روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

سمت‌های نمایشی زنان در حوزه محیط زیستی آزار دهنده است؛

«نه» محیط زیست به مدیریت زنان در اصفهان

کد خبر : 6526
۱۳۹۷/۰۱/۲۲ - ۱۰:۲۸
امروزه زنان سهمی را که در حمایت از زمین و آسمان دارند، به خوبی می شناسند. آنان در دوران مختلف به علت مسئولیتی که در قبال مهم ترین وظیفه زندگی؛یعنی حمایت از افراد خانواده داشته اند، ذخیره عظیمی از دانش زیست محیطی دارند.
زنان امروز، مدیران مهم‌ترین کانون‌های فعال محیط زیستی هستند. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از زنان برای مسئولیت‌های حساس محیط زیستی استفاده می‌شود؛  اما در کشور ما و به خصوص شهر اصفهان بی توجهی اجتماعی به نقش خلاق آن‌ها باعث شده است تلاششان برای حفظ محیط زیست دیده نشود. تا کنون سمت‌های محیط زیستی که در اختیار زنان قرار گرفته نمایشی است و آن‌ها محوریت اصلی تصمیمات محیط زیستی نیستند.
شعار افزایش اشتغال زنان در محیط زیست را باور نکنید
سازمان محیط زیست در زمان تصدی معصومه ابتکار اعلام کرد که در راستای افزایش مشارکت زنان در عرصه محیط‌زیست ، کارآفرینی زنان و اشتغال سبز را پیاده کرده است  که بر این مبنا زنان کارآفرین و سمن‌های حوزه زنان می‌توانند با همکاری سازمان محیط‌زیست مشاغل سبز را توسعه دهند و در این راستا استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در عرصه حفاظت از محیط‌زیست افزایش یافته است.
همچنین ابتکار مدعی شد که افزایش اشتغال زنان در مشاغل محیط‌زیستی، بازیافت، انرژی‌های نو و مدیریت پسماند از جمله اقدامات دولت یازدهم در زمینه تقویت نقش زنان در حفاظت از محیط‌زیست است.
اما نتایج حاصل شده از کمبود مدیران زن در حوزه محیط زیست کشور نشان می‌دهد سازمان حفاظت از محیط‌زیست به‌عنوان متولی اصلی مسائل زیست‌محیطی در کشور فعالیت‌هایی در زمینه افزایش مشارکت زنان در فعالیت‌های زیست‌محیطی انجام نداده است.
زنان؛ عامل اصلی اصلاح فرهنگ مصرف
ایرانیان، زنان اصفهانی را با سه عنصر نظم، هنر و خلاقیت می‌شناسند. آن‌ها نیرویی دارند که هنوز کشف نشده است و به خاطر جنسیتشان بهتر از مردان از محیط زیست خود محافظت می کنند اما متاسفانه بسترسازی مناسبی برای بارورسازی آن‌ها وجود ندارد.فرهنگ زیست محیطی در مادران اصفهانی چنان رسوخ کرده که همه آن‌ها را زنان قانون مندی اکوسیستمی می‌دانند. آنها به خوبی توانسته‌اند این میراث معنوی را به فرزندان خود منتقل کنند. انتقال فرهنگ مناسب زیست محیطی، علاوه بر فطرت و غریزه  شخصی زنان، بستر و ابزاری نیاز دارد که باید ضرورتا در اختیارشان قرار گیرد؛ ازطرفی، زنان به دلیل نقش مهمی که در اداره خانه و پرورش و تربیت کودکان دارند، طبعا فرهنگ مصرف را در خانه، بیش از افراد دیگر  خانواده رواج می دهند.
زنان عامل اصلی اصلاح فرهنگ مصرف هستند و به دلیل نقش مهمی که در مدیریت خانه دارند، می توانند برنامه ریزان اصلاح محیط زیست در خانه و محله خود باشند.
 اما نقش زنان در توسعه محیط زیستی اصفهان همچنان نادیده گرفته می‌شود در صورتی که لازم است این نقش در جایگاه مدیران منابع، اعضای فعال و مدافعان اجتماعی محیط زیست باشند چون آنها عامل اصلی انتقال فرهنگ و دانش زیست محیطی و انتقال میراث معنوی به نسل های آینده هستند؛ هم‌چنین باید امکان هایی برای سازگاری با تغییرهای اجتماعی، زیست محیطی و حفظ معیارهای زندگی در اختیار زنان قرار گیرد تا در آینده بتوانند بزرگ ترین حافظان و حامیان محیط زیست و طبیعت باشند.
زنان اصفهانی به اعتراضات آب پیوستند
زنان همواره ارتباط نزديكي با محيط ‌زيست دارند و به‌صورت مستقيم يا غيرمستقيم از آن بهره‌مند مي‌شوند؛ بنابراين، نیاز است كه بسترهای لازم برای فعاليت‌هاي زيست‌محيطي آن‌ها فراهم شود چون مي‌توانند مسير بسياري از رفتارهاي پرخطر علیه محيط‌زيست را تغيير دهند.
 سهم آموزش‌هاي همگاني در بحث مدیریت و همکاری زنان حيط زيست ناكافي و نامناسب است و رسانه هاي گروهي به ويژه تلويزيون، سرمايه‌گذاري لازم را براي اين امر نمي كنند. اگرچه هميشه در رسيدن به سرمنزل مقصود راه دشوار است ولي زنان خوراسگانی با تجمع دوشادوش مردان برای گرفتن حقابه ثابت کردند می‌توانند برای حفظ و صیانت محیط زیست شهرشان مبارزه کنند.
نویسنده : فاطمه راد