره کل هواشناسی اصفهان، از کاهش 73درصدی میزان بارش های فریدون شهر نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد.
خدابخش با اشاره به کاهش 70درصدی بارش فریدون شهر نسبت به میانگین بلندمدت یادآور شد: با توجه به اینکه این شهر جزو سرچشمه‌های زاینده رود محسوب می شود، شرایط کنونی رضایت‌بخش نیست. وی از میزان بارش برف در ارتفاعات فریدون شهر اظهار بی اطلاعی کرد و بازگشایی پیست اسکی این شهر را مرهون بارش 30دی ماه دانست.
رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدون شهر نیز درخصوص آمار ورود علاقه‌مندان به ورزش های زمستانی این شهرستان اذعان داشت: طی روزهای پنجشنبه سه هفته اخیر، تعداد 1000 نفر به این شهرستان سفر کردند و از این پیست بهره بردند.
محسن محمدی تصریح کرد: در روزهای جمعه این مدت نیز شاهد استقبال 2000 نفری هم وطنان از پیست فریدون شهر بودیم.
 
نویسنده : اعظم حاجی رضازاده