روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

قابلیت‌های جالب ارزآوبرداشت نخست «علی ربیعی» به دانمارک می‌رود. اهداف این سفر علاوه بر ملاقات‌های جداگانه با وزیر کار و اشتغال، نیز وزیر امور اجتماعی و تبادل‌نظر در خصوص مسائل اشتغال و امور اجتماعی عنوان شده است. وزیر کار اعلام کرده، با توجه به اینکه ک

ارزآوری معکوس!

کد خبر : 6796
۱۳۹۷/۰۲/۲۳ - ۱۶:۰۴
شاید تیتر عجیب به نظر برسد اما این اقتصاد ایران است که به اندازه تیتر بالا، سر در گم و بدون برنامه اداره می‌شود. اگر چه درست این است که از هرفرصتی برای رسیدن به درآمد و گرفتن بازار درسطح بین‌المللی باید استفاده کرد، ولی هرج‌ومرج و استفاده از فرصت‌ها بدون آینده‌نگری و برنامه‌ریزی‌های هدف‌دار، این روزها درلابه‌لای اخبار اقتصادی و در پسِ جنجال‌های ارز و طلا قابل تامل و گاه تاسف است.
برداشت نخست
«علی ربیعی» به دانمارک می‌رود. اهداف این سفر علاوه بر ملاقات‌های جداگانه با وزیر کار و اشتغال، نیز وزیر امور اجتماعی و تبادل‌نظر در خصوص مسائل اشتغال و امور اجتماعی عنوان شده است. وزیر کار اعلام کرده،  با توجه به  اینکه کشور دانمارک دارای کمبود نیروی کار متخصص و علاقه‌مند به پذیرش نیروی کار متخصص است، اعزام نیروی کار به کشور دانمارک از جمله موضوع‌هایی است که  با وزیر کار این کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین در حوزه انتقال تجارب در زمینه اشتغال به ویژه اشتغال روستایی با توجه به تجربیات خوبی که این کشور دارد هم رایزنی خواهیم کرد. ربیعی از دیگر اهداف سفر خود به  دانمارک را تبادل تجربیات در زمینه صندوق‌های بازنشستگی عنوان کرد.
 نیروی کارمتخصص می‌دهیم چه چیز می گیریم؟
وزیر کار درحالی از اعزام نیروهای متخصص به دانمارک و تلاش برای تحقق این امر سخن می‌گوید که فرار مغزها در ایران به مرز هشدار رسیده است. در سالی که قرار بر حمایت و ارتقای تولیدات ملی است و در این راه بیشتر از هر چیز نیاز به تخصص و به‌کارگیری نیروهای ماهر داریم، معلوم نیست وزیر محترم بنابر چه اصلی زمینه فراهم کردن خروج متخصصان از کشور را هموارتر می‌کند!
برداشت «دوم»
صنعت «فراوری روده دام»، یکی از نادیده‌گرفته شده‌ترین صنایعی است که علاوه بر جلوگیری از تخریب محیط زیست جزو پنچ محصول گران ارزآور کشور به حساب می‌آید و  قابلیت اشتغال‌زایی و سوددهی بسیار بالایی دارد. صنعتی که قادر است از برخی دورریزترین فراورده‌های دامی پنج هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد و  ۵۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.
چرا موانع اداری با رایزنی مرتفع نمی‌شود؟
یکی از اصلی‌ترین علل عقب ماندن صنعت فراوری روده در ایران، به‌رغم داشتن پتانسیل‌های خوب، بالابودن قیمت تمام شده‌ای است که در عمل چیزی به جز موانع بروکراتیک و قوانین دست و پا گیر نیست. این صنعت که محصولاتش در سراسر اروپا و آمریکا خواهان بسیاری دارد، از سال گذشته به دلیل مشکلات در زمینه تامین مواد اولیه و عدم ایجاد تسهیل واردات توسط سازمان دامپزشکی عملا زمینگیر شده است. «جمشیدنفر» رییس اتحادیه صادرکنندگان روده، سال گذشته اعلام کرد وقتی درخواستی برای صدور مجوز واردات روده به سازمان دامپزشکی ارسال می‌کنیم، سه ماه طول می‌کشد به ما پاسخ دهند. نفر، درمورد مشکلات گمرکی صادرکنندگان روده در ورود موقت مواد اولیه نیز گفت: روده کالایی نیست که در داخل رسوب کند و ۱۰۰ درصد آن صادر می‌شود؛ اما مسائل مربوط به ضمانت‌نامه‌های ورود موقت، قیمت تمام شده محصولات ایران را افزایش می‌دهد. هر چند مسئولان دامپزشکی این مسئله را تنها دلیل رکود این صنعت نمی‌دانند، اما معلوم نیست چرا تا کنون هیچ وزیر، معاون و نماینده‌ای در سطح جهانی برای احیای این صنعت و استفاده از تجارب بین‌المللی، به‌رغم پتانسیل‌های بالا رای‌زنی نکرده است.
برداشت «سوم»
«خاک» از ارزشمندترین دارایی‌های هر کشور است. این ماده به دلیل قابلیت طولانی بازسازی و استفاده‌های فنی و استراتژیک، اهمیت زیادی دارد؛ البته آنچه ایران زیاد دارد خاک خوب و مرغوبی است که این روزها در بازارهای کشورهای کوچک عربی خواهان بسیاری دارد. بر همین اساس چند سالی است خاک حاصلخیز جنوب ایران به قطر و امارات قاچاق می‌شود؛ این امر در سایه ممنوعیت‌های قانونی در جهت خروج خاک از کشور صورت گرفته است، اما بر اساس برخی گزارش‌ها روزانه 1500تن خاک از معدن چهار سرخ کرمان به کنگان بوشهر حمل و در آنجا توسط لنج و کشتی بارگیری شده، به کشور امارات انتقال داده می‌شود.
خاک را در کشورهای عربی چکار می‌کنند؟
بیشتر خاک قاچاق کشور از نوع «پیت» است. «پیت‌ماس» طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده، بهترین ماده کاملا ارگانیک برای جوانه‌زنی، کشت و نگه‌داری گیاه (به‌خصوص گیاهان آپارتمانی) است که در سطح حرفه‌ای نیز مورداستفاده
 قرار می‌گیرد.
آمارها و نظرهای کارشناسی نشان می‌دهد، کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس ازجمله قطر و امارات، مقصد نهایی خاک‌های ایران است. عرب‌ها حاضر هستند برای دست یافتن به خاک ایران به هر میزان هزینه کنند تا بتوانند این خاک با ارزش را به دست بیاورند. نرخ جهانی خاک نباتی برای هر مترمکعب حدود یک دلار است که وقتی این کالا قاچاق باشد، باقیمت کمتری به دست خریدار می‌رسد، اما پرسود بودن این کالا به فاکتورهای دیگری برمی‌گردد: اینکه این کالا فاسد شدنی نیست، حمل و نقل بی‌دردسری دارد، بنابراین وقتی فروش آن به طور گسترده انجام شود، پرسود خواهد شد؛ از طرف دیگر صادرات خاک کشاورزی معمولا به صورت خام است که قیمت بسیار کمتری دارد و خریداران با خرید خاک خام و فرآوری آن، این خاک فرآوری شده را با قیمت بسیار بالاتری به بازارهای هدف می‌فروشند.
برداشت «چهارم»
«آب» یکی دیگر از کالاهای استراتژیکی است که از ایران صادر می شود. این مسئله به خصوص در ماه‌های اخیر و شیوع کم آبی در کشور بسیار پرسش برانگیز است اینکه چرا آب و منابع آبی ایران به راحتی از کشور خارج می‌شود و هیچ برنامه یا طرح خاصی در این زمینه به منظور ذخیره‌سازی این ماده حیاتی برای مصرف داخلی صورت نمی‌گیرد؟!
 صادرات آب از ایران در سال چقدر ارزآوری دارد؟
بر اساس آمارهای ارائه شده، درسال گذشته به میزان یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار آب بسته بندی از ایران صادر شده و عمده کشورهای مدنظر به عنوان بازار هدف شامل عراق، افغانستان و ترکمنستان بوده است. البته در ماه‌های انتهایی سال گذشته کشورهایی مانند روسیه و قطر نیز در سایه گسترش روابط دیپلماتیک به صف مشتریان آب ایران اضافه شدند؛ این در حالی است که ایران با برخی از کشورهای همسایه بر سر حقابه و طرح‌های آبی اجرا شده در این کشورها مشکلات عدیده‌ای دارد.
نویسنده : مرضیه محب رسول