روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در سایه بستن سامانه ثبت سفارش خودرو؛

دور زدن قانون با ماشین آخرین مدل

کد خبر : 6577
۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ۱۵:۳۶
ثبت سفارش انواع خودروهای خارجی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد. خبری کوتاه که در سال گذشته بازار خودرو های خارجی ایران را تکان داد. اتفاقی که منتقدان و کارشناسان اقتصادی آن را غیر قانونی و رویکردی غلط در بازار خودرو ایران عنوان کردند. بازاری که حالا پر از دلالان و رانت هایی است که در پیچ و خم قوانین و مقررات سودهای میلیاردی به خاطر خودروهای خارجی می برند.
با ممنوعیت ثبت سفارش، آنچه اتفاق افتاد؟
اگر چه بهانه هایی تحت عنوان حمایت از خودرو های داخلی و عدم خروج ارز از کشور علل بستن ثبت سفارش خودرو های خارجی  عنوان شد؛ اما در نهایت آنچه در بازار واقعی  خودروی ایران اتفاق افتاد افزایش قیمت ها و میل مردم به ماشین های چینی ارزان قیمت بود. شوک روانی حاصل از این تصمیم یک شبه موجب شد تا عده ای خودرو را احتکار کنند و برخی با استفاده از رانت های اطلاعاتی و اداری همچنان به صورت غیر رسمی ماشین های خود را به کشور وارد نمایند.
آنچه اتفاق نیفتاد؟
در کش و قوس بستن مرزهای ایران روی خودرو های خارجی در سال گذشته آنچه اتفاق نیفتاد بسته ماندن درهای کشور بر ماشین های خارجی بود. بر اساس آمارها در 7 ماهه نخست سال گذشته 24 هزار خودرو با حجم موتور 1500 تا 2000 سی سی به ارزش 625 میلیون دلار وارد کشور شده است.بر اساس آمارها علی رغم بسته بودن سایت ثبت سفارش اما تعداد خودروی خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 10 هزار دستگاه افزایش پیدا کرده است. از طرف دیگر عملا رشد تقاضایی در بازار خودرو های داخلی مشاهده نشد و هیچ طرح و برنامه عملی برای بالا بردن کیفیت محصولات داخلی هم به اجرا درنیامد.
جولان قاچاق در بازار خودرو
در ماه های انتهایی سال گذشته موضوع ثبت سفارش های شائبه‌دار و فاقد اصالت برای نخستین بار از سوی مرکز حراست وزارت صنعت رسانه‌ای شد. تا ابتدای سال جاری جزئیاتی از ثبت سفارش‌های جعلی برای واردات خودرو از سوی وزارت صنعت منتشر نشده است، اما دفتر جرائم سازمان‌یافته گمرک ایران در ابلاغیه به گمرکات اجرایی بیش از 6481 خودرو را به‌دلیل استفاده از ثبت سفارش های جعلی مشمول مقررات کالای قاچاق اعلام کرده است. بر این اساس تمامی خودروهایی که ثبت سفارش آنها از 28 تیر ماه 96 تا 9 دی ماه سال قبل انجام شده باشد، به‌دلیل استفاده از ثبت سفارش های شائبه‌دار مشمول مقررات قاچاق شده است. بر اساس محدودیت اعمال‌شده توسط سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، جهت عدم صدور ثبت سفارش خودرو کلیه واردکنندگان خودرو اعم از شرکت های نمایندگی و غیرنمایندگی‌ واردکننده  خودرو بوده است و عملا نباید برای هیچ شخصی اعم از حقوقی و حقیقی دارای نمایندگی و غیرنمایندگی خودرو، ثبت  سفارش صادر می‌شد، اما تحقیقات تیم‌های بازرسی و نظارتی نشان می‌دهد برخی از ثبت سفارش‌های بارگذاری‌شده قبلی که خودروی آنها نیز ترخیص شده، قابل رؤیت نبوده است. این در حالی است که در پاسخ به استعلام به‌عمل‌آمده از اداره کل مقررات وزارت صنعت اعلام شده که ثبت سفارش‌های موصوف مورد تایید اداره کل مقررات نیست.سیاست های دولت روحانی در بازار خودرو های خارجی تا کنون  متناقض و بدون موفقیت چشمگیری بوده است در حالی که بازار خرید و فروش خودرو های داخلی راکد و قیمت ها بی ثبات است ورود خودرو های خارجی از کانال های غیر رسمی و به صورت قاچاق عملا طرح ممنوعیت ثبت سفارش خودرو های خارجی دولت روحانی را با یک علامت سوال بزرگ مواجه ساخته است اینکه قیمت خودرو های خارجی در سایه ممنوعیت واردات با جهش قیمت بالایی همراه بوده و به نفع و ضرر چه کسانی بوده است؟و دیگر اینکه با تک نرخی شدن ارز در سال جدید قرار است چطور و چگونه خودروهای خارجی اجازه ورود به کشور را پیدا کنند. آیا باز هم دستانی در پشت پرده با رانت های کلان در انتظار دور زدن قانون با ماشین های آخرین مدل هستند؟
نویسنده : مرضیه محب رسول