روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مزایای نوشیدن قهوه ، ارتباط نوشیدن قهوه با سلامت و عمر طولانی

کد خبر : 6333
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۳:۵۸
کافئین پر مصرف ترین داروی روانگردان در جهان است و به دلایل خوبی ما را بیدار نگه می دارد، ما را سر کارمان پر انرژی می کند. بسیاری در آمریکا و اروپا کافئین مورد نیازمان را از نوشیدن قهوه تأمین می کنند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا به مزایای نوشیدن قهوه و ارتباط آن با سلامت و عمر طولانی بپردازیم.

کافئین پر مصرف ترین داروی روانگردان در جهان است و به دلایل خوبی ما را بیدار نگه می دارد، ما را سر کارمان پر انرژی می کند. بسیاری در آمریکا و اروپا کافئین مورد نیازمان را از نوشیدن قهوه تأمین می کنند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا به مزایای نوشیدن قهوه و ارتباط آن با سلامت و عمر طولانی بپردازیم.

 

اما مردم اغلب نگران این موضوع هستند که آنها باید مصرف قهوه خود را محدود کنند و یا آن را کاملاً قطع کنند. این احتمالاً به این دلیل است که قهوه می تواند مانند یک عصا باشد. ممکن است کافئین بیش از اندازه مصرف شود. بسیاری از مصرف کنندگان شدید قهوه از میزان توصیه شده ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز بیشتر مصرف می کنند و این موضوع می تواند باعث بی خوابی، بی قراری و یا افزایش ضربان قلب شود، به خصوص اگر به سرعت مورد مصرف قرار بگیرد.

اما بیشتر تحقیقات در زمینه مصرف و مزایای نوشیدن قهوه حاکی از آن است که قهوه برای ما مضر نیست و با برخی از مزایای بسیار موثر در سلامتی مرتبط است. در اکثر موارد ما نمی توانیم بگوییم که قهوه واقعاً موجب مزایای سلامتی می شود، زیرا مکانیسم علت آن نامفهوم است. اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه احتمالاً کمتر از سایرین از بیماری های معینی رنج می برند.

 

بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارند که اکثر ما باید آنها را کمتر مصرف کنیم. اما در اینجا با توضیح  پیرامون مزایای نوشیدن قهوه به شما می گوییم که چرا قهوه نباید در این لیست قرار گیرد.

  • سلامت کبد

یک بررسی که نتایج حاصل از ۹ مطالعه را در بر می گیرد، نشان می دهد که نوشیدن قهوه با کاهش خطر ابتلا به سیروز کبد مرتبط است.
در این بررسی، نوشیدن یک فنجان قهوه در روز کاهش ۲۲% خطر ابتلا به سیروز را نشان داد، یک بیماری کبدی که اغلب با مصرف زیاد الکل صورت می گیرد. دو فنجان روزانه با کاهش خطر ۴۳٪ ، سه فنجان با کاهش ۵۷٪ خطر و چهار فنجان با کاهش ۶۵٪ خطر همراه بود.

  • بیماری قلبی

بررسی بیش از ۲۰۰ مطالعه نشان داد که افرادی که سه یا چهار فنجان قهوه در روز می نوشند، ۱۹٪ کمتر از بیماری قلبی عروقی می میرند.

  • دیابت نوع ۲

یک بررسی گسترده در ارتباط با مطالعات نشان داد که هر فنجان اضافی قهوه که در هر روز مصرف می شود با یک کاهش خطر ۷ درصدی در ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد.

  • سرطان

یک بررسی نشان داد که مصرف کنندگان شدید قهوه (که حداقل سه فنجان در روز مصرف می کنند) دارای یک کاهش خطر ۱۸ درصدی در ارتباط با سرطان می باشند. بررسی دیگری نشان داد که حداقل یک فنجان در روز با کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد و کاهش ۸ درصدی خطر ابتلا به سرطان اندومتر مرتبط بود.
برخی از داده ها نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه ممکن است کمتر از سرطان های دهان / حنجره و سرطان پیشرفته پروستات رنج ببرند.

  • بیماری آلزایمر و جنون

یک متا آنالیز از مطالعات درباره مصرف قهوه و سلامت مغز، محاسبه کرد که مصرف کنندگان معمول قهوه تقریباً ۱۶٪ کمتر از آلزایمر، جنون یا انحطاط عقل رنج می برند.
مطالعات محدودتر نشان می دهد که نوشیدن قهوه حتی می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به آلزایمر شود.

  • افسردگی

یک مطالعه بزرگ از بیش از ۵۰،۰۰۰ زنان راجع به مزایای نوشیدن قهوه نشان داد که نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه در هفته با کاهش ۱۵درصدی خطر ابتلا به افسردگی و مصرف دو تا سه فنجان در روز با کاهش ۲۰ درصدی خطر ابتلا همراه است.
مطالعه دیگری که از بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نفر از مردان و زنان به عمل آمد، نشان داد که مصرف کنندگان قهوه ۴۵ درصد کمتر از طریق خودکشی و مصرف کنندگان شدید قهوه (۴ فنجان یا بیشتر در روز) ۵۳ درصد کمتر از طریق خودکشی جان خود را از دست می دهند.

  • مرگ و میر کلی

یک مطالعه بزرگ از بیش از ۵۰۰،۰۰۰ نفر از مردم اروپا راجع به مزایای نوشیدن قهوه نشان داد که در یک دوره ۱۶ ساله، مردانی که سه فنجان یا بیشتر در روز می نوشیدند، ۱۲ درصد و زنان ۷ درصد احتمال مرگ و میرشان کاهش می یابد.
به طور خاص، این افراد، کمتر بوسیله بیماری های گردش خون و دستگاه گوارش جان خود را از دست می دهند. مصرف کنندگان شدید قهوه نیز دارای کبدی سالم بودند.
مطالعه دیگری از ۱۸۵،۸۵۵ آمریکایی این نتیجه را تأیید کرد که، افرادی که یک فنجان قهوه در روز می نوشیدند ۱۲ درصد احتمال مرگ و میرشان کاهش می یافت. دو تا سه فنجان نیز با یک کاهش ۱۸ درصدی خطر ابتلا به مرگ زودرس همراه بود.