روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معضل اقامتگاه‌های گردشگری در اصفهان پررنگ‌تر از همیشه؛

نارضایتی گردشگران خارجی از وضعیت هتل های اصفهان

کد خبر : 6565
۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۱۶:۰۶
از جمله مهم ترین مشکلاتی که این روزها برگزار کنندگان تورهای گردشگری از آن یاد می کنند، کمبود هتل ها و مکان های اقامتی مناسب است.
 معضلی که اگر چه از گذشته وجود داشته اما این روزها پر رنگ تر نیز شده است؛ چرا که کیفیت کار برخی مکان های موجود نیز کاهش پیدا کرده و این موضوع باعث نارضایتی توریست ها شده است.
به خصوص اکنون که اصفهان وارد پیک گردشگری شده معمولا هتل های مناسب از ماه ها قبل رزرو شده اند. از این رو لازم است مسئولانی که مدام از توسعه گردشگری صحبت می کنند فکری اساسی برای این معضل بیندیشند تا با افزایش ظرفیت در 6 ماهه پیک گردشگر و جذب گردشگر در 6 ماهه بعدی سال نوسانات فصلی و ماهیانه برطرف شوند.
طبق آمار اعلام شده از سوی معاونت گردشگری اداره میراث فرهنگی هم اکنون تعداد 62 هتل، هتل سنتی و 35 میهمان پذیر و بوم گردی در شهر اصفهان وجود دارد که به گفته معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تنها یک سوم از آن ها موفق به دریافت نشان استانداردهای شده اند.
محسن یارمحمدیان اهمیت استاندارد سازی هتل‌ها را از آن رو می داند که در صورت محقق شدن می توانیم شاهد نرخ های شناور در این صنعت باشیم. زیرا زمانی که تمامی هتل های ما کیفیت لازم را در ارائه خدمات داشته باشند دیگر نیازی نیست که قیمت گذاری کنیم بلکه هتل ها قیمت پیشنهادی خود را ارائه می دهند و ما پس از بررسی قیمت آن ها را تایید یا رد می کنیم.
در واقع به دلیل این اهمیت چند سالی است که موضوع استاندارد سازی هتل ها از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  دنبال می شود تا بتوانیم شاهد رقابتی سالم در این زمینه باشیم.
موضوعی که مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان نیز آن را تایید می کند و می گوید نیاز دیگر استان برای حل این معضل  ساخت هتل های چند ستاره و مرمت خانه های  تاریخی به عنوان اقامتگاه است.
به گفته وی؛ بخشی از این وظایف و مسئولیت ها بر عهده بخش خصوصی است که با حضور خود  زمانی که تاسیسات و امکانات گردشگری را افزایش دهند. که البته این نظر درستی است اما اصفهان روز به روز شاهد گریز سرمایه گذاران بیشتری است. چرا ارگان‌های دولتی بر خلاف ادعاهای خود کمتر از بخش خصوصی حمایت می کنند. به طوری که بخش خصوصی وارد شده نیز به دلیل سخت گیری ها و کاغذ بازی ها از ادامه فعالیت خود خسته شده و گاها تصمیم به توقف فعالیت خود می گیرد.
از آنجایی که با توجه به ‌تمامی ظرفیت‌ها، امکان‌ها و جاذبه‌هایی که داریم صنعت گردشگری می‌تواند محور توسعه، رونق و شکوفایی آینده شهر باشد، شهرداری اصفهان نیز به این موضوع ورود پیدا کرده و سعی داشته با تسهیل قوانین عرصه را برای سرمایه گذارانی که تا کنون به نوعی از سرمایه گذاری در اصفهان فراری بودند، باز کند. از جمله اقدامات خوبی که در این زمینه انجام شده می توان به معافیت پرداخت تراکم برای صدور پروانه ساخت اشاره داشت.
با شتابی که برای توسعه گردشگری در کشور ایجاد شده، لازم است متناسب با جاذبه‌ها و ظرفیت های گردشگری وضعیت اقامتگاه های استان به همراه سهم ما از بازارهای گردشگری دنیا افزایش یابد.
نویسنده : هاجر مرادی