روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

۴ روش ساده برای تشخیص کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن

کد خبر : 6823
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۲:۵۹
زمانی که دچار کمبود برخی مواد معدنی یا ویتامین ها می شوید، بدن در پوست، مو و سلامت کلی شما، علائم مربوطه را بروز می دهد. اگر متوجه شکنندگی موی خود شده اید، احتمالاً دچار کم خونی ناشی از کمبود آهن می باشید.

احتمالاً شما از آن دسته افرادی هستید که به سلامت خود خیلی اهمیت می دهید، به اندازه کافی غذا می خورید و از، به اندازه بودن مدت زمان خواب خود، اطمینان حاصل می کنید. حتی ممکن است چند قدمی دورتر از یک مغازه پارک کنید و تعداد قدم های خود برای رسیدن به آن مکان، یا هر مکان دیگری را روزانه بشمارید. اما سنجش بهداشت و سلامت خوب و مناسب مثلا تشخیص کمبود ویتامین ، گاهی تشخیص کمبود ویتامین و مواد دیگر در بدن به همین آسانی نیست و کمی مشکل به نظر می رسد. به عنوان نمونه، چگونه متوجه کمبود نوعی ماده مغذی در بدن، سریع تر از نمونه گرفتن از خون می شوید؟ برای بررسی ببشتر، با نت نوشت همراه شوید.

تشخیص کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن

ثابت شده است که بدن، در صورت کمبود هر نوع ماده مغذی، علائم و نشانه هایی را در اختیار شما قرار می دهد بنابراین تشخیص کمبود ویتامین و موادمعدنی را برای شما راحت تر می کند. زمانی که دچار کمبود برخی مواد معدنی یا ویتامین ها می شوید، بدن در پوست، مو و سلامت کلی شما، علائم مربوطه را بروز می دهد. براساس آمار منتشر شده از سوی مراکز کنترل و جلوگیری از وقوع بیماری ایالات متحده آمریکا (CDC)، در این کشور، بیش از ده درصد افراد بالای یک سال، دچار کمبود ویتامین B6 و هشت درصد کل جمعیت، دچار این کمبود می باشند. درحالی که شاید تصور کنید کمبود ویتامین C، صرفاً یک مشکل قدیمی مربوط به دریانوردان بوده است، حدود شش درصد جمعیت بالای شش سال، از این عارضه در ایالات متحده رنج می برند که با یک محاسبه ساده در می یابیم، بیش از یک نفر به ازای هر ۵ آمریکایی را شامل می شود.

اگر درباره هر نوع علامتی که بر شما عارض شده است، نگران هستید، حتماً به پزشک معالج خود مراجعه کنید. قبل از آن، چند راه حل، هرچند اندک، برای شناسایی و تشخیص کمبود ویتامین و مواد معدنی ضروری در اختیار شما قرار می دهیم.

 

 

 • مشکلات پوست و مو:

رنگ موی شما سریع خاکستری می شود؟ اگر در خانواده، کسی را با این سابقه سراغ ندارید و در دهه سوم زندگی به سر می برید یا حتی جوان تر هستید، علت، شاید مربوط به کمبود مس باشد. از سوی دیگر، اگر متوجه شکنندگی موی خود شده اید، احتمالاً دچار کم خونی ناشی از کمبود آهن می باشید.

موی شکننده، همچنین می تواند در پی پایین بودن سطح ویتامین های خانواده B از قبیل فولات (فولیک اسید) یا بیوتین حادث شود. در نهایت، اگر پوست سرتان به دلیل مشکلاتی نظیر خارش یا پوسته پوسته شدن، شما را حسابی کلافه کرده است، علت را می توانید در کمبود ویتامین های A ،C و اسیدهای چرب در بدن جستجو کنید. وجود این سه ماده، سبب تولید روغن های چرب کننده و مرطوب کننده در پوست سر خواهد شد.

 • منابع مس: صدف دوکفه ای کنسرو شده، صدف چروک و قارچ
 • منابع آهن: گوشت گوساله، لوبیا قرمز، نخود، عدس و اسفناج
 • منابع اسیدهای چرب: ماهی چرب، گردو و کتان

 

 • زخم های روی لب:

اگر بر روی لبه داخلی لبتان، زخم ایجاد می شود، می تواند یکی از علائم کمبود ویتامین B12 قلمداد شود. اما مانند تمامی علائم عمومی دیگر، که به چندی از آن ها در بالا اشاره شد، ممکن است در به وجود آوردن آن، چندین عامل متفاوت ایفای نقش کرده باشند. پس برای کسب اطمینان بیشتر، به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 • منابع غنی از ویتامین B12: غذاهای تهیه شده از حیوانات مثل گوشت قرمز کم چرب، گوشت طیور و تخم مرغ یا غذاهای غنی شده مانند شیر سویا، غلات و مخمر خوراکی.

 

 • احساس خستگی:

خستگی می تواند علل متنوع و متفاوتی داشته باشد؛ مانند کمبود پتاسیم. پس می شود به طور ثانویه در اثر مشکلات کلیوی، استفراغ، اسهال یا حتی مصرف آنتی بیوتیک ها ایجاد شود. البته به دلیل کمبود ویتامین D نیز می تواند حادث شود. در انتها باید اشاره کنیم که اگر خستگی شما به همراه از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ و با ضعف عمومی بود، علت می تواند به کمبود مقادیر پتاسیم در بدن برگردد. بدیهی است که در صورت عذاب کشیدن از علائم مذکور، باید فوراً به پزشک معالج مراجعه کنید. اما اگر صرفاً دردی اندک را تجربه می کنید، از کافی بودن میزان اخذ ویتامین های خود اطمینان حاصل کنید.

 • منابع پتاسیم: غلات پوست نکنده و فراوری نشده، شیر، سبزیجات، انواع لوبیا و نخود
 • منابع حاوی ویتامین D: لبنیات غنی شده به شکل شیر و ماست و برخی ماهی ها مانند انواع ماهی های ساردین
 • منابع منیزیم: بادام، بادام هندی، پسته، اسفناج و لوبیا سیاه

 

 • برآمدگی های قرمز روی سطح پوست:

اگر تعداد کمی برآمدگی قرمز، پشت بازوی خود مشاهده کردید، احتمالاً بافت ملتهب، دچار عارضه Keratosis pilaris شده است. این شرایط می تواند گویای از دست دادن مقادیر قابل توجهی از روی و ویتامین A باشد. شما تنها نیستید. براساس آمار منتشر شده از CDC، میزان ۱۷٫۳ درصد کل جمعیت جهان در معرض کمبود روی هستند. این درحالی است که یک سوم کودکان، قبل از سن مدرسه و یک ششم مادران باردار، دچار کمبود ویتامین A می باشند.

 • منابع ویتامین A: سیب زمینی شیرین و گرمک
 • منابع روی: گوشت طیور، حمص (نخود ارده) و تخم کدو تنبل