روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

تهدید بازگشت تحریم ها، نگرانی ها در بازار دارو را به همراه خواهد داشت؛

جنگ خاموش

کد خبر : 6795
۱۳۹۷/۰۲/۲۳ - ۱۵:۵۴
قبل از تصویب برجام در اوج تحریم های جهانی علیه ایران هموار اعلام می شد که تحریم های ایران شامل دارو نمی شود. این کلیدواژه پاسخ سازمان های بین المللی به اعتراض وزارت بهداشت ایران در هنگامه بحران دارو در سال ۹۰ بود.
همان زمان که مرضیه وحید دستجردی، یکی از وزرای بهداشت دولت دهم، نامه می نوشت و مصاحبه می کرد و هشدار می داد برای کمبود دارو که البته اروپا و آمریکا مرغ‌شان یک پا داشت: «دارو تحریم نیست» دروغ هم نمی گفتند، دارو تحریم نبود؛ اما تحریم بانکی، اجازه مبادله پول به هیچ شرکتی نمی داد و درنتیجه دارو به سختی، وارد ایران می شد. دغدغه‌ تهیه داروهای نایاب و گران‌قیمت در آن روزهای پرتلاطم، بیماران و همراهان مستاصل را به مراکز متفاوت درمانی دولتی یا خصوصی می‌کشاند. قحطی دارو، فشاری به مراتب بیشتر از خود بیماری به بیماران و خانواده‌هایشان وارد می‌کرد. تحریم‌های دارویی و اقتصادی ایران در دوره‌ای که هر یک روزش برای بیمار و خانواده‌اش به مثابه یک قرن می‌گذشت، جنگی خاموش و به دور از هیاهو و جنجال رسانه‌ای بود که بیماران و خانواده‌های آنان را مظلومانه قربانی دلالان تحریم‌ها کرده بود.
آمارهای ضد و نقیض از مصرف دارو در ایران
بر اساس برآوردها و آمارها؛ ایرانیان زیاد دارو مصرف می کنند.  ایران به لحاظ مصرف دارو جزو ۲۰ کشور برتر دنیاست و در آسیا بعد از چین رتبه دوم را دارد. این درحالی است که ۲۰ درصد کل داروهای مصرفی در ایران به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود. هر چند رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...، این مسئله را رد می‌کند و برآوردها را فاقد جنبه های علمی و آماری دقیق می داند.
بازگشت نگرانی ها در آستانه بازگشت تحریم ها
دارو یکی از استراتژیک ترین اقلام در حوزه پزشکی و سلامت است. نیازهای دارویی نه تنها در ایران بلکه در اغلب نقاط دنیا در رابطه تعاملی با دنیا فراهم می شود. به همین دلیل پس از به خطر افتادن برجام در سایه خروج آمریکا از این پیمان نگرانی ها در زمینه تامین دارو در داخل بالا گرفته است. این موضوع به دلیل نوسانات نرخ ارز و نامشخص بودن راهکارهای وارداتی به کشور دلهره های تامین دارو به خصوص برای بیماران صعب العلاج و خاص را افزایش داده است؛ هر چند که در سال‌های گذشته دولت با اجرای طرح تحول سلامت اعتبار جداگانه‌ای را برای رفع جبران دارویی، تامین داروهای مورد نیاز بیماران و جلوگیری از ادامه روند کمبود و گرانی دارو اختصاص داد و در مدت بسیار کوتاه التهاب بازار دارو فروکش کرد و اوضاع به حالت عادی درآمد. بر اساس این طرح یارانه‌ای مضاعف برای تامین داروهای بیماران خاص، تالاسمی‌ها، هموفیلی‌ها، سرطانی‌ها و... پرداخت شد و به این ترتیب دسترسی بیماران به دارو آسان‌تر شد؛ اما همچنان صنعت دارویی ایران به واردات شدیدا وابسته مانده است.
دارو تحریم نمی شود
به رغم اینکه بخش های مختلف اقتصادی نگران بازگشت تحریم‌ها و اعمال فشارها از جانب آمریکا بر ایران هستند مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده اند که دارو تحریم نمی‌شود.
در همین رابطه عضو هیئت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اخیرا اعلام کرده است که بر اساس کنوانسیون‌های جهانی، دارو به عنوان محصول استراتژیک در لیست تحریم‌ها قرار نمی‌گیرد ضمن اینکه ما واردات دارو از آمریکا نداریم و اگر هم باشد مانعی نیست؛ چرا که اگر نیاز به دارویی خاص باشد که باید از این کشور وارد شود. این قطعیت و نظر نه چندان واقع‌گرایانه در حالی از سوی مراجع دارویی و بهداشتی کشور ارائه شده است که در سال‌های پیش از برجام اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه داری آمریکا موسوم به OFAC در اطلاعیه‌ای فهرست خدمات و دستگاه‌های پزشکی را که برای فروش به ایران نیاز به مجوز خاص دارد به‌روزرسانی کرد، فهرستی که شامل محدودیت‌ها در دو بخش تجهیزات عمومی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی می‌شود که در مجموع 35سرفصل و 40تجهیز را شامل می‌شود.
سایه داروهای خارجی بر تولیدات داخلی
در حالی که گفته می شود 85 درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می شود و در زمینه تولید و دسترسی به دانش دارویی در وضعیت بسیار خوبی در سطح جهان قرار داریم؛ اما کیفیت داروهای داخلی به خصوص در برخی از زمینه های خاص مانند ناباروری و داروهای سرطانی هنوز از سطح تراز اول دنیا بسیار پایین تر است و همین عاملی است برای نگرانی از راه‌های ورود امن دارو به داخل کشور.؛ اگر چه در یک دهه گذشته انحصار دارویی آمریکا توسط برخی از کشورها از جمله هند و چین شکسته شده است؛ اما به دلیل کیفیت پایین این داروها و شایعات ناخوشایند در زمینه مصرف و عوارض سوء آنها موجب شده تا نسبت به واردات داروها به خصوص از کشورهایی مانند چین، موضع گیری های تندی در ایران صورت گیرد.
واقعیت این است که ایران در زمینه دست یابی به دارو با مشکل چندانی روبه رو نخواهد شد و دارو حتی اگر توسط اروپاییان به ایران داده نشود، شرکت های خصوصی از بازار سیاه جهانی آن را تهیه و به ایران وارد خواهند کرد؛ اما آنچه نگران کننده است قیمت ها و روندهای قاچاقی است که در سایه تحریم ها در داخل شکل خواهد گرفت. بیمارانی که حالا علاوه بر رنجی که می‌کشند باید هزینه های سرسام آور داروهای خارجی را در بازار سیاه پرداخت کنند؛ افرادی که قربانی جنگ و خصومت خاموش آمریکا با ایران هستند.
نویسنده : پریسا سعادت