روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

فوتبالیست‌ها با هنجارهای اجتماعی مبارزه می‌کنند؛

کی از همه خوش تیپ تره؟

کد خبر : 6579
۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ۱۶:۳۹
شاید قبلا تیپ های جدید فوتبالیست‌ ها فقط محدود به زمان‌هایی بود که بین خبرنگاران و یا در حاشیه بازی‌هایشان دیده می‌شدند.
در سال‌های اخیر اما با توجه به گستردگی فضای مجازی حتی عکس‌های شخصی آن‌ها نیز بازخوردهای زیادی میان علاقه‌مندان دارد و آن‌ها هم مثل سلبریتی‌ها زیر ذره بین هستند. بارها دیده شده فوتبالیست ‌ها در صفحات مجازیشان عکس ‌هایی منتشر می‌کنند که می‌دانند برای آن‌ها دردسر می‌شود. این موضوع خبر از هنجارشکنی آشکار آن‌ها می‌دهد.
تفاوت تیپ ستاره‌های فوتبال جهان با ایران
این ‌که بازیکنان مطرح و بعضا ملی ‌پوش باید با چه تیپ و ظاهری در محافل ورزشی و غیرورزشی ظاهر شوند، با توجه به قوانین و فرهنگ ایران دارای محدودیت‌های خاصی است اما برخی از بازیکنان پایشان را فراتر از این مرزها می‌گذارند؛ تا جایی که حتی برایشان محرومیت هم در پی داشته است.
برای مشخص شدن این موضوع کافی است عکس‌های دسته‌جمعی فوتبالیست ها را در چند سال اخیر مشاهده کنید. اخیرا مدل‌ موی عجیب و غریب، شلوارهای کوتاه، خالکوبی‌های غیر متعارف و لباس‌هایی که طرح‌ها و نوشته‌های عجیب و غریبی روی آن نوشته شده است، به چشم می‌خورد.
نکته قابل توجه اینجاست که حتی ستاره‌های بزرگ فوتبال جهان که بدون ‌شک خیلی بیشتر از ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌ها و مردم هستند، با تیپ‌های نه‌چندان معمولی در محافل مختلف دیده شده‌اند. حتی این‌که ستاره‌های فوتبال در مراسم‌های مختلف ازجمله انتخاب برترین‌های فوتبال جهان چه لباسی را برتن می‌کنند، یکی از نکات جذاب برای رسانه ‌ها و علاقه ‌مندان در سراسر جهان است. آن‌ها با پوشش رسمی در این دیدارها حضور پیدا می‌کنند. مثلا اگر«محمد صلاح» با مدل موی عجیب و غریب یا تیپی زننده در یک مراسم یا تمرین دیده شود، قطعا مجبور به پاسخ دادن به رسانه‌ها و مسئولان می‌شود.
مگر فوتبالیست‌ها الگوی نسل جوان هستند؟
یکی دیگر از موضوعاتی که به تیپ های عجیب و غریب دامن می‌زند و متولیان هم بی سر و صدا از کنار این قضیه عبور می‌کنند این است که فوتبالیست‌ها نمی‌پذیرند الگوی نسل جوان هستند و معتقدند لباس و پوشش آنها سلیقه شخصی است و کسی حق دخالت در آن را ندارد. چهره‌هاي مشهور به واسطه وسعت توجهي كه دريافت مي‌كنند و به واسطه خيل طرفدارانشان، شروع به مقابله با هنجارهای  اجتماعي می‌کنند  و همین موضوع باعث می‌شود به تحمیل ترجیحات فردی خود اصرار کنند و از اینکه جريان رسانه‌اي گسترده‌اي علیه ظاهر متفاوت آن‌ها به راه می‌افتد نه تنها خشمگین نشوند بلکه ابراز رضایت کنند. حالا این موضوع آنقدر مهم شده است که مردم به جای پیگیری دریافت‌های میلیاردی بازیکنان فوتبال صفحات شخصی آن‌ها را برای دیدن لباس و ظاهرشان دنبال می‌کنند. مطالبه مردمی برای پول‌های کلانی که به عده ای داده می‌شود تا خوش بگذرانند، لباس‌های برند بپوشند و ارزش‌های مردم را هدف قرار دهند موضوعی حاشیه ای شده است.
نیاز است باشگاه‌ها براي كنترل و جهت‌دهي مسائل فردي ورزشكاران ورود پیدا كنند چون پوشش ورزشكاران ايراني، نیاز به راهكار كوتاه‌مدت گفت‌وگو و راهكار بلندمدت آموزش دارد و  آنها باید بدانند و متوجه شوند؛ خواسته يا ناخواسته، درست يا نادرست به الگوي صدها نوجوان تبديل شده‌اند. اين آموزش شايد مسئوليت ناخواسته‌اي كه بر دوششان قرار گرفته را به آنها يادآوري كند.
 
نویسنده : الا توحیدی راد