روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به بهانه تازه ترین سخنان مدیرکل بنیاد شهید استان که گفته نصب تصاویر و المان‌های شهدا در شهر اصفهان ضعیف است

دست به نام و نشان های این شهر نزنید

کد خبر : 6797
۱۳۹۷/۰۲/۲۳ - ۱۶:۱۰
مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان گفته است: نصب تصاویر و المان‌های شهدادر شهرستان‌های استان‌ قابل قبول و رضایت‌بخش بوده، اما درشهراصفهان ضعیف است.
«داریوش وکیلی» این را هم گفته که نصب تصاویر و المان‌های شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سطح شهرها، امری لازم و ضروری است و به گفته آقای مدیرکل، این موضوع بارها مطرح شده و آخرین بار در شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان اصفهان مطرح شد که امیدواریم کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط نهایت همکاری را داشته باشند.
مدیرکل بنیاد شهید استان اما نگفت این کدام ارگان، سازمان یا نهاد است که در نصب تصاویر و المان‌های شهدای انقلاب و دفاع مقدس در سطح شهر اصفهان همکاری نمی‌کند؟!
اصلا مگر ما درباره یک دستور اداری یا بخشنامه یا به عنوان مثال برگزاری یک جشنواره در سطح شهر حرف می‌زنیم که بخواهیم درباره همکاری کردن و نکردن دستگاه‌ها با یکدیگر بحث کنیم؟ درباره «شهدا» سخن می‌گوییم؛ همان‌ها که اگر نرفته بودند، حالا مدیر، مسئول، میز و مقامی نبود که بخواهد برای نصب المان شهدا تصمیم بگیرد یا نگیرد!
مگر نصب المان مردانی که بودن امروزمان را بدون اما و اگر مدیون‌شان هستیم، نیاز به تصمیم‌گیری و شک و تردید دارد؟ این کمترین ، کمترین و کمترین کاری است که می‌توان برای نسلی انجام داد که دل به دریای خون و آتش زدند و جان‌پناه ما شدند و قامت‌شان خم شد تا حالا ما صاف صاف راه برویم و به خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و اتوبان‌هایی نگاه کنیم که کم‌کم تصاویر شهدا از آنها حذف می‌شود. به شهری که نشان و نشانه اش را از همین شهدا داردکه هرچه دارد از شهدا دارد و ما تا همین چندسال پیش لااقل دلخوش بودیم که از شهدا نام و نشانی بر سر همین اتوبان‌ها و کوچه پس‌کوچه‌های شهر و خیابان‌ها مانده که هروقت دل مان گرفت یادمان بیاید تن این شهر هنوز بوی باروت می‌دهد.
***
سال گذشته بود که خبر رسید در آستانه برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم و امنیت استان فارس در شیراز، شش نفر با استفاده از یک خودرو جرثقیل و یک وانت بار اقدام به جمع آوری تمثال شهدا از سطح خیابان‌های شهر کرده‌اند. پس از پیگیری مشخص شد این افراد از چندروز قبل شروع به کار کرده و هیچ مجوزی نیز برای جمع‌آوری تصاویر شهدا به همراه نداشتند و پس از آنکه توسط نیروهای انتظامی مورد بازخواست قرار می‌گیرند، اعلام می‌کنند که پیمانکار شهرداری شیراز هستند و از شهرداری مجوز دارند! جالب‌تر اینکه درخبرها آمده بود این افراد در حالی خبر از نصب بنر جایگزین در آینده نزدیک می‌دادند که  با سنگ فرز اقدام به بریدن فرفوژه‌ها می‌کردند!
چندوقت بعد از «تبریز» خبر رسید که عده‌ای بنرهای تصاویر شهدا را از سطح شهر جمع‌آوری کرده و با عکس مفاخر تعویض کرده‌اند. شنیده می شد این اقدام به بهانه انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام صورت گرفته است! هرچند مسئولان شهر تبریز این خبر را تکذیب کردند و گفته شد عکس شهدا از جایی برداشته نشده بلکه چارچوب‌های خالی که پوسیده بودند تمیز شده و در آنها عکس مفاخر نصب گردیده که در بین این مفاخر تصاویر شهدا نیز وجود دارد. و باز جالب تر اینکه معاون خدمات شهری شهرداری تبریز با بیان اینکه برخی افراد می‌گویند، تنها عکس برخی شهدا نصب شود، گفت: برخی خانواده‌های شهدا گله‌مند هستند که شهرداری تنها عکس 50 یا 60 شهید را نصب کرده اما شهدای دیگری هم وجود دارند که تصاویرشان نصب شود؛ در این خصوص حق با این خانواده هاست. در شهر به قدری قاب وجود ندارد که عکس همه شهدا نصب ‌گردد، برای همین، تصاویر برخی زده می‌شود؛ در این باره در حال تصمیم‌گیری هستیم که تصاویر همه این شهدا نصب شود.
همان روزها بود که برادر پاسدار شهید سرهنگ حسین آقادادی که به تازگی به خیل شهدای مدافع حرم پیوسته بود، خبر داد؛ بنر تصویر برادرشهیدش توسط ماموران شهرداری در مقابل درِ منزل‌شان پاره و جمع آوری شده است و باز جالب‌تر و(تاسف‌بارتر) اینکه برادرشهید گفت: ماموران حتی کاغذی را درون خانه برای پرداخت جریمه نصب این بنر را به شهرداری انداخته‌اند!
اقدامی که تعجب و تاسف عمیق مردم شهیدپرور اصفهان و البته واکنش برخی مسئولان از جمله امام جمعه موقت را به دنبال داشت. حجت‌الاسلام‌والمسلمین میردامادی، در خطبه‌های نمازجمعه با اشاره به این اقدام ماموران شهرداری، گفت: «چشم‌تان روشن، مگر ملت تحمل می‌کنند شما این رفتارهای زشت را انجام می‌دهید».
ماجرا البته از طرف شهرداری اصفهان تکذیب شد و از جمله فرمانده بسیج شهرداری گفت: این ارگان نقشی در پاره شدن بنر شهید آقادادی نداشته است و بنر مذکور احتمالا اتفاقی پاره شده است.
این اتفاق‌ها این روزها دارد تبدیل به رویه می‌شود. اینکه می‌بینیم در برخی محله‌های شهر هیچ تصویر و المانی از شهدا نیست یا کمتر دیده می‌شود؛ اینکه در ایام نوروز تصاویر شهدا از شهر جمع می‌شود و نوشته جای آن را می‌گیرد! اینکه عده‌ای تصمیم می‌گیرند سنگ قبور شهدا را به بهانه یکسان‌سازی صاف کنند و بعد بر اثر فشار خانواده شهدا منصرف می‌شوند و... . این شهر، هرچه نشان دارد از شهدا دارد. دست به نام و نشان های ما نزنید.
نویسنده : سمیه پارسا