روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معرفی چند نو آوری در دنیای فناوری؛

پرواز در شهر

کد خبر : 6283
۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۴:۲۷
دنیای فناوری دنیای عجیبی است و هر روز هم که از آن بگذرد عجیب تر می شود و ما شاهد اختراعات خارق العاده و خارج از تصور ذهنی هستیم. در این نوشته می‌خواهیم شما را با چند اختراع جدید و نوآوری در خدمات آشنا کنیم؛ شاید جرقه ای باشد برای دادن ایده و بومی کردن آن برای کشور عزیزمان.
رایگان به مدرسه بروید
نوآوری در خدمات می‌تواند بر محبوبیت های یک شرکت بیفزاید و در دنیای رقابت آن را به پیش ببرد.شرکت لیفت به عنوان یکی از بزرگ ترین رقبای اوبر ، قصد دارد با سرویس حمایتی جدید خود دیدگاه‌های مردمی در خصوص خودروهای خود را تغییر دهد. این سرویس با هدف حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویانی طراحی شده که قصد دارند در ایالات متحده فاصله مدرسه و آموزشگاه تا خانه را طی کنند. طی ماه گذشته، یکی از مدارس ایالات متحده حمله تیراندازی دانش آموزی را تجربه کرد که تعداد زیادی از همکلاسی های خود را کشت یا مجروح کرد. پس از این اتفاق بسیاری از والدین ابراز نگرانی کردند که نمی توانند فرزندان خود را به راحتی رها کنند تا به تنهایی به مدرسه بروند و حتی به سرویس های مدرسه نیز اعتماد ندارند. شرکت لیفت نیز این فرصت را غنیمت شمرد و تصمیم گرفت برای جلب نظر مثبت مخاطبان اوبر، از روشی جدید  استفاده کند. در این روش تمامی ساکنان واشنگتن دی سی به سرویس مدارس رایگان لیفت مجهز خواهند شد.

پرواز در شهر
تاکنون فقط در انیمیشن ها ماشین پرنده دیده ایم؛ اما جالب است بدانید قرار است در واقعیت هم این امر اتفاق بیفتد. مدیر فروش پورشه، از ساخت تاکسی های پرنده این شرکت خبر داده است. پورشه که تولیدکننده خودروهای اسپورت فولکس واگن است در حال توسعه خودرویی است که بتواند مسافران را با پرواز جابه‌جا کند. پورشه این کار را در رقابت با دیگر برندهای خودرو همانند تویوتا که اقدام به طراحی تاکسی های پرنده کرده اند شروع کرده است.ون پلاتن مدیر فروش پورشه در این باره یه یک مجله آلمانی گفت که پورشه می‌تواند خودروی مسافربری پروازی خود را برای رقابت با رقبا در یک بازار بالقوه برای تاکسی های هوایی شهری و سرویس های حمل مسافر توسعه دهد. این فرایند پروسه ای حساس است و می‌تواند به صرفه جویی در زمان کمک کند. برای مثال تصور کنید بخواهید از کارخانه زوفنهاسن به فرودگاه اشتوتگارت برانید. حداقل نیم ساعت برای رسیدن به مقصد نیاز دارید، اما اگر بخواهید با تاکسی پرنده این کار را انجام دهید تنها ۳ و نیم  دقیقه طول می‌کشد.

دیگر معلولیت، محدویت نیست
معلولیت روزگاری محدودیت به حساب می آمد اما با این اختراعات جدید در حوزه پزشکی دیگر سدی در مقابل یک معلول برای انجام فعالیت هایش وجود ندارد. درمان معلولیت موضوعی است که به نظر می رسد برای ژاپنی ها بسیار مهم باشد. آنها با استفاده از تکنیک های جدید خود روشی را خلق کرده اند تا افراد با سهولت بیشتری حرکت کنند. درمان معلولیت و حل مشکلات حرکتی، جزو رویاهایی است که بسیاری از افراد را درگیر خود می کند. درواقع اغلب معلولان آرزو دارند بتوانند به هر وسیله ای که شده، راه بروند و حرکت کنند. با وجود این، بسیاری از روش های این روزها، آنچنان که باید، معلولان را راضی نمی کند. درحال حاضر شرکتی ژاپنی، نوعی لباس روباتیک ساخته که کارکردی جالب توجه دارد. این لباس، دور کمر فرد معلول بسته می شود و سپس سیگنال‌های مغزی افراد را خوانده و به ماهیچه های حرکتی پیغام حرکت ارسال می کند. این لباس به طور اخص برای افرادی مناسب است که توانایی حرکت کردن به تنهایی را ندارند. یکی از مهم ترین وجوه مثبت در خصوص این لباس، امکان کنترل سیگنال های مغزی از طریق ذهن است. این لباس روباتیک می تواند سیگنال‌های بیوالکتریک یا جریان الکتریکی بافت، اعضا یا سیستم های سلولی را دریافت کند.  نمونه معمول چنین سیستمی دستگاه الکترومغناطیس مغزی است. ثبت اختراع این دستگاه ژاپنی  از اواسط سال گذشته مراحل تایید را پشت سر گذاشت و اکنون در وزارت بهداشت آمریکا به ثبت رسیده است.به نظر می رسد این شرکت قصد دارد با همکاری شرکت های آمریکایی مراحل ثبت این لباس را انجام دهد. ساخت این لباس هوشمند نزدیک به یک دهه به طول انجامیده است. شاید بتوان امیدوار بود که به واسطه این لباس بسیاری از معلولیت های جسمی پایان یافته و افرادی که مشکلات حرکتی دارند به رویاهای بزرگ خود دست پیدا کنند.باید دید در بلندمدت چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا مخاطبان از این لباس روباتیک استقبال می کنند یا خیر.
 
نویسنده : فرزانه مستاجران