روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

عواقب زیست محیطی و اجتماعی خشکسالی اصفهان به گردن مسئولان است؛

گرد فراموشی ملی بر بستر خشک زاینده رود

کد خبر : 6465
۱۳۹۷/۰۱/۱۵ - ۱۶:۰۱
محققان مدیریت بحران استان اصفهان خبر از بحرانی ملی می‌دهند بحرانی که شامل حمله ریزگردهای فلزات سنگین، فرونشست دشت‌ها، مهاجرت‌های میلیونی و نوسانات شدید اقتصادی، بروز آسیب‌های اجتماعی و از بین رفتن اتحاد و همبستگی خواهد شد، در واقع اگر خشکی زاینده‌رود به صورت ملی پیگیری نشود عواقب زیست محیطی و اجتماعی فراوانی را به دنبال دارد.
وعده روحانی برای احیای زاینده رود
برای اولین بار زاینده رود در سال 79 با انتقال آب به یزد خشک شد بعد از آن هر روز به برداشت‌های غیرمجاز آب از زاینده رود افزوده شد. اردیبهشت امسال در هیاهوی تبلیغاتی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در میدان امام اصفهان قولی از حسن روحانی اصفهانی‌ها را کمی دلخوش کرد. وی با اشاره به خطر و تهدیدی که به‌ واسطه خشکی دریاچه ارومیه جان 14 میلیون انسان را تهدید می‌کرد، گفت:« اصفهان زنده‌بودنش به  زاینده‌رود است، حالا نوبت زاینده‌رود است.»
اما این قول تنها دوماه دوام آورد و حیات دوباره زاینده رود را به دلیل دست‌اندازی‌های ناصحیح انسانی مبهم و محال کرد، دست اندازی‌هایی که شامل اجرای پروژه انتقال آب به بن بروجن می‌شود، پروژه‌ای غیرمنطقی که صد میلیارد تومان برای آن اختصاص داده شده است، بر اساس این طرح آب باید از کوهرنگ به سد زاینده بیاید و بعد چند نیروگاه بزرگ پمپاژ زده شود تا آب به بن- بروجن منتقل شود.
برداشت‌های چهارمحال و بختیاری به بهانه وضعیت اشتغال  استان
طبق گفته کارشناسان، وزارت نیرو دولت وقت حق تخصیص 384 میلیون مترمکعب آب زاینده رود را داشته اما تا کنون 1291 مترمکعب از آب این رودخانه را به استان‌های همجوار تخصیص داده؛ یعنی به صورت غیرقانونی 907 متر مکعب اضافه‌تر از حد مجاز تخصیص داده شده است؛ همچنین با وجود توقف طرح بن بروجن تاکنون 42 طرح غیرمجاز در استان چهارمحال و بختیاری در حال اجراست، پمپاژهایی غیرمجاز در ارتفاعات چهارمحال و بختیاری که به خاطر وضعیت اشتغال در این استان توسط کارشناسان این استان توجیه می‌شود.
اما نماینده‌های اصفهان برای احیای زاینده رود و گرفتن حق آبه کشاورزان اصفهانی دیگر امیدی به پیگیری‌های دولت ندارند و چند وقت پیش با همبستگی در کنار پیگیری راه‌های باقی مانده، بحث استعفای دسته جمعیشان را مطرح کرده‌اند استعفایی که انگار میان اهمال‌کاری‌ها فراموش شد.
حالا استاندار اصفهان در اولین دیدار نوروزی‌اش با  کشاورزان خسته شرق اصفهان گفت که آستین همت بالا زده و در زمان کم آبی و پیدایش این معضل از آسیب پذیرترین قشر جامعه حمایت و برای معیشت آنها برنامه ریزی می‌کند.
نگاه‌های امیدوار کشاورزان به استاندار اصفهان
مهرعلیزاده در این دیدار از وظیفه یک حاکمیت و دولت خوب سخن به میان آورد و تاکید کرد که نباید به مردم مبلغی بپردازند تا امرار معاش کنند، مردم ما مستحق نیستند که پولی به آنها پرداخت شود زیرا آنها مناعت طبع دارند و حتی مردم اصفهان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند.
حالا نگاه‌های امیدوار همان مردم با صورت‌هایی که از شرم و خشم سرخ شده به استاندار است. مهرعلیزاده با اینکه مثل بقیه مسئولان استان، اصفهانی نیست اما از شروع فعالیتش تا کنون بهتر از همه آنها توانسته اوضاع را مدیریت کند.مردم اصفهان از وعده و وعیدهای تبلیغاتی و سیاسی، قول‌ پیگیری و جلسه‌های متعدد و حضور شخصیت‌های مختلف دولتی در استان و بازدید مداوم آن‌ها از حوضه آبریز این رودخانه خسته هستند. زاینده رود همچون بقیه بحران‌ها و مشکلات اصفهان دارد گرد اهمال  مسئولان را می‌خورد. خشک شدن زاینده‌رود و قطع امید اصفهانی‌ها برای احیای آن باید در ردیف اقدامات خطایی دانست که مدیران ملی چشم بر آن بسته‌اند و قطعا سال ها بعد آیندگان مدیران کنونی را در مورد آثار ویرانگر آن، قضاوت خواهند کرد.
نویسنده : فاطمه را د