روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

کاهش تعداد مسافران نوروزی اصفهان، چراغ خطر را برای مسئولان روشن کرده است؟

اصفهان هشتم هم نشد!

کد خبر : 6481
۱۳۹۷/۰۱/۱۷ - ۱۵:۴۷
خشکی زاینده رود حالا دامن گیر صنعت گردشگری شده است؛ صنعتی که تازه پا گرفته بود. شهر اصفهان در نوروز 97 به لحاظ جذب گردشگر رتبه هشتم را نیز کسب نکرد و تمامی مردم از متخصصین گرفته تا مردم عادی دلیل آن را خشکی زاینده رود بیان می‏کنند.
موضوعی که نایب رییس شورای شهر نیز آن را تایید می‏کند و می‏گوید: رسیدن به صحت این موضوع نه تحقیق می‏خواهد و نه بررسی؛چرا که شهرهای دیگر دارایی‏های خود را از دست ندادند، اما اصفهان مهم‏ترین دارایی خود را از دست داده است.
به گفته علیرضا نصر اصفهانی، بخش زیادی از شهر اصفهان تحت تاثیر زنده بودن زاینده رود است. به هر حال کسانی که می خواهند سفر کنند، مقاصد مورد نظر خود را مورد بررسی قرار می‏دهند. یقینا خشکی زاینده رود مهم‏ترین عاملی است که اصفهان نتوانسته در زمینه جذب گردشگر به خوبی سال‏های گذشته عمل کند.
وی ادامه می دهد: به هر حال لازم است باز هم آمار مسافران در سال جاری و سال گذشته مورد بررسی قرار گیرند. زیرا ممکن است تعداد مسافران اصفهان کاهش نیافته باشد بلکه آمار شهرهای دیگر افزایش یافته باشند و این دو موضوع بسیار متفاوت هستند.
به گفته نصر اصفهانی مدیریت شهری اصفهان امسال نیز همانند سال‏های گذشته تمامی شرایط و امکانات لازم را برای گردشگران نوروزی فراهم کرده است.
اما به هر حال این موضوعی است که فعالان و سرمایه‏گذاران بخش گردشگری را دچار نگرانی کرده؛هر چند این اتفاقی نیست که یک شبه افتاده باشد. در واقع این تازه ابتدای راه است. با خشک شدن زاینده رود به‏مرور زمان و با ادامه این خشکی لطمه بزرگ‌تری به صنعت توریسم و گردشگری اصفهان وارد خواهد شد. حتی ممکن است، پل های تاریخی شهر با گذشت زمان دچار نشست شوند. به گفته کارشناسان این دقیقا همان بلایی است که با سوء مدیریت برای دریاچه ارومیه افتاد و حالا حتی گردشگران داخلی نیز به این شهر سفر نمی‏کنند.
موضوعی که داریوش اشجع از فعالان این حوزه آن را تایید می کند و می‏گوید: این روزها سوء مدیریت بلای جان  شهرهای ما شده است. دیگر هر آدم غیرمتخصصی هم می‏تواند شرایط وخیم کم آبی و آینده نامعلوم آن را درک کند. با انتقال صنايع پرمصرف و صنعتي اصفهان به مناطق مستعد و كاهش مهاجرت به اين شهر مي‏شود زاينده رودرو احيا كرد، متاسفانه گسترش بي حد و اندازه اصفهان هم از لحاظ محيط زيستي و هم از لحاظ هويت تاريخي به اين شهر آسيب وارد کرده است.
به گفته اشجع؛ اصفهان از جمله شهر هایی است که در آینده ای نه‏چندان دور به بحران کم‏آبی دچار می‏شود.
در این میان نایب رییس شورای شهر با اشاره به این که کمک به حل بحران خشکی زاینده رود وظیفه‏ای همگانی است می‏گوید: از آن‏جایی که شورای شهر در جایگاه مطالبه‏گری قرار دارد ما وظیفه داریم خواسته‏های مردم را به گوش مسئولان این حوزه برسانیم. وظیفه‏ای که چه در شورای قبلی و چه در شورای فعلی نسبت به آن کوتاهی نکرده‏ایم. زیرا شورا به عنوان نماینده مردم معتقد است در این زمینه حق و حقوق مردم اصفهان ضایع شده و حق آبه آنها که 400 سال پیش به اسم افراد و محلات شهر اصفهان ثبت شده در معرض تهدید قرار گرفته است. اما به هر حال، خشکی زاینده رود یک مسئله استانی و کشوری است و ما در تصمیم گیری‏های آن دخالتی نمی‏توانیم داشته باشیم.
به گفته نصر اصفهانی شورا و مدیریت شهری علاوه بر انتقال دغدغه‏های مردم وظیفه‏ای دیگری نیز در این زمینه داریم که شامل فعالیت‏هایی می‏شود که نهایتا منجر به کاهش مصرف آب می شود. از این جمله این فعالیت‏ها می توان به تغییر گونه‏های گیاهی فضاهای سبز شهرداری به گونه‏های کم مصرف، تغییر فضای سبز شهرداری به از حالت افقی به عمودی، استفاده نکردن از آب شرب برای آبیاری فضای سبز و استفاده از رسانه‏های شهرداری برای تشویق مردم به مصرف بهینه آب اشاره داشت.
نویسنده : هاجر مرادی